Kanta- ja Päijät-Häme esittäytyy Helsingissä Suomen suurimmassa lähiruoka-tapahtumassa
Hämäläisillä elintarvikeyrityksillä on tarjota tapahtumassa muun muassa Orastavan Auringon forssalaisia porkkanahilloja, Kultasuklaan käsintehtyä suklaata ja tammelalaista Makulihan aitoa saunapalvia sekä TryffDelin suomalaisista villitryffelisienistä valmistettuja tuotteita. Lisäksi osastolta voi ostaa Vääksyn myllyn myllytuotteita, Lepaan viini- ja puutarhatilan kauden tuotteita sekä orimattilalaisen Nordic Natural Food companyn mehuja. Leivän ystävät saavat maistella Tuulosrievän aidossa puu-uunissa paistettuja leipiä ja lettipullaa sekä Vuohelan Herkun gluteenittomia leivonnaisia.
Osastolla voi myös ostaa paikan päällä nautittavaksi muun muassa hämäläisiä huikopaloja, pieniä herkullisia leipäsiä sekä Vääksyn myllyn kaurapuuroa eri lisukkeineen. Lahtelaisen Maatila-Liha Merosen itse tehtyä makkaraa on tuttuun tapaan saatavilla anniskelualueen läheisyydessä, joten makkaran voi nauttia pienpanimo-oluen kanssa samaan aikaan järjestettävän Syystober-tapahtuman yhteydessä.
Mukana on myös LähiPuoti Remes, joka on viime vuonna toimintansa aloittanut lähiruokatukku Humppilasta. Yritys on saanut tänä vuonna Vuoden lähiruokatekopalkinnon. Lisäksi mukana on Heinolassa toimiva lähiruokatori Heila. Lähiruokatori Heila on monelle kesälomalaiselle mukava pistäytymispaikka, jossa on laaja valikoima pientuottajien tuotteita sekä hyvä kahvila- ja lounaspaikka paikallisista herkuista.
Herkkujen Suomi -lähiruokatapahtuman järjestävät tuottajajärjestöt MTK ja SLC, Ruoka Suomi -verkosto, Aitoja Makuja II-hanke, Pienpanimoyhdistys ja Lammin Sahti. Hämeen liitto ja Päijät-Hämeen liitto tukevat Kanta- ja Päijät-Hämeen yhteisosaston osallistumista. Tapahtumassa vieraili viime vuonna yli 64 000 kävijää.
Herkkujen Suomi on avoinna Helsingin Rautatientorilla torstaina 21.8. (Taiteiden yö) klo 16–21.30, perjantaina 23.8. kello 11–20 ja lauantaina 24.8. klo 10–18. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
www.herkkujensuomi.fi
www.facebook.fi/herkkujensuomi
Twitter: @HerkkujenSuomi
Lisätietoja:
Sanna Lento, Hämeen ammattikorkeakoulu, Huomisen hämäläinen ruoka ja juoma hanke, Herkkujen Suomen maakuntakoordinaattori, p. 040-509 6443, Sanna.Lento@hamk.fi
Klaus Hartikainen, viestintäjohtaja MTK, p. 040 169 2060
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Sesongin parhaat kasvikset leivän päälle – kotimaisia vaihtoehtoja kurkun rinnalle13.8.2025 14:46:24 EEST | Tiedote
Kotimaisissa tuorekurkuissa on ollut paikoin tilapäistä niukkuutta, mutta tilanne on korjaantumassa lähiaikoina. Sillä välin leivän päälle löytyy runsaasti muita sesongin herkkuja.
MTK-liittojen puheenjohtajien kannanotto: Suomalaisten oikeus kotimaiseen ruokaan on turvattava nyt29.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
MTK-liittojen ja valtuuskunnan puheenjohtajat kokoontuivat kesäkokoukseensa Keski-Suomeen 23-24.7.2025. Kesäkokouksen yhteydessä puheenjohtajat tutustuivat myös keskisuomalaiseen maataloustuotantoon.
Komission CAP-esitys jäämässä rahoitukseltaan pahasti vajaaksi16.7.2025 18:43:30 EEST | Tiedote
EU-komission toistaiseksi antamat tiedot ohjelmakauden 2028-2034 maatalouspolitiikasta ja etenkin sen rahoituksesta saavat MTK:lta täyden tyrmäyksen. Komissio on aikeissa maksattaa muuttuneen maailman kasvaneet menotarpeet viljelijöillä. Leikkausten sijaan maatalouspolitiikka ja suomalaisten ruokaturva vaativat toteutuakseen lisärahoitusta, totesi MTK:n johtokunta ylimääräisessä kokouksessaan keskiviikkoiltana.
EU-tiekartta vauhdittaa luontoarvomarkkinoiden kehitystä – MTK ojentaa komissiolle auttavaa kättä7.7.2025 15:19:43 EEST | Tiedote
Komissio on julkaissut tiekartan luontoarvomarkkinoiden (Nature Credits) edistämiseksi EU:ssa. MTK suhtautuu positiivisesti vapaaehtoisten luontoarvomarkkinoiden kehittämiseen, sillä ne voivat parhaimmillaan tuoda maanomistajille uusia ansaintamahdollisuuksia sekä vahvistaa luonnon monimuotoisuuden parantamiseen tarvittavaa rahoitusta.
MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Sääolojen vaihtelun vuoksi satonäkymät keskivertoa heikommat – tilojen tulevaisuus huolettaa viljelijöitä7.7.2025 13:57:41 EEST | Tiedote
Sääolosuhteet vaihtelivat merkittävästi eri alueiden välillä, mutta alkukesän sateet heikensivät satonäkymiä lähes koko maassa. Yli puolet vastaajista arvioi satonäkymien olevan hieman tavanomaista heikommat. Lisäksi taloudellinen epävarmuus sekä huoli maatalouden kannattavuudesta varjostavat viljelijöiden tulevaisuudennäkymiä. Erityisesti pienillä tiloilla lopettamista harkitaan yhä useammin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme