Amos Rex-logo

Amos Rex

Amos Rex

Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Historiallisen Lasipalatsin yhteydessä sijaitsevat omaleimaiset maanalaiset näyttelytilat kaareutuvat kutsuvasti kummuiksi aukion yläpuolelle. Amos Rex tarjoaa tilallisesti kiehtovia, elämyksellisiä ja usein teknologisesti kokeellisia näyttelyitä, sekä nykytaiteilijoilta että heidän modernistisilta edeltäjiltään. Amos Rexin omistaja on Föreningen Konstsamfundet.

www.amosrex.fi
#amosrex

Tiedotteen tyyppi
Näytä

Amos Rex lainaa laajan kokonaisuuden Konstsamfundetin kokoelmasta Norjan Kunstsilo-museon näyttelyyn, joka esittelee suomalaisen modernismin pioneerina tunnettua Birger Carlstedtiä22.9.2025 13:53:28 EEST | Tiedote

Näyttelyn Flowers Everywhere järjestävät yhteistyössä Amos Rex ja taiteilija ja taidekriitikko Timo Valjakka, joka myös kuratoi kokonaisuuden. Näyttely tarjoaa merkittävän mahdollisuuden kokea Birger Carlstedtin elävä panos pohjoismaiseen modernismiin kansainvälisessä kontekstissa. Esillä on 51 teosta Konstsamfundetin kokoelmista jotka ovat pysyvästi talletettuina Amos Rexiin, sekä teoksia Kunstsilon omista kokoelmista.

Larissa Sansourin vaikuttava Amos Rex -näyttely matkustaa Kööpenhaminan Kunsthal Charlottenborgiin22.9.2025 13:38:53 EEST | Tiedote

Amos Rexissä vuonna 2024–5 nähty palestiinalais-tanskalaisen taiteilijan Larissa Sansourin laaja näyttely These Moments Will Disappear Too avautuu Kööpenhaminan Kunsthal Charlottenborgissa. Amos Rex on iloinen saadessaan nähdä Sansourin esittävän suurimman näyttelynsä tähän mennessä ja tuovan näkemyksellisen tutkimuksensa muistista, menetyksestä ja kuulumisesta uusien yleisöjen koettavaksi.

Yksi aikamme tunnetuimmista installaatiotaiteilijoista, Leandro Erlich, tuo henkeäsalpaavat teoksensa Amos Rexiin18.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Syksyllä 2025 Amos Rexissä avautuu Leandro Erlichin (s. 1973, Buenos Aires) laaja yksityisnäyttely – ensimmäinen Suomessa ja koko Pohjoismaissa. Erlich on kansainvälisesti arvostettu taiteilija, jonka teokset liikkuvat todellisuuden ja illuusion rajamailla. Näyttely tuo Helsinkiin joukon hänen uransa tunnetuimpia teoksia, muun muassa Bâtiment (Rakennus) (2004/2025) -installaation uudessa, Helsingin arkkitehtuurista vaikutuksensa saaneessa versiossa.

Brittiläis-nigerialainen monialataiteilija Yinka Ilori MBE muuntaa Amos Rexin ikoniset kummut interaktiiviseksi julkisen taiteen installaatioksi24.6.2025 12:12:40 EEST | Tiedote

Amos Rexillä on ilo kertoa, että kansainvälisesti arvostettu brittiläis-nigerialainen taiteilija ja muotoilija Yinka Ilori MBE on toteuttanut uuden osallistavan teoksen Transparent Happiness Lasipalatsin aukiolle. Teos on ensimmäinen osa vuosittaista tilausteossarjaa, joka tuo Amos Rexin kummuille ja Lasipalatsin aukiolle lahjakkaita tekijöitä taiteen eri aloilta.

Amos Rex päättää kesäkautensa 24 tunnin retrospektiiviseen Tony Cokesin videoteosten näyttelyyn13.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Perjantaina 12. syyskuuta 2025 Amos Rex päättää kesäkautensa poikkeuksellisella, retrospektiivisellä näyttelyllä 24 hours with Tony Cokes, joka levittäytyy useaan eri tilaan museon ympärillä. Näyttely esittelee yhdysvaltalaisen taiteilijan Tony Cokesin videoteoksia vuorokauden mittaisena kokonaisuutena, jonka osana koetaan myös live-esiintymisiä urbaanissa ympäristössä. Mukana ovat Vladislav Delay (Sasu Ripatti) sekä suomessa toimivista muusikoista koostuva Sonic Wilderness Remix-ryhmä, johon kuuluvat muun muassa AGF (Antye Greie-Ripatti), Islaja ja Cucina Povera.

Anna Estarriolan ja Enni-Kukka Tuomalan näyttelyt aukeavat huomenna 2.4.20251.4.2025 10:25:19 EEST | Tiedote

Mitä tapahtuu, kun poistumme omista kuplistamme ja avaamme silmämme uusille näkökulmille? Amos Rexin kevään näyttelyt tuovat yhteen kaksi taiteilijaa, joiden teoksissa kuvataan pyrkimyksiä kohti kommunikaatiota ja toisten ymmärtämistä – joskus sujuvasti, toisinaan kompastellen, mutta aina uutta oivaltaen. Anna Estarriolan ja Enni-Kukka Tuomalan näyttelyt aukeavat huomenna tiistaina 2.4.2025.

