Yritystoiminnan kehittäminen kiertotalouden ja datan avulla -seminaari ja KiertoaSuomesta.fi -palvelun julkistamistilaisuus 30.5. Tampereella
24.4.2023 15:01:35 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Kutsu

KiertoaSuomesta.fi -markkinapaikan avulla maanviljelijät ja teollisuuden toimijat voivat yhdistää voimansa ja kehittää alueellisia ravinne- ja materiaalikiertoja.
KiertoaSuomesta.fi on julkistusvaiheessa avoin kaikkialla Suomessa. Sitoutuneita toimijoita on jo mukana erityisesti Pirkanmaalla sekä muualta Etelä-Suomessa. Markkinapaikkaa kehitetään osana TREASoURcE -horisonttihanketta, joka edistää kiertotaloutta alueellisten pilottien avulla.
MTK on hankkeessa mukana vauhdittamassa kiertotaloutta maa- ja metsätaloussektorilla.
Osallistua voit paikan päällä Tampereella (Työväenmuseo Werstas, Väinö Linnan aukio 8, 33210 Tampere) tai etäyhteyksin.
Ilmoittautua voit täällä.
Tilaisuuden nettisivut täällä.
Lisää tietoa TREASoURcE -hankkeesta löytyy täältä.
Tervetuloa mukaan!
Lisätietoja:
Riina Kärki, projektipäällikkö, riina.karki@mtk.fi +35850 4720656
Nora Berglund, hankeasiantuntija, nora.berglund@mtk.fi +35850 5773827
Nora Berglund, hankeasiantuntija, nora.berglund@mtk.fi +35850 5773827
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vaatii ruokaketjulta neuvotteluja: poikkeuksellinen kustannusnousu on huomioitava sopimuksissa23.10.2026 11:21:11 EEST | Tiedote
Maatalouden tuotantokustannukset ovat nousseet voimakkaasti ja nopeasti. MTK vaatii elintarvikeketjun yrityksiä avaamaan sopimusneuvottelut, kun viljelijät tai muut heikommassa neuvotteluasemassa olevat tavarantoimittajat sitä pyytävät. Kesäkuussa voimaan tulleen elintarvikemarkkinalain 3 a pykälän neuvottelumekanismin on MTK:n mukaan toimittava käytännössä ja johdettava aitoihin neuvotteluihin.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu tänään kello 9:00 alkaen – suora lähetys Metsäpäiviltä23.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta kello 9:00 alkaen. Keskustelu on seurattavissa suorana MTK:n YouTube-kanavalla.
Kurpitsa on paljon muutakin kuin halloween-koriste – kotimainen sato yllättää monipuolisuudellaan22.10.2026 14:29:29 EEST | Tiedote
Kotimaisten kurpitsojen sesonki on parhaimmillaan juuri ennen halloweenia ja pyhäinpäivää, joita vietetään tänä vuonna samana päivänä lauantaina 31.10. Suomessa kurpitsaa viljellään noin 40 hehtaarilla, ja viljelyala on pysynyt viime vuosina melko vakaana. Syksyn värikäs sesonkiherkku tunnetaan halloween-koristeena ja pikkelssinä, mutta se taipuu myös keittoihin, pastoihin ja leivonnaisiin.
Mediakutsu: MTK:n metsävaltuuskunnan kokous 28.10.202622.10.2026 13:20:27 EEST | Kutsu
MTK:n metsävaltuuskunnan varsinainen kokous järjestetään keskiviikkona 28.10.2026 Espoon Hanasaaressa kello 9.00 alkaen . Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
KUTSU: Miten lihantuottaja saa paremman hinnan? – MTK:n lihaseminaari 17.11. hakee oppia Ruotsista ja Unkarista22.10.2026 11:32:01 EEST | Kutsu
Miten suomalaisen lihantuotannon kannattavuutta voidaan parantaa? Miten markkinoiden toiminta ja kotimaisen lihan markkinointi vaikuttavat tuottajan saamaan hintaan? Entä millaisia vaikutuksia EU:n tulevilla päätöksillä on suomalaisen kotieläintuotannon tulevaisuuteen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

