Maailman menestynein ratamoottoripyöräilijä Giacomo Agostini tulee MP-messuille

Agostini on voittanut mm. viisitoista maailmanmestaruutta 350cc ja 500cc luokissa ja 18 Italian mestaruutta. Yksittäisiä GP-kilpailuja hän on voittanut peräti 122. Giacomo Agostini kilpaili aktiivisesti vuosina 1962-1977. Suurimman osan urastaan hän ajoi MV Agustalla. Uransa viimeiset huippuvuodet Agostini ajoi Yamahalla. Kilpailu-uransa jälkeen hän toimi Yamahan tallipäälikkönä.
Uuden kirjan Giacomo Agostini – A Life in Picture Agostini on tehnyt yhdessä Mario Donninin kanssa. Teos sisältää paljon kuvia Agostinin elämästä, kilpailu-urasta, työurasta ja perheestä. Kirjan voi ostaa messuilta Agostinin signeeraamana ja osa kirjan tuotoista menee Moottoripyörämuseon hyväksi.
Moottoripyörämuseon kummi
Agostini on vaikuttanut aikoinaan merkittävästi Moottoripyörämuseon syntyyn. Agostinin nimikirjoituksilla varustettuja punatiilejä myytiin ja saadut rahat sijoitettiin Moottoripyörämuseon rakentamiseen.
Moottoripyöripyörämuseon osastolla MP-messuilla on myös vierailemassa Jarno Saarisen leski Soili Karme. Osastolta voi ostaa Arto Terosen kirjoittamaa teosta Ikuisesti nuori – Jarno Saarista etsimässä.
MP 14 Moottoripyöränäyttely järjestetään 31.1. - 2.2.2014 Messukeskuksessa Helsingissä. Tapahtuman yhteydessä on rakennettujen moottoripyörien Petrol Circus Custom Bike Show. MP-messut on avoinna pe 31.1. klo 10-20, la 1.2. klo 9-18 ja su 2.2. klo 10-17. Suomen Messut järjestää MP-messut Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen Moottoripyöräjaoston toimeksiannosta. www.mpmessut.fi
Lisätietoja MP 14 Moottoripyöränäyttelystä: tiedottaja Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Johtajaseminaari Teknologia 25 -messujen yhteydessä: Kasvua ja kilpailukykyä suomalaiselle teollisuudelle24.6.2025 11:14:36 EEST | Tiedote
Suomalaisten teollisuusyritysten johtajille suunnattu seminaari ”Rohkeaa johtajuutta – Kasvua ja kilpailukykyä suomalaiselle teollisuudelle” järjestetään 4.11.2025 Helsingin Messukeskuksessa yhteistyössä MAKE in Finland -ekosysteemin kanssa. Seminaarin keynote-puhujana kuullaan sarjayrittäjä ja kasvun asiantuntija Anssi Rantasta.
Pizzan tulevaisuus paistuu Gastro Helsinki -messuilla – Pizzamestari-kilpailu kokoaa alan huiput yhteen24.6.2025 09:16:47 EEST | Tiedote
Suomen pizzanvalmistuksen huiput kohtaavat, kun arvostettu Pizzamestari-kilpailu järjestetään Gastro Helsinki -messuilla 11.3.2026 Helsingin Messukeskuksessa. Kilpailu kokoaa yhteen maan taitavimmat pizzantekijät, jotka mittelevät mestaruudesta tiukassa ja taitoa vaativassa kisassa.
Suosikkikirjailijat keskustelevat lukijoiden kanssa Helsingin Kirjamessujen lukupiireissä17.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Kirjamessujen koko ohjelma julkaistaan 23.9.2025, mutta jo nyt saadaan maistiaisia tarjonnasta. Kirjamessuilla järjestetään kymmenen lukupiiriä, joissa lukijat pääsevät keskustelemaan uutuuskirjasta kirjailijan kanssa. Kirjasome järjestää myös tilaisuuden, jossa annetaan käytännön vinkkejä lukupiirin perustamiseen. Kirjamessut kannustaa ihmisiä lukemaan ja keskustelemaan kirjoista. Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 23. – 26.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa.
Habitaren 2025 kutsuvierasosastoina nähdään kokeilevuudestaan ja käsityöperinteen arvostuksesta tunnetut ruotsalainen Fogia ja tanskalainen New Works13.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Habitare 2025 tuo syyskuussa yhteen lähes 500 upeaa yritystä – tuttuja ja ensikertalaisia. Kutsuvierasosastoina nähdään kaksi kokeilevuudestaan ja käsityöperinteen arvostuksesta tunnettua huonekalubrändiä: ruotsalainen Fogia ja tanskalainen New Works. Mukana ovat myös Designkavereiden ja Muurlan pop up -osastot. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.
Matkamessujen lomakysely – kolmasosa on varannut ulkomaanmatkan12.6.2025 11:00:17 EEST | Tiedote
Tuoreen lomakyselyn mukaan suomalaisten kesälomasuunnitelmat ovat monimuotoisia ja jakautuvat laajasti eri puolille maailmaa ja kotimaata. Matkamessujen kesälomakyselyyn vastanneista kolmasosa on varannut ulkomaanmatkan, noin joka kahdeksas vastaaja odottaa vielä äkkilähtötarjouksia. Kotimaan kohteissa korostuvat mökkeily, kaupunkilomat ja luonnossa liikkuminen. Vastuullisuus näkyy valinnoissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme