DNA Oyj-logo

DNA Oyj

Tilaa
Seuraa

Tilaa lehdistötiedotteet: DNA Oyj

Tilaa lehdistötiedotteet julkaisijalta DNA Oyj antamalla sähköpostiosoitteesi. Voit perua tilauksen milloin tahansa.

DNA Oyj

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Yhdessä katsomme turvallisempaan ja älykkäämpään tulevaisuuteen. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. Asiakkaamme ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteiden verkkojen liittymäasiakkuutta. Meidät on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 1 128 miljoonaa euroa ja meillä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tiedotteen tyyppi

DNA näyttää suuntaa työelämälle – Perheystävällinen työpaikka -tunnus uusittiin jälleen ja isovanhempainvapaita juhlitaan jo sadan rajapyykillä12.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Väestöliitto uusi jo kolmatta kertaa DNA:lle Perheystävällinen työpaikka -tunnuksen. Tunnus vahvistaa DNA:n asemaa perheystävällisen työelämän edelläkävijänä: DNA on edelleen ainoa suuryritys Suomessa, jolle tunnus on myönnetty. Uusinnan taustalla on pitkäjänteinen työn ja muun elämän yhteensovittamisen kehittämiseksi – arjen joustoista aina uudenlaisiin perhevapaisiin ja yhteiskunnallisiin hankkeisiin asti.

Heikko salasana voi viedä koko digi-identiteetin – näin suojaudut kansainvälisenä salasanapäivänä7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Torstaina 7.5.2026 vietetään kansainvälistä salasanapäivää. Päivän tarkoituksena on muistuttaa, että salasana on yhä yksi tärkeimmistä ja samalla myös haavoittuvimmista suojakeinoista digiarjessa. Liian moni käyttää heikkoja tai kierrätettyjä salasanoja, vaikka niiden riskit ovat kasvaneet merkittävästi. Pelkkä lyhyt ja kryptinen salasana ei enää riitä suojaamaan käyttäjiä.

DNA:n huhtikuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot4.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n huhtikuun myyntitilastot osoittavat keskihintaluokan 5G-älypuhelimien säilyttäneen vahvan asemansa suomalaisten suosikkeina. Kuluttaja-asiakkaiden myydyin puhelin oli Samsung Galaxy A16. Apple säilytti kärkipaikat sekä yritysasiakkaiden myynnissä iPhone 17 5G -mallillaan että käytettyjen puhelinten kategoriassa iPhone 13 5G -mallillaan. Huhtikuun myydyin älykello oli ZTE K2 -lasten kellopuhelin.

Koululaistutkimus: Oma puhelin on entistä harvemmalla pikkukoululaisella29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Tuoreesta Koululaistutkimuksesta selviää, että 1.–3.-luokkalaisten omat puhelimet harvinaistuvat koko ajan. Sen sijaan lasten puhelimella viettämä aika on rutkasti runsaampi kuin THL:n suosittama päivittäinen ruutuaika. Myös vanhempien mielestä sopiva puhelimen käyttöaika päivässä on suurempi kuin mitä tuore digisuositus ohjeistaa. DNA:n vuosittain teettämään kyselytutkimukseen vastasi 2100 vanhempaa, joiden lapset ovat iältään 5–16-vuotiaita.

Allt färre yngre skolelever har en egen mobiltelefon29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Den färska Skolbarnundersökningen visar att allt färre elever i årskurs 1–3 har en egen mobiltelefon. Samtidigt är den tid barn tillbringar med mobiltelefonen betydligt längre än den dagliga skärmtid som Institutet för hälsa och välfärd (THL) rekommenderar. Även enligt föräldrarna är en lämplig daglig användningstid för mobiltelefon större än vad de senaste digitala rekommendationerna anger. I den årliga enkätundersökning som DNA låter genomföra deltog 2 100 vårdnadshavare till barn i åldern 5–16 år.

DNA Oyj:n tammi–maaliskuun 2026 liiketoimintakatsaus: Liiketoiminta kehittyi tasaisesti kiristyneessä markkinatilanteessa28.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n liiketoiminta on kehittynyt vuoden 2026 ensimmäisellä vuosineljänneksellä erittäin kireään kilpailutilanteeseen nähden suhteellisen hyvin. Tammi–maaliskuussa liikevaihto ja palveluliikevaihto pysyivät samalla tasolla vuodentakaiseen ajanjaksoon verrattuna. Vertailukelpoinen palveluliikevaihto ja käyttökate paranivat erityisesti huomioiden DNA:n IoT-liiketoiminnan siirron toiseen Telenorin konserniyhtiöön. Kiinteiden laajakaistaliittymien määrä kasvoi, ja matkaviestinverkon liittymämäärä pysyi tasaisena.

Onko kotisi reititin oikeasti tietoturvallinen? Asiantuntija kertoo, mistä sen tunnistaa9.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Reitittimien tietoturvaan liittyvät kysymykset ovat nousseet viime päivinä jälleen esiin maailmanpoliittisen tilanteen ja ilmi tulleiden kybervakoilujen myötä. Monessa suomalaiskodissa on käytössä reititin, jonka tietoturva ei enää ole ajan tasalla. Vaikka netti vaikuttaisi toimivan normaalisti, vanhentunut tai huonosti ylläpidetty reititin voi altistaa koko kotiverkon vakaville tietoturvariskeille.