Amos Rexin vuoden 2025 näyttelyt haastavat kävijöiden käsityksiä todellisuudesta ja toisistaan15.11.2024 10:01:33 EET | Tiedote

Vuosi 2025 tuo Amos Rexiin kolme ainutlaatuista näyttelykokonaisuutta, jotka haastavat kävijöiden käsitykset todellisuudesta ja avaavat uusia tapoja kokea taidetta. Anna Estarriolan ja Leandro Erlichin näyttelyt leikkivät tilan ja havainnon rajoilla, muodostaen uusia tilallisia kokonaisuuksia illuusion ja perspektiivin kautta. Enni-Kukka Tuomalan studionäyttely kutsuu kävijöitä pohtimaan omia ajatusmaailmojaan ja astumaan eri todellisuuksiin.

Palestiinalaisen Larissa Sansourin näyttely Amos Rexissä käsittelee ylisukupolvista traumaa ja menetystä sekä kuviteltuja tulevaisuuksia17.9.2024 11:00:48 EEST | Tiedote

Larissa Sansourin näyttelyssä ajankohtaiset aiheet, kuten kodin ja kotimaan jättäminen pakon edessä ja ylisukupolviset traumat kietoutuvat kuviteltuihin maailmoihin scifin, oopperan ja dokumentaarisen aineiston kautta. Amos Rex kutsuu median edustajat lehdistötilaisuuteen ja näyttelyn ennakkokatselmukseen tiistaina 8.10.2024 klo 10–12. Ilmoittautuminen: https://amosrex.fi/rsvp-press/

Generation 2026 -näyttelyn juryn puheenjohtajaksi on valittu Harold Hejazi23.5.2024 13:02:21 EEST | Tiedote

Generation 2026 -juryn puheenjohtajaksi on kutsuttu kanadalainen taiteilija ja pelisuunnittelija Harold Hejazi. Näyttelyyn haetaan teoksia eri taiteen aloilta ja Hejazi tuo tuomaristoon monipuolista osaamista osallistavasta esitystaiteesta, pelitaiteesta sekä sosiaalisesta vaikuttamisesta taiteen keinoin. Generation-triennaali on joka kolmas vuosi pidettävä Amos Rexin näyttely, joka esittelee laajan kattauksen teoksia 15–23-vuotiailta taiteilijoilta. Näyttelyyn on avoin haku, ja näyttelyyn tulevat teokset valitsee jury. Näyttelyn teoshaku alkaa 1.10.2024.

Salaperäiset sammaljätit valtaavat Lasipalatsin aukion – Amos Rexin näyttely kutsuu meitä kyseenalaistamaan ja uneksimaan lasten pelottomaan tapaan14.3.2024 10:40:08 EET | Tiedote

Vihreä sammaljätti varustettuna suksilla ja sauvoilla on kulkenut Amos Rexin kumpujen keskelle, kenties valmiina kartoittamaan tuntemattomia alueita. Vaeltajan mielestä yksi tapa oppia tuntemaan maailmaa on matkustaminen, toinen on aistien avulla – erityisesti kosketuksen kautta. Ehkä siksi jätti kertoo omasta tehtävästään koskettamalla avointa kämmentä toisen käden kahdella sormella. Viittoma toteutuu liikuttamalla sormia kämmenen yli, mikä tarkoittaa viittomakielellä kävellä tai vaeltaa.

Amos Rexin uudet näyttelyt koetaan tunteet edellä ja aistit avoinna – museon ensimmäinen kokoelmanäyttely sekä Josefina Nelimarkan studionäyttely aukeavat 27.3.20247.3.2024 14:22:03 EET | Tiedote

Kun Amos Rexin ensimmäisen laajemmin kokoelmia esittelevän näyttelyn teokset valittiin, se tehtiin tunteella ja sydämellä. Musta tuntuu, toistaiseksi -näyttely tarjoaa kurkistuksen mittaviin kokoelmiin ja antaa tilaa myös kävijän tunteille. Samaan aikaan avautuva Josefina Nelimarkan (s. 1982) uusista teoksista koostuva The Cloud of Un/knowing -näyttely tutkii pilviä ja niiden olemusta osana maapallon veden kiertokulkua. Amos Rex kutsuu median edustajat lehdistötilaisuuteen tiistaina 26.3. klo 10–12. Ilmoittautuminen: https://amosrex.fi/rsvp-press/

Amos Rexin vuoden 2024 näyttelyt käsittelevät empatiaa, traumaa ja ilmastodataa22.11.2023 10:00:00 EET | Tiedote

Vuonna 2024 Amos Rexin näyttelyt antavat tilaa tunteille. Museon ensimmäisessä laajemmin kokoelmia esittelevässä näyttelyssä valta on kunkin omilla kokemuksilla ja tuntemuksilla. Josefina Nelimarkan näyttely kuvaa ihmisen yhteyttä ympäristöön ja pilviin tarkastellen näkymättömiä ilmakehän tapahtumia. Syksyllä esillä on Larissa Sansourin näyttely, jonka installaatiot ja videoteokset käsittelevät surua, muistia ja periytyvää traumaa.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>

Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Historiallisen Lasipalatsin yhteydessä sijaitsevat omaleimaiset maanalaiset näyttelytilat kaareutuvat kutsuvasti kummuiksi aukion yläpuolelle. Amos Rex tarjoaa tilallisesti kiehtovia, elämyksellisiä ja usein teknologisesti kokeellisia näyttelyitä, sekä nykytaiteilijoilta että heidän modernistisilta edeltäjiltään. Amos Rexin omistaja on Föreningen Konstsamfundet.

www.amosrex.fi
#amosrex

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye