Zekki kilpailee voitosta EU:n innovaatiokilpailussa

Zekki-digipalvelu on edennyt finaaliin Euroopan sosiaalisten innovaatioiden kilpailussa. Finaaliin valittiin vain 10 hakijaa 565 osallistujan joukosta.
‒ Finaalia kohti mennään voittajafiiliksillä! Toki finaalipaikka itsessään on jo suuri voitto meille, sillä saamme nyt kaiken mahdollisen opin ja sparrauksen kilpailusta, iloitsee projektipäällikkö Reija Paananen Diakonia-ammattikorkeakoulusta.
Finaalia edelsi semifinaalivaihe, johon valittiin 30 osallistujaa. Semifinalistit osallistuivat sparraus- ja koulutustilaisuuksiin, jotka mahdollistivat oman digipalvelun ydinajatuksen hiomisen.
‒ Zekin erottaa muista osallistujista vahva ihmislähtöisyys. Meillä nuoret eivät ole vain kohderyhmä, vaan he ovat olleet mukana kehittämässä Zekkiä, sanoo asiantuntija Sakari Kainulainen Diakonia-ammattikorkeakoulusta.
Euroopan sosiaalisten innovaatioiden kilpailun vuoden 2021 teemana on tulevaisuuden taidot – vihreän ja digitaalisen tulevaisuuden kehittäminen. Voittaja valitaan finaalissa 8. joulukuuta, ja kilpailun kolme parasta palkitaan 50 000 eurolla.
Zekki kerää käyttäjiä kotimaassa
Zekki-digipalvelu kannustaa pohtimaan omaa hyvinvointia ja ohjaa matalan kynnyksen palveluihin. Verkossa toimiva maksuton digipalvelu on tarkoitettu 15–25-vuotiaille nuorille sekä nuorten kanssa työskentelevien ammattilaisten työkaluksi.
Palvelu on tarjolla asuinpaikasta riippumatta. Se tuo valtakunnalliset digipalvelut myös niille alueille, joilla lähipalveluita on tarjolla vähemmän. Vaikka palvelu lanseerattiin vasta vuoden alussa, jo 40 000 on tutustunut Zekkiin.
Seuraavaksi palveluiden suosittelussa aletaan hyödyntämään tekoälyä, mikä voi mahdollistaa esimerkiksi lähipalveluiden tarjonnan yhä useammalla alueella.
Nuorten kohtaamat haasteet ovat hyvin samanlaisia eri puolilla Eurooppaa. Esimerkiksi työn ja koulutuksen ulkopuolella olevien nuorten osuus on monessa Euroopan maassa korkea, ja koronapandemia on lisännyt mm. mielenterveyden ongelmia.
‒ Zekistä suunnitellaan kieliversioita kotimaiseen testikäyttöön, ja ovia ei ole suljettu muuallekaan. Kilpailun kautta meille on rakentunut hieno kansainvälinen verkosto, Kainulainen arvioi.
Zekki perustuu 3X10D®-elämäntilannemittariin, tutkimuksiin ja asiantuntijatietoon. Zekin ovat kehittäneet yhdessä Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diakonissalaitoksen Vamos, Ehyt, HelsinkiMissio, Mannerheimin lastensuojeluliitto, Marttaliitto, Mieli, Nuorisoasuntoliitto, Nuorten Ystävät, Pelastakaa Lapset, Takuusäätiö, Väestöliitto ja Yeesi STEAn tuella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reija PaananenDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 508 4294reija.paananen@diak.fiSakari KainulainenasiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 869 6018sakari.kainulainen@diak.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diakista valmistuneet työllistyvät parhaiten Suomessa – lähes kaikki löytävät töitä5.11.2025 13:50:00 EET | Tiedote
Tuore ammattikorkeakouluista valmistuneiden työllistymistä koskeva raportti vahvistaa Diakin aseman Suomen ammattikorkeakoulujen työllistymisen kärjessä. Viivain Oy:n tuottaman raportin mukaan Diakista valmistuneiden työllistyminen on edelleen selvästi maan keskiarvoa parempaa.
Uusi tutkimus: Suomen julkistalous hyötyy maahanmuutosta – vieraskieliset maksavat enemmän veroja kuin saavat tukia4.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Maahanmuuttajat eivät ole julkistaloudellinen rasite, vaan päinvastoin – erityisesti työllisinä he tuottavat enemmän kuin kuluttavat, selviää uudesta tilastolliseen vertailuun perustuvasta tutkimusraportista.
Yhteisöllisyydestä hyvinvointia27.10.2025 08:50:00 EET | Tiedote
HOP-hyvinvointia, osallisuutta ja pärjäämistä -hanke on toiminta-aikanaan edistänyt osallisuutta ja pärjäämistä Pohjois-Pohjanmaalla. Hanke kehitti yhdessä kuntalaisten kanssa erilaisia toimintoja ja tapahtumia, vahvistanut yhteisöjä ja lisännyt paikallisten osallisuuden kokemusta.
”Jotta jokainen opiskelija voisi hyvin” – neljän ammattikorkeakoulun yhteinen kysely tuottaa tietoa ja työkaluja opiskelijahyvinvoinnin parantamiseksi24.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Opiskelijahyvinvointia parannetaan neljän ammattikorkeakoulun yhteisellä hyvinvointikyselyllä. Marraskuussa toteutettava kysely tuottaa tietoa opiskelijoiden hyvinvoinnista, auttaa kohdentamaan tukipalveluita ja tarjoaa opiskelijoille työkaluja hyvinvointinsa ylläpitämiseen.
Zekki-tilannekuva: katsaus suomalaisten nuorten hyvinvointiin keväällä 202510.10.2025 12:02:00 EEST | Tiedote
Kevään 2025 Zekki-tilannekuvan mukaan suurin osa nuorista kokee perheensä ja asumistilanteensa vähintään melko tyydyttäväksi, mutta itsetunnon ja vaikeuksien voittamisen osa-alueilla kaivataan edelleen tukea. Erityistä huomiota vaatii muunsukupuolisten nuorten hyvinvointi, joka on yhä muuta väestöä heikompi. Toisaalta nuorten elämään tyytyväisyys on hiljalleen kohentunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