DNA tarjoaa Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelun asiakkailleen ensimmäisenä Pohjoismaissa2.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

DNA tarjoaa asiakkailleen Googlen Firebasen puhelinnumeron vahvistuspalvelua ensimmäisenä operaattorina Pohjoismaissa. Firebase Phone Number Verification (PNV) eli puhelinnumeron vahvistuspalvelu varmentaa puhelinliittymän käyttäjän puhelinnumeron suoraan operaattorilta. Palvelu toimii aluksi vain Android-älypuhelimissa, ja se on käytettävissä keväästä 2026 alkaen.

DNA:n maaliskuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun myydyimmäksi puhelimeksi selkeällä erolla seuraaviin malleihin. Apple jatkoi puolestaan yritysasiakkaiden suosituimpana valmistajana, ja iPhone 16 5G sijoittui listan ykköspaikalle. Käytettyjen puhelinten myynnissä Applen mallit pitivät niin ikään asemansa, mutta Samsung Galaxy S24 Ultra 5G nousi kuukauden yllättäjäksi. Maaliskuun ostetuin älykello oli Apple Watch Series 11 (GPS). Tietokoneissa ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14.

Huijausyritysten määrä pysyy korkeana – DNA esti yli 8,5 miljoonaa viime vuonna9.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Huijaustavat monimuotoistuvat ja operaattorit taistelevat niitä vastaan päivittäin. DNA esti yhteensä yli 8,5 miljoonaa huijausyritystä vuoden 2025 aikana. Yhtiö esti yhteensä yli 4,2 miljoonaa huijauspuhelua ja lähes 4,4 miljoonaa huijaustekstiviestiä viime vuonna. Operaattorit ja pankit ottivat viime vuonna käyttöön uuden yhteistyömallin, jossa nettiliikenne huijaussivustoille voidaan sulkea nopeasti. Yhteistyöllä pyritään vähentämään huijausviestien vaikutuksia.

Viruskausi on päällä ja pöpöt jylläävät – DNA:n asiantuntijalta viisi vinkkiä puhelimen pitämiseksi puhtaana6.2.2026 14:19:33 EET | Tiedote

Puhuttaessa viruksista samassa virkkeessä älylaitteiden kanssa viitataan usein tietoturvaa uhkaaviin haittaohjelmiin. Troijalaisilta sietääkin suojautua, mutta sama pätee myös reaalimaailman viruksiin ja bakteereihin, varsinkin nyt, kun pöpöt ovat liikkeellä. DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi kertaa muistisäännöt puhelimen hygieniasta huolehtimiseen.

Luvassa pakkasta: Näin saat puhelimen kestämään paremmin pakkasta – 6 niksiä23.1.2026 12:55:59 EET | Tiedote

Ensi viikolle on luvattu pakkasta. Nykypäivän älypuhelimet ja Suomen talven pakkassäät ovat yhdistelmä, joka harvoin toimii. Harmillisen tutussa tilanteessa puhelin sammuu juuri silloin, kun on ottamassa kuvaa kauniin lumisesta maisemasta. Miksi näin käy? Päätimme selvittää asian ja keräsimme samalla kasaan vinkkejä, joilla puhelimen saa kestämään vähän paremmin kylmillä keleillä.

DNA:n viimeinen lankapuhelinkeskus sammutettiin Lahdessa: Kupariverkkojen yli 140-vuotinen aika DNA:lla on päättynyt21.1.2026 13:35:04 EET | Tiedote

DNA:n viimeinen kupari- eli lankapuhelinverkkojen käytössä ollut puhelinkeskus sammutettiin Lahden Harjukadulla keskiviikkona 21. tammikuuta 2026. Sammuttamisen toteutti DNA:n toimitusjohtaja Jussi Tolvanen DNA:laisista ja mediasta koostuneen yleisön läsnä ollessa. Samalla päättyi puhelinlankojen yli 140-vuotinen historia DNA:n ja sen historiallisten edeltäjien, Päijät-Hämeen, Oulun, Porin, Kuopion, Lohjan ja Lännen puhelinyhtiöiden osalta.

DNA vahvistaa asemaansa käytettyjen laitteiden markkinassa – Vaihtokapula sulautuu DNA:han19.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote

Käytettyjen puhelinten markkina kasvaa tällä hetkellä Suomessa noin 20 prosentin vuosivauhtia. DNA:n tammikuussa 2023 perustama käytettyjen puhelinten kauppapaikka Vaihtokapula on kolmessa vuodessa kasvanut yhdeksi toimialan merkittävimmistä tekijöistä. Nyt tammikuussa 2026 se sulautuu kiinteäksi osaksi DNA:n liiketoimintaa. Samalla DNA vahvistaa käytettyjen laitteiden kiertotaloutta kokonaan kotimaisella toimitusketjulla.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Yhdessä katsomme turvallisempaan ja älykkäämpään tulevaisuuteen. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. Asiakkaamme ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteiden verkkojen liittymäasiakkuutta. Meidät on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 1 128 miljoonaa euroa ja meillä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye