Vihreät - De Gröna-logo

Vihreät - De Gröna

Tilaa
Seuraa

Tilaa lehdistötiedotteet: Vihreät - De Gröna

Tilaa lehdistötiedotteet julkaisijalta Vihreät - De Gröna antamalla sähköpostiosoitteesi. Voit perua tilauksen milloin tahansa.

Tiedotteen tyyppi

Virta: Järkyttävät videot osoittavat jälleen turkistarhauksen julmuuden – turkistarhaus on lopetettava Suomessa nyt3.9.2026 15:41:11 EEST | Tiedote

Turkistarhauksen jatkuminen on yksi suurimmista eläinoikeusloukkauksista Suomessa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on toistuvasti vaatinut hallitusta käynnistämään alan hallitun alasajon ja tukemaan turkistuottajia siirtymisessä uusiin elinkeinoihin. Nyt julkisuuteen tulleet uudet kuvat suomalaisilta turkistarhoilta osoittavat jälleen, miksi turkistarhauksen jatkamista ei voida enää puolustella.

Vihreiden Holopainen: Hallituksen ei pidä laajentaa rikostiedustelua kansalaisoikeuksien kustannuksella31.8.2026 16:40:29 EEST | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja, lakivaliokunnan jäsen Mari Holopainen vaatii hallitusta keskeyttämään poliisin rikostiedusteluvaltuuksien laajentamisen kansalaisoikeuksien kustannuksella. Holopaisen mukaan myös poliisin oman laillisuusvalvonnan tuoreet havainnot osoittavat, ettei uusia valvontavaltuuksia pidä säätää, kun jo nykyiset oikeudet ovat varsin laajat ja niiden käytössä on ongelmia.

Vihreiden Krista Mikkonen vaatii työperäiseen hyväksikäyttöön puuttumista – alihankintaketjuja tulee rajoittaa ja valtion tarkistaa omien yhtiöidensä hankintaketjut31.8.2026 16:14:27 EEST | Tiedote

Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen vaatii lainsäädännön tiukentamista niin, että tilaajavastuu ulottuu koko alihankintaketjuun. Hän vaatii myös viranomaisten resurssien ja toimivallan lisäämistä, jotta valvonnalla on todellisia mahdollisuuksia puuttua laittomiin työolosuhteisiin.

Vihreiden Virta: Kokoomuksen Israel-politiikka on Suomen historiallinen häpeä – Suomi syvensi yhteistyötä lasten tappamisen ja kansanmurhan keskellä29.8.2026 08:05:49 EEST | Tiedote

Vihreät ovat koko Gazan sodan ajan vaatineet Suomen hallitukselta tekoja Israelin painostamiseksi, kansanmurhan lopettamiseksi ja ihmishenkien pelastamiseksi. Nyt paljastuu, ettei kokoomusjohtoinen Suomi ole ainoastaan jättänyt näitä toimia tekemättä, vaan on lasten tappamisen ja Gazan tuhoamisen keskellä aktiivisesti syventänyt puolustusyhteistyötään Israelin kanssa. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu hallituksen Israel-politiikkaa historialliseksi häpeäksi ja vaatii Suomen suunnan muuttamista välittömästi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye