Zandra Lundberg sökte sig själv på Bali, kraschade och hittade sig själv i mammas soffa på Åland
22.4.2022 09:00:00 EEST | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande

16 år gammal börjar börjar Zandra jobba på Ålandstidningen. Nästa steg i karriären är chefredaktörsposten på gratistidningen XIT och därifrån landar hon som nöjesreporter på Nordens största kvällstidning Aftonbladet. Karriären ångar på, Alex Schulman kallar henne ”morgondagens stora stjärna”, på sin innelista. Till jobbet hör bland annat att ha koll på kändisarnas privatliv om det så gäller att ringa upp dem mitt i natten för att kolla ett rykte.
Drömjobbet förvandlas till mardröm och Zandra tappar bort sig själv. Hon reser till Indien för att bli yogalärare och därifrån till Bali för att verkligen maxa klyschan. Yogan ska bli en väg bort från depression, ångest och ätstörningar. Att hitta sig själv är lättare sagt än gjort och det kan tänkas att svaret finns hemma på Åland.
Konsten att inte hitta sig själv på Bali har recensionsdatum torsdag 5.5.
Zandra Lundberg gästar tv-programmet Go´kväll i Sverige.
Nyckelord
Kontakter
Jonas SundströmKommunikations- och marknadsföringschef
Tel:0452347823jonas.sundstrom@sets.fiBilder




Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Taika Mannila öppnar dörrarna till ett rosa kärleksrehab i debutromanen Drömhotellet8.5.2026 10:04:37 EEST | Pressmeddelande
Efter ett decennium som multikonstnär, där hon utforskat teman som femininitet och sociala medietrender, romandebuterar nu Taika Mannila med Drömhotellet. Berättelsen är inspirerad av hennes egna erfarenheter av att romantisera hjärtesorg för att överleva, och skildrar ett glamoröst men mögligt kärleksrehab. Det är ett rått och drömskt kärleksbrev till alla som vuxit upp online, och till alla som varit deprimerade eller olyckligt förälskade.
Lars Huldén i nytt urval – dikter för vår tid5.5.2026 10:24:25 EEST | Pressmeddelande
Hundra år efter sin födelse återintroduceras en av våra mest älskade poeter. I maj utkommer Jag drömde att jag brottades med en blomma – Valda dikter, ett nytt urval av Lars Huldéns poesi. Samlingen samlar både välkända och mindre kända dikter ur ett av den finlandssvenska litteraturens mest omfattande och mångsidiga författarskap.
På min lilla ö – en sommar med rim4.5.2026 08:56:59 EEST | Pressmeddelande
Det är sommar och skolan har precis tagit slut. Elliot åker med sin syster och mamma ut till mosters ö. Elliots huvud är fullt av fantasier och rim om allt som kan hända där. Men storasyster verkar plötsligt kräva mer än ordlekar av tillvaron. Kanske en glass kan pigga upp henne?
Så tog maffian över fotbollsläktarna i Italien20.4.2026 10:42:47 EEST | Pressmeddelande
I boken Ultras – Hur maffian tog makten över läktarna skildrar maffiakännaren Anton Monti hur organiserad brottslighet har infiltrerat italienska supportergrupper och tagit kontroll över verksamheter kring fotbollen, allt från illegal biljettförsäljning till droghandel på läktarna. Allt började med pandemin.
Rekordår för Helsinki Literary Agency – Schildts & Söderströms blir ensam ägare13.4.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Schildts & Söderströms blir ensam ägare av agenturen Helsinki Literary Agency genom företagsförvärv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
