DNA Oyj

Uudenlainen liittymä aktiiviselle älypuhelimen käyttäjälle: päiväveloitteinen prepaid

Jaa
DNA tuo markkinoille DNA Smart Prepaid -liittymän, jossa on kuukausilaskutettavan liittymän edut ilman sen sitovuutta. Lisäksi liittymässä on 4G LTE -valmius.

DNA Smart Prepaid eroaa muista liittymistä päiväveloituksensa ansiosta. Liittymän käyttäjän ei siis tarvitse normaaliolosuhteissa laskea puheluiden kestoja, tekstiviestien lukumääriä ja tiedonsiirtoyhteyden käyttöaikaa arvioidessaan kuluja ja liittymän saldon vähenemistä. DNA Smart Prepaidin perustason kiinteä 0,69 euron päivähinta sisältää 500 minuuttia normaalihintaisia kotimaan puheluita ja 500 tekstiviestiä päivässä sekä 3 gigatavua tiedonsiirtoa kuukaudessa, mikä riittää useimmille älypuhelinkäyttäjille.


”DNA Smart Prepaid on liittymä kaikille älypuhelintaan aktiivisesti käyttäville. Se toki toimii kaikissa matkapuhelimissa, mutta 4G-valmiuden ja päivähintaan kuuluvan suuren datamäärän ansiosta siitä on eniten hyötyä silloin, kun asiakkaalla on 4G-puhelin ja sen sovellukset ja tiedonsiirtoyhteydet käytössä", sanoo DNA:n puheliiketoiminnan johtaja Cedric Kamtsan


Tiedonsiirto yleistyy älypuhelimilla edelleen kovaa vauhtia. DNA:n helmikuussa 2014 julkaiseman tutkimuksen* mukaan yli 80 prosenttia älypuhelimen omistavista suomalaisista ilmoittaa käyttävänsä myös sovelluksia. Viime vuonna vastaava lukema oli 60 prosenttia. Eniten käytetään sosiaalisen median ja kommunikoinnin sovelluksia. Kehitystä nopeuttaa myös nopeimpien verkkoyhteyksien koko ajan paraneva saatavuus ja puhelinten paranevat tiedonsiirtovalmiudet. 


DNA Smart Prepaidin myyntipakkauksessa on kaikki käytössä olevat SIM-korttikoot eli alkuperäisen kokoinen SIM-kortti sekä monien älypuhelinten vaatimat micro- ja nano-SIM-kortit. Liittymä toimii 4G LTE-, 3G- ja 2G-verkossa. Jos puhelin on 4G LTE -kykyinen, liittymä toimii aina nopeimmassa saatavilla olevassa verkossa. DNA:n 4G LTE -verkko tavoittaa tällä hetkellä yli 3 miljoonaa suomalaista, ja sitä laajennetaan edelleen. Vuoden 2014 alusta alkaen 4G LTE -verkkoa rakennetaan myös uudella 800 MHz -taajuusalueella.


Tarkemmat hinnoittelutiedot ja sopimusehdot löytyvät osoitteesta www.dna.fi/prepaid
DNA Smart Prepaid -liittymän voi hankkia R-kioskeista ympäri maan.

Lisätietoja:
*Digitaalisten sisältöjen kuluttajatutkimus 27.2.2014, tutkimusgraafeja: https://www.dna.fi/dna-oy/tutkimukset

Puheliiketoiminnan johtaja Cedric Kamtsan, DNA Oy puh. 044 906 2377, cedric.kamtsan@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Yhteyshenkilöt

Viestintä palvelee median edustajia numerossa 044 044 8000.


Sähköpostia voit lähettää osoitteeseen viestinta@dna.fi tai etunimi.sukunimi@dna.fi.

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yhteydenpitoon, viihtymiseen ja työntekoon laadukkaita puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA on Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija sekä kaapeli- että antenniverkossa. Yritysten osalta DNA näkee keskeisenä kasvualueena ajasta ja paikasta riippumattoman uuden työn, joka mahdollistuu älykkäillä päätelaitteilla, monipuolisilla viestintäpalveluilla ja nopeilla yhteyksillä. DNA:n liikevaihto vuonna 2013 oli 766 miljoonaa euroa ja liikevoitto 44 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:lle rekisteröityjä tavaramerkkejä. Konserniin kuuluu myös DNA Kauppa, Suomen laajin matkapuhelimia myyvä myymäläketju. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi. DNA:n asiakaspalvelu palvelee Twitterissä @dna_palvelu ja Facebookissa DNA, DNA Kauppa ja DNA Welho -tileillä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Onko 9%&GR hyvä salasana? DNA:n tietoturva-asiantuntija muistuttaa hyvistä salasanakäytännöistä maailman salasanapäivän aattona30.4.2025 08:55:00 EEST | Tiedote

Torstaina 1.5.2025 vietetään vapun lisäksi maailman salasanapäivää, jonka tarkoitus on muistuttaa paremmista salasanakäytännöistä. Yleinen harhakäsitys on, että salasanan pitäisi näyttää kryptiseltä, jotta se suojaisi. DNA:n tietoturva-asiantuntijan mukaan käsitys on vanhentunut, sillä uudet menetelmät pystyvät purkamaan lyhyitä salasanoja helposti, vaikka ne sisältäisivät erikoismerkkejä epämääräisessä järjestyksessä.

Is 9%&GR a good password? DNA’s information security expert gives a reminder of good password habits on the eve of World Password Day30.4.2025 08:55:00 EEST | Press release

Thursday, May 1, 2025, will be – in addition to May Day – World Password Day, that promotes better password habits. It is a common misconception that a password should look cryptic in order for it to provide protection. According to DNA’s information security expert, this notion is outdated, as new methods are easily able to decrypt short passwords even if they contain special characters in a vague order.

Espanjan ja Portugalin sähkökatkot herättivät kysymyksiä – näin käy viestintäverkoille Suomessa, jos sähköt katkeavat29.4.2025 13:30:00 EEST | Tiedote

Espanjan ja Portugalin sähköt katkesivat laajasti tämän viikon maanantaina. Mediatietojen perusteella kyse oli ainakin Espanjassa maan historian pahimmasta sähkökatkosta. Katko kesti paikoin jopa lähes 20 tuntia. Esimerkiksi kodinkone-, liikenne-, valaistus- ja maksupääteongelmien lisäksi myös viestintäverkoissa syntyi katkon vuoksi suuria haasteita. Miten Suomen viestintäverkoille käy sähkökatkon sattuessa? DNA:n asiantuntija kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye