Edistyykö uskontojen kohtaaminen, kysytään teologien alumnipäivässä 8.9.2014
Ohjelmassa on muun muassa paneelikeskustelu otsikolla: riittääkö suvaitsevuus? Lisäksi tarjolla on keskustelua ja asiantuntijapuheenvuoroja uskontojen kohtaamisesta työelämän eri sektoreilla.
Teologinen tiedekunta järjestää alumnipäivän nyt toista kertaa. Mitä tavoitteita ja odotuksia järjestäjillä on tapahtuman suhteen?
− Reilu vuosi sitten järjestetty ensimmäinen alumnipäivä uskonnonopetuksen asemasta Suomessa ylitti kaikki odotukset. Alumneja tuli paikalle paljon enemmän kuin oli ennakoitu, ja päivän anti oli hieno sekä alustusten että keskustelujen puolesta. Saimme uusia näkökulmia ja ajattelemisen aihetta ajankohtaisesta aiheesta. Toivomme, että onnistumme järjestämään yhtä kiinnostavan tilaisuuden uudestaan, tiedekunnan dekaani, Uuden testamentin eksegetiikan professori Ismo Dunderberg kertoo.
Tällä kertaa keskustellaan uskontojen kohtaamisesta. Miten kyseinen aihe valikoitui?
− Alumnipäivälle haluttiin jälleen mahdollisimman ajankohtainen ja keskustelua herättävä aihe. Näyttää siltä, että ajankohtaisuus on vain lisääntynyt sen jälkeen kun aihe valittiin. Uusia haasteita tuo esimerkiksi Lähi-idän sekava tilanne, jossa myös uskonnolliset ääri-ilmiöt ja suvaitsevaisuuden puute ovat olleet vahvasti esillä. Aihe liittyy myös tiedekunnan tutkimuksen huippuyksiköissä tarkasteltaviin teemoihin, erityisesti Risto Saarisen johtaman Järki ja uskonnollinen hyväksyminen -huippuyksikön toimintaan.
Dekaani Ismo Dunderberg, edistyykö uskontojen kohtaaminen?
− Uskontojen välistä keskustelua käydään kaiken aikaa ja siinä varmasti otetaan edistysaskelia. Juuri nyt tosin vaikuttaa valitettavasti siltä, että uskontojen kohtaamisessa on otettu takapakkia, ja seurauksena näyttää olevan inhimillinen katastrofi.
Mitä henkilökohtaisesti toivot alumnipäivältä ja miksi paikan päälle kannattaa tulla?
− Toivon, että päivän kuluessa teoria ja käytäntö kohtaavat. Akateeminen tutkimus on perinteisesti ottanut tarkkailijan roolin, mutta haluaisin kuulla näkemyksiä myös siitä, mitä tämänhetkisessä tilanteessa pitäisi tehdä, jotta uskontojen rauhanomainen kohtaaminen edistyisi myös kriisialueilla. Uskon vahvasti siihen, että tämänkaltaiset keskustelut voivat toimia ”ideapankkeina.” Niissä voi syntyä uusia ajatuksia ja tuoreita näkökulmia, joita kenelläkään ei ollut aikaisemmin valmiina. Samalla teologinen tiedekunta saa tärkeää informaatiota siitä, millaista asiantuntemusta ja osaamista teologin työssä tänä päivänä oikeasti tarvitaan. Tätä tietoa voidaan hyödyntää tiedekunnan opetuksen kehittämisessä, Dunderberg muistuttaa.
Lisätietoja alumnipäivästä ja ilmoittautumisohjeet:http://www.helsinki.fi/alumni/teologinen/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Rautio
tiedottaja
Teologinen tiedekunta
PL 4 (Vuorikatu 3)
00014 Helsingin yliopisto
Puh. 02941 24050, 050 415 5531
sähköposti: pekka.rautio@helsinki.fi
www.teologia.fi
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Kissojen valtimosairauden perinnöllinen syy selvitettiin – voi auttaa myös ihmisten hoitojen kehittämisessä8.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston ja Folkhälsanin tutkimuskeskuksen tutkijat löysivät perinnöllisen syyn kissoilla esiintyvään valtimosairauteen. Löytö auttaa ehkäisemään sairauden leviämistä kissoissa ja luo mahdollisesti myös pohjaa uusille ihmisten hoitolinjoille.
Rehtori Sari Lindblom: “Satojen miljoonien yliopistoleikkauksilla Suomi uppoaisi vain syvemmälle suohon”7.8.2025 13:11:25 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi julkaistiin keskiviikkona 6. elokuuta. Esitys sisältää mittavia, satojen miljoonien leikkauksia yliopistojen, tutkimuksen ja innovaatioiden rahoitukseen. Lisäksi parlamentaarisesta T&K-sovusta luovuttaisiin. Helsingin yliopisto vastustaa jyrkästi esitettyjä leikkauksia.
Helsingin yliopiston sijoitustuotto 2,6 prosenttia miinuksella alkuvuonna 20255.8.2025 08:20:08 EEST | Tiedote
Aiemmat sijoitustuotot mahdollistavat jopa 10 miljoonan euron lisäpanostukset spinout- ja startup-yrityksiin.
Suomelle mitaleita ja kunniamaininta kemiaolympialaisissa – koko joukkue pääsi palkinnoille25.7.2025 10:10:30 EEST | Tiedote
Nuoret kemian taitajat kilpailivat niin teoriaosaamisessa kuin käytännön laboratoriotöissä Pohjoismaisissa kemiakisoissa Göteborgissa ja kansainvälisissä olympialaisissa Dubaissa.
Happikato jää järven ekologiseen muistiin24.7.2025 14:14:04 EEST | Tiedote
Vaikka jääpeitteinen aika on lyhentynyt ilmaston lämmetessä, ei kaikkien järvien happitilanne ole parantunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme