17-vuotias Asa-Marie Kultima valtaa Aalto-yliopiston rehtorin tehtävän 8. lokakuuta – Girls Takeover -tempauksen teemana tytöt ja teknologia

Aalto-yliopisto osallistuu Plan Internationalin Girls Takeover -tempaukseen, jonka teemana on tänä vuonna tytöt, teknologia ja tasa-arvo. Torstaina 8. lokakuuta 17-vuotias Asa-Marie Kultima ottaa päivän ajaksi tehtäväkseen yliopiston johtamisen rehtori Ilkka Niemelältä.
Päivän aikana Asa-Marie Kultima osallistuu johtoryhmän työskentelyyn ja puhuu henkilöstölle strategia-aiheisessa yhteisötilaisuudessa. Hän vierailee myös Shaking Up Tech -tapahtuman lähetyksessä, tapaa tutkijoita ja opiskelijoita sekä tutustuu Aalto-yliopisto Juniorin toimintaan lapsille ja nuorille.
Asa-Marie Kultima ja Aalto-yliopisto haluavat yhdessä kannustaa tyttöjä teknologian pariin sekä mukaan rakentamaan monimuotoista yhteiskuntaa ja kestävää tulevaisuutta. Rehtori Ilkka Niemelän mukaan koko maailma tarvitsee tyttöjen potentiaalin käyttöön.
”Kun tytöt kaikkialla pääsevät kehittämään teknologiaa, he voivat vaikuttaa paitsi omaan tulevaisuuteensa myös yhteisönsä ja yhteiskuntansa oloihin ja näin olla mukana rakentamassa parempaa maailmaa”, Niemelä sanoo.
”Kestävän tulevaisuuden ratkaisut edellyttävät uudenlaista ajattelua, mihin tarvitaan monimuotoisia yhteisöjä ja yhteiskuntia. Aalto-yliopistona haluamme rakentaa yhteisöä, joka houkuttelee eri tavoin maailmaa katsovia ja tulkitsevia muutoksentekijöitä. Siksi kannustamme tyttöjä ja naisia hakeutumaan rohkeasti teknologian pariin.”
Valtauksen kautta Asa-Marie Kultima toivoo herättävänsä keskustelua naisten asemasta teknologia-alalla.
“Olen välillä itsekin kokenut outoja ennakkoluuloja mielenkiinnostani matikkaa, kemiaa tai fysiikkaa kohtaan. Mielestäni naiset ovat täysin kykeneväisiä työskentelemään teknologian parissa ja toivoisin, että valtauksen kautta saamme aiheelle näkyvyyttä ja voimme murtaa näitä ennakkoluuloja.”
Tutkimusten mukaan perhetausta vaikuttaa nuorten koulutusvalintoihin. Jotta tasa-arvo toteutuisi paremmin, teknologiaan liittyvää tietoa, kokemuksia ja opiskelumahdollisuuksia on tärkeä tarjota kaikille. Aalto-yliopisto sitoutuu tavoittamaan tytöt ja naiset, joilla ei ole kosketusta akateemiseen elämään eikä teknologiaan alana. Aalto-yliopisto Junior -toimintansa kautta yliopisto tukee yläkouluikäisten tyttöjen kiinnostusta teknologiaan tarjoamalla opiskelu- ja harrastusmahdollisuuksia ennen yliopistoaikaa.
Shaking Up Tech ravistelee käsityksiä tekniikan alasta – avoin kaikille verkossa 8.10.
Aalto-yliopiston, LUT-yliopiston ja Oulun yliopiston supersuosittu Shaking up Tech -tapahtuma järjestetään niin ikään 8. lokakuuta. Nuoria naisia teknologia-alalle rohkaiseva tapahtuma toteutetaan tänä vuonna koronatilanteen vuoksi verkossa, ja se on avoin kaikille lukiolaisille. Ohjelmassa on innostavia puheenvuoroja tekniikan alalta ja yritysmaailmasta, ja opiskelijapaneelissa osallistujat pääsevät jututtamaan jo tekniikan alaa opiskelevia. Myös Asa-Marie Kultima ja Oulun yliopiston rehtorin Jouko Niinimäen tehtävän valtaava Mimmi Jakola vierailevat tapahtuman lähetyksessä.
Tapahtumasta edellisvuosina saatu palaute on ollut hyvin positiivista. Kyselyn mukaan tapahtuma tuplasi tekniikan alasta kiinnostuneiden määrän osallistujien joukossa. Osallistujista miltei puolet aikoi hakea tekniikan alalle.
Innovaatioita nuorilta – Millennium Youth Prize -voittaja selviää 9.10.
Nuorten innovaatiokilpailu Millennium Youth Prize huipentuu finaaliin ja palkintojenjakoon perjantaina 9. lokakuuta. Toista kertaa järjestettävän Aalto-yliopiston ja Tekniikan Akatemian yhteisen kilpailun tavoitteena on innostaa alle 19-vuotiaita nuoria teknologian ja innovaatioiden pariin.
Osallistujilla on ollut vuosi aikaa ratkoa Aalto-yliopiston professoreiden antamia kestävän kehityksen haasteita. Haasteiden aiheet liittyvät ilmastonmuutoksen torjuntaan, energiaratkaisuihin, kvanttitietokoneen mahdollisuuksiin ja merten puhdistamiseen muovista. Voitto ratkeaa verkossa järjestettävässä kaikille avoimessa tilaisuudessa. Voittajat palkitaan rahapalkinnoilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Girls Takeover:
viestinnän asiantuntija Anne Tapanainen, Aalto-yliopisto
050 434 9711, anne.tapanainen@aalto.fi
Shaking Up Tech:
kehityspäällikkö Marja Niemi, Aalto-yliopisto
050 430 2084, marja.niemi@aalto.fi
Millennium Youth Prize:
koordinaattori Veli-Matti Ikävalko, Aalto-yliopisto Junior
050 351 1103, veli-matti.ikavalko@aalto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Kutsu: Miksi jokaisen lukiolaisen tulisi opiskella kauppatieteiden perusteita osana lukio-opintoja?8.9.2025 14:10:00 EEST | Kutsu
Kauppatieteitä lukiolaiselle -teos sisältää sellaiset tiedot, jotka jokaisen Suomen lukiolaisen tulisi osata, kun tämä siirtyy korkeakouluun ja työelämään.
Kolme Aalto-yliopiston kansainvälistä tutkijaa sai EU:n tavoitellun miljoonarahoituksen4.9.2025 13:00:03 EEST | Tiedote
Corinna Coupette, Maja Vuckovac ja Robin Welsch kehittävät tutkimushankkeissaan kestävämpiä oikeusjärjestelmiä, lääketiedettä hyödyntävää teknologiaa ja ihmiskeskeistä tekoälyä.
Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä: Suomi tarvitsee uudistajia kasvuyrityksiin ja vakiintuneille aloille2.9.2025 15:09:07 EEST | Tiedote
Koulutetut ihmiset tuovat arvokkaan panoksensa yhteiskunnan uudistamiseen, sanoi Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä lukuvuoden avajaispuheessaan.
Uusi koneoppimismenetelmä tekee tautiriskien ennustamisesta aiempaa tarkempaa26.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tekoälytyökalu osaa hyödyntää terveystietojen monimutkaisia yhteyksiä ja tarjoaa siksi yksityiskohtaisempia riskiarvioita kuin perinteiset mallit.
Yli puolet korkeakoulutetuista maahanmuuttajista työllistyy Espoon ja Aalto-yliopiston kehittämällä palvelulla8.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Espoon kaupungin ja Aalto-yliopiston yhteistyöllä on saatu aikaan erinomaisia tuloksia korkeakoulutettujen maahanmuuttajien työllistymisessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme