TRAL ei osallistu uuden keskusjärjestön selvitystyöhön – tiivistä yhteistyötä uuden keskusjärjestön kanssa toivotaan
- Mielestämme tradenomien edunvalvonta toteutuu edelleen parhaiten Akavan kautta, sanoo puheenjohtaja Niko Aaltonen. –Tutkintomme arvostusta kasvatetaan menestyksellisesti korkeasti koulutettujen keskusjärjestössä. Koulutuspoliittisen edunvalvonnan lisäksi eroja löytyy myös esimerkiksi palkka- ja veropolitiikassa, joissa Akavan linjat ovat meitä lähempänä, hän jatkaa.
TRAL edellyttää Akavalta uusia avauksia työelämän kehittämiseen, joilla edistetään korkeakoulutettujen asiantuntijoiden asemaa sekä palkkapolitiikkaa työmarkkinoilla.
- Myös yhteisiä kokonaisuuksia palkansaajayhteistyössä on runsaasti, kuten työelämän tasa-arvoasiat, joihin on saatava pian konkreettisia uudistuksia, sanoo toiminnanjohtaja Mika Varjonen. – Myös työhyvinvointiin ja sosiaaliturvaan sekä kansainväliseen edunvalvontaan liittyvät kysymykset ovat yhteisiä. Toivomme näissä asioissa tiivistä yhteistyötä mahdollisen uuden keskusjärjestön kanssa, jatkaa Varjonen.
- TRAL seuraa tiiviisti selvitystyön etenemistä sekä tuloksia ja arvioi tarvittaessa tilannetta uudelleen, kertoo Varjonen. – Näin varmasti toimivat kaikki palkansaajajärjestöt riippumatta siitä, ovatko mukana selvitystyössä vai eivät, Varjonen arvioi.
Lisätiedot:
Tradenomiliitto TRAL ry
Niko Aaltonen, puheenjohtaja
p. 040 512 2836
Mika Varjonen, toiminnanjohtaja
p. 040 001 69 00
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Ratavartijankatu 2 (A-porras, 6.krs)
00520 HELSINKI
020 155 8800 (vaihde)http://www.tradenomi.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tradenomit
Miksi järjestäytymisestä halutaan rangaista?15.5.2025 14:47:05 EEST | Blogi
Pääministeripuolue kokoomus paljasti viimein todellisen suunnitelmansa koko ay-liikettä vastaan taannoisella hölmöllä kampanjallaan puoliväliriihen päätöksistä. Mediakohua aiheuttaneessa kampanjassa tuotiin esiin esimerkein ansiotuloveron kevennysten vaikutuksia perheisiin. Toisessa kuvassa perheen vanhempi oli liiton jäsen ja toinen puolestaan "ei liiton jäsen". Verohyöty järjestäytyneelle henkilölle oli selkeästi pienempi kuin järjestäytymättömän työntekijän. Epäselväksi jäi, oliko järjestäytymätön kuitenkin työttömyyskassan jäsen. Kassankin voinee arvata.
Osa-aikainen opintovapaa tukemaan osaamisen kehittämistä26.4.2025 11:55:00 EEST | Tiedote
Työikäisten osaamisen kehittämiseen tarvitaan lisää työkaluja muun muassa lakkautetun aikuiskoulutustuen tilalle. Monella asiantuntijalla olisi halua ja tarvetta kehittää omaa osaamistaan, mutta nykyisellään opintovapaa ei mahdollista opiskelua työn ohessa. Tradenomit esittää ratkaisuksi osa-aikaista opintovapaata sekä kouluttautumista henkilöstöeduksi.
Tradenomien palkat nousivat maltillisesti7.3.2025 11:29:21 EET | Tiedote
Työttömyyden kasvu heijastui tradenomien luottamukseen työelämää kohtaan, mutta ansiot kuitenkin nousivat hienoisesti. Vuotuisen jäsentutkimuksemme mukaan tradenomien keskipalkka nousi viime vuonna 1,5 prosenttia verrattuna aiempaan vuoteen. Keskipalkka on nyt 4412 euroa kuukaudessa. Maltillisesta ansiokehityksestä huolimatta tradenomien ostovoima pysyi ennallaan, kun edellisvuonna se laski rajun inflaation vuoksi.
Kunnat eivät kehity ilman osaavaa henkilöstöä18.2.2025 13:36:53 EET | Tiedote
Kunnat ja hyvinvointialueet tarvitsevat osaavaa henkilöstöä tuottaakseen laadukkaita palveluja kuntalaisille. Ne ovat myös kasvavia tradenomien ja muiden amk-tutkinnon suorittaneiden työllistäjiä. Valitettavan usein rekrytointitilanteissa vanhentuneet kelpoisuusvaatimukset rajoittavat osaavan väen hakeutumista avoinna oleviin tehtäviin. Kunnat ja hyvinvointialueet voivat varsin itsenäisesti päättää virkojen ja työsuhteiden kelpoisuusehdoista, poislukien lailla säädettävät tehtävät, kuten lääkärit ja opettajat.
Ammattikorkeakouluja pääomitettava25.11.2024 14:56:13 EET | Tiedote
Akava esitti tänään korkeakoulujen pääomittamista kahdella miljardilla eurolla osana kasvutoimia. Tradenomit tukee esitystä ja edellyttää, että pääomittamisen on tapahduttava tasavertaisesti korkeakoulusektorin sisällä. Pääomittaminen ei myöskään saa korvata korkeakoulujen perusrahoitusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme