Maahanmuuttajien on vaikea saada mielenterveyspalveluja
Valtiontalouden tarkastusvirasto moittii Suomen sosiaali- ja terveydenhuoltoa siitä, että maahanmuuttajat eivät saa mielenterveysongelmiinsa riittävästi oitoa. Mielenterveysseura jakaa tarkastusviraston huolen siitä, että peruspalvelut eivät vastaa maahanmuuttajien tarpeeseen.
”Terveydenhuollosta ammattilaiset lähettävät edelleen maahanmuuttajia usein Mielenterveysseuraan välttääkseen englannin kielen puhumista tai tulkin järjestämistä.Vaikuttaa myös siltä, että mitä rankempi tausta maahanmuuttajalla on, sitä herkemmin hänet ohjataan järjestöjen palveluihin”, kuvaa johtaja Outi Ruishalme Mielenterveysseuran SOS-kriisikeskuksesta.
“Osalla maahanmuuttajista on lähtömaasta traumaattisia kokemuksia tai muuten maahanmuuton aiheuttamia paineita, jotka ovat omiaan lisäämään terveydenhuollon palveluiden tarvetta.”
Mielenterveys on tärkeä osa jokaisen ihmisen hyvinvointia ja terveyttä. Oikeus terveydenhoitoon kuuluu kaikille. Suomen Mielenterveysseuran ja Ihmisoikeusliiton
"Terve mieli on ihmisoikeus" -seminaari Helsingissä 8. huhtikuuta kokoaa päättäjät, asiantuntijat ja kokijat keskustelemaan ihmisoikeuksista Suomessa.
Lisätietoa:
Johtaja Outi Ruishalme, Suomen Mielenterveysseura, SOS-kriisikeskus,
puh. 040 542 6164, outi.ruishalme@mielenterveysseura.fi
Asiantuntija Suvi Piironen, ihmisoikeus- ja maahanmuuttokysymykset, Suomen Mielenterveysseura, SOS-kriisikeskus, puh. 040 648 6050, suvi.piironen@mielenterveysseura.fi
Seminaari "Terve mieli on ihmisoikeus" Helsingissä Hotelli Pasilassa
8.4.2014 klo 9.00 - 12.30. http://www.mielenterveysseura.fi/tiedotus_ja_julkaisut/tiedotteet/terve_mieli_on_ihmisoikeus_-seminaari_helsingissa_8.4..2414.news
Valtiontalouden tarkastusvirasto: Maahanmuuttajien sosiaali- ja terveyspalvelutarpeisiin ei vastata riittävästi, http://www.vtv.fi/ajankohtaista/tiedotteet/maahanmuuttajien_sosiaali-_ja_terveyspalvelutarpeisiin_ei_vastata_riittavasti.5242.news
Suomen Mielenterveysseura on kansanterveys- ja kansalaisjärjestö. Seura edistää Suomessa asuvien mielenterveyttä, tekee ehkäisevää mielenterveystyötä ja rakentaa vapaaehtoisen kansalaistoiminnan edellytyksiä mielenterveyden alalla. www.mielenterveysseura.fi www.facebook.com/mielenterveys www.twitter.com/mielenterveys
Fiksu satsaa mielenterveyteen – www.mielenterveysseura.fi
Tietoja julkaisijasta
MIELI Suomen Mielenterveys ry on kansanterveys- ja kansalaisjärjestö. MIELI ry edistää Suomessa asuvien mielenterveyttä, tekee ehkäisevää mielenterveystyötä ja rakentaa vapaaehtoisen kansalaistoiminnan edellytyksiä mielenterveyden alalla. Mieli.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MIELI Suomen Mielenterveys ry
MIELI ry vetoaa hallitukseen kansalaisyhteiskunnan toimintaedellytysten turvaamiseksi28.4.2025 09:36:03 EEST | Tiedote
Hallituksen päättämät leikkaukset sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksiin tulevat olennaisesti heikentämään järjestöjen kykyä vahvistaa terveyttä ja hyvinvointia Suomessa. Leikkaukset ennaltaehkäisevästä työstä eivät säästä, vaan aiheuttavat jatkossa lisäkustannuksia yhteiskunnalle. Lisäleikkausten sijaan jo päätettyjen leikkausten kokonaisvaikutukset on arvioitava ja järjestöjen työhön vaikuttavat muutokset valmisteltava yhteistyössä, jotta muutosten kielteiset vaikutukset yhteiskuntaan ja väestön hyvinvointiin jäävät mahdollisimman pieniksi.
Työyhteisössä on hyvä varautua surevan kohtaamiseen jo ennalta22.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Surukonferenssi alkaa torstaina. Konferenssissa käsitellään tänä vuonna surun kohtaamista työssä.
Järjestöjen mahdollisuus auttaa ihmisiä on turvattava14.4.2025 09:49:05 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksista on päätetty leikata kolmannes. Lisäleikkaukset puoliväliriihessä aiheuttaisivat vakavia heikennyksiä hyvinvointiin ja murentaisivat kansalaisyhteiskuntaa.
MIELI Kriisipuhelimeen vastattiin viime vuonna ennätykselliset 100 000 kertaa27.1.2025 03:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 MIELI Kriisipuhelimessa ihmisten hätään pystyttiin vastaamaan aikaisempaa useammin. Tämän mahdollisti vapaaehtoisten vastaamien puhelujen määrän kasvu. Jatkossa vapaaehtoisten määrää pyritään lisäämään entisestään valtakunnallisella verkkokoulutuksella.
Hallituksen alkoholipolitiikka on riski mielenterveydelle20.1.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Alkoholin saatavuuden lisääminen todennäköisesti pahentaa mielenterveyden ongelmia. MIELI ry on laatinut politiikkasuositukset, joilla voidaan vähentää alkoholin haittoja mielenterveydelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme