Vuoden nuoret yrittäjät ovat Vapa Media Oy:n Ida Hakola ja Ilona Hiila

Suomen Yrittäjien Vuoden nuori yrittäjä -kilpailun voiton ratkaisi se, että Vapa Media pärjää ja kasvaa kilpaillulla alalla. Se on tuomariston mukaan merkki oikeasta yrittäjähenkisyydestä. Yritys on myös käyttänyt sosiaalista mediaa tehokkaasti yrityksensä kokonaisviestinnässä. Lisäksi ylpeä ja motivoitunut tiimi mahdollistaa yrityksen menestyksen.
– On hienoa, että tämä mahtava mutta ajoittain aika raskaskin duuni palkitaan. Olemme alusta saakka tienneet, mitä teemme ja halunneet kasvattaa yritystä tehden siitä vaativampiinkin tarpeisiin vastaavan verkon asiantuntijayrityksen, palkinnon vastaanottanut Ida Hakola sanoi.
Hakola ja Hiila perustivat Vapa Median vuonna 2010. Vuoden 2011 alussa osakkaaksi liittyi Matti Oksanen. Työntekijöitä on yrittäjien lisäksi 15. Yritys tekee online-asiakastutkimusta, verkkopalveluiden ja -kanavien konseptointia, sisällöntuotantoa, sisältömarkkinointia sekä sisältöstrategiaa – eli auttaa yrityksiä jalkauttamaan liiketoimintansa verkkoon niin, että asiakkaat kiinnostuvat. Tavoitteena on, että yritys kohtaa asiakkaansa verkossa.
– Ei voi tehdä hyvää verkkosisältöä, jos ei ymmärrä kohderyhmän tarpeita. Meillä on oma metodi seuloa isosta tietomassasta asiakasyrityksen kohderyhmien tarpeita. Suunnittelemme verkkosisältöjä niiden tarpeiden mukaan, Hakola kiteyttää liikeidean.
Voittajan valitsivat konsultti Niko Herlin Finprosta, toiminnanjohtaja Virpi Utriainen Nuori Yrittäjyys ry:stä, Nordic Business Forum -tiimi, Vuoden 2013 Nuori yrittäjä Jutta Österberg-Hurme ja Suomen Yrittäjien nuorten yrittäjien valiokunta.
Yhteyshenkilöt
toimitusjohtaja Ida Hakola, Vapa Media oy, p. 050 539 4912, ida.hakola@vapamedia.fi
järjestöpäällikkö Hanna Tapala, Suomen Yrittäjät, p. 041 544 9500, hanna.tapala@yrittajat.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Budjettiesitys pääosin tasapainossa, työn verotuksen kevennys tärkeää2.9.2025 22:38:55 EEST | Tiedote
"Suomen Yrittäjät pitää Orpon hallituksen budjettiesitystä pääosin tasapainoisena: ansiotuloverotus kevenee, yrittäjien verotaakka ei kasva ja työntekoon kannustetaan”, johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita31.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyä uudistetaan. Samalla rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää tätä tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäistä hyväksikäyttöä ei voida koskaan hyväksyä. On myös toimivien ja rehellisten yritysten etu, että hyväksikäyttöön puututaan, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pk-yritysten vientihalukkuus vahvaa – EU ja Pohjoismaat kiinnostavat eniten30.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Vähintään neljän hengen yrityksissä on vahva halu kansainvälistyä. Kyselyn mukaan 33 prosentilla on suoraa vientiä, 22 prosentilla välillistä ja 20 prosenttia suunnittelee vientitoiminnan aloittamista. “Yrityksissä on nähtävissä selkeää kasvuhalua ulkomaankauppaan. Siksi maakunnista maailmalle pitää rakentaa toimiva vienninedistämisen palvelupolku, joka on tarjolla myös pienemmille yrityksille”, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Pk-yritykset tyytymättömiä EU:n ja USA:n kauppasopimukseen – vapaakauppa saa laajaa kannatusta28.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset pk-yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n ja Yhdysvaltojen heinäkuussa solmittuun kauppasopimukseen, kertoo tuore Yrittäjägallup. Vain 7 prosenttia pk-yrityksistä on tyytyväisiä sopimukseen, kun 52 prosenttia on tyytymättömiä. Peräti 41 prosenttia ei osaa ottaa kantaa. Erityisesti nuorten yrittäjien (18–39-vuotiaat) keskuudessa kanta jää avoimeksi.
Yrittäjägallup: Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen laskussa – oppositiokaan ei vakuuta27.8.2025 14:15:00 EEST | Tiedote
Yrittäjien tyytyväisyys hallituksen toimintaan on edelleen laskenut. Tyytyväisyys opposition toimintaan ei ole kuitenkaan lisääntynyt. "Syksy on hallitukselle näytönpaikka. Yrittäjät suhtautuvat aiempaa kriittisemmin hallitukseen, mutta luottavat vielä vähemmän opposition vaihtoehtoon," Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme