Zekki-digipalvelu on TerveSos-kilpailun voittaja

Diakin Nuorten digitaaliset tukipolut – 3X10D -hankkeessa kehitelty digitaalinen Zekki-tukipalvelu takoo voittoja. Joulukuussa 2021 Zekki valittiin Euroopan sosiaalisten innovaatioiden kilpailussa voittajaksi 565 ehdokkaan joukosta. Toukokuussa 2022 Zekki valittiin voittajaksi THL:n TerveSos-kilpailussa! Raati valitsi Zekin voittajaksi viidestä finalistista.
– Kaksi voittoa kannustaa entistä vahvemmin tekemään töitä nuorten hyvinvoinnin puolesta. Voitot ovat hieno tunnustus siitä, että olemme kehitelleet hyvän ja toimivan palvelun, kommentoi Digipolut-hankkeen projektipäällikkö Reija Paananen.
TerveSos -palkinnon teemana on kestävän hyvinvoinnin monitoimijuus. TerveSos-kilpailussa haettiin kestävään hyvinvointiin perustuvia monitoimijaisia toimintamalleja ja ratkaisuja. Palkinnon valinnassa painotettiin kohderyhmän osallisuutta ja hyvinvointia lisääviä toimia sekä palvelujen kestävyyden takaamista muuttuvissa olosuhteissa. Raati perusteli valintaansa Zekin kehityksen nuorilähtöisyyden kautta. Kehittämisessä ovat olleet mukana niin nuoret, kuin nuorten kanssa työskentelevät ammattilaiset.
– Tietenkään nuorten palveluita ei voitaisi toteuttaa ilman nuorten osallisuutta. Nuoret ovat olleet kehittämisessä avainasemassa, kertoo Paananen.
Tiedolla johtamisen tukena
Zekin ratkaisut pohjaavat tutkimustietoon nuorten tuen tarpeista. Osana ammattilaisen työtä Zekki mahdollistaa nuorten hyvinvoinnin ja palveluiden vaikutusten seurannan. Yli 66 tuhatta kävijää on jo tutustunut Zekkiin ja tietoa kertyy jatkossa joka viikko noin tuhannen nuoren elämäntilanteesta.
–Toivottavasti hyvinvointialueet alkavat kilpailemaan sillä, että niiden nuorilla on hyvä olla ja että kaikki tuki on nuorten saatavilla, kommentoi hankkeen erityisasiantuntija Sakari Kainulainen.
Zekki kilpailee myös Suomen eOppimisen RY:n eEemeli Paras suomalainen oppimisratkaisu -kilpailun tuotesarjassa. Voit tutustua kilpailijoihin ja käydä äänestämässä tästä linkistä. Äänestys päättyy 27.5.2022.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenna Tikkaviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 571 1959jenna.tikka@diak.fiReija PaananenDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 508 4294reija.paananen@diak.fiSakari KainulainenasiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 869 6018sakari.kainulainen@diak.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Zekki-tilannekuva: katsaus suomalaisten nuorten hyvinvointiin keväällä 202510.10.2025 12:02:00 EEST | Tiedote
Kevään 2025 Zekki-tilannekuvan mukaan suurin osa nuorista kokee perheensä ja asumistilanteensa vähintään melko tyydyttäväksi, mutta itsetunnon ja vaikeuksien voittamisen osa-alueilla kaivataan edelleen tukea. Erityistä huomiota vaatii muunsukupuolisten nuorten hyvinvointi, joka on yhä muuta väestöä heikompi. Toisaalta nuorten elämään tyytyväisyys on hiljalleen kohentunut.
Diakin soveltava tutkimus tähtää eriarvoistumiskehityksen katkaisemiseen8.10.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulussa tehtävä soveltava tutkimus on paitsi tutkittua tietoa myös tekoja, jotka rakentavat parempaa yhteiskuntaa.
Diak ja Porin kaupunki käynnistävät yhteishankkeen nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseksi6.10.2025 12:00:16 EEST | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Porin kaupunki käynnistävät Sitran rahoittaman hankkeen, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten hyvinvointia ja tuoda entistä paremmin kohdennettuja palveluja heidän ulottuvilleen Zekki.fi-digipalvelun avulla. Zekki.fi-palvelua kehitetään yhdessä porilaisten nuorten kanssa.
Täsmätyökykyisten rekrytointia vahvistettiin Etelä-Savossa30.9.2025 08:59:00 EEST | Tiedote
Hoivan tukipalvelut -hanke tarjosi Etelä-Savossa sote-alan ammattilaisille ja organisaatioille koulutusta sekä tukea, joilla edistettiin täsmätyökykyisten tukityöntekijöiden rekrytointia, työhön perehdyttämistä ja työssä jaksamisen tukemista.
Syksyn yhteishaku päättyi – Diakin Oulun-kampuksen sosionomikoulutus yksi suosituimmista12.9.2025 11:47:52 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa, joista 105 Oulussa järjestettäviin sote-alan ja kirkon alan koulutuksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme