Helsingin yliopiston kirjasto testaa sunnuntaiaukioloa

Lukukauden aikana yliopiston kirjastossa vierailee arkipäivisin yli 6000 kävijää ja lauantaisin määrät nousevat pariin tuhanteen. Esimerkiksi yliopiston pääkirjaston viihtyisät lukupisteet ruuhkautuvat tenttikausien, ylioppilaskirjoitusten ja pääsykokeiden edellä.
Kokeilulla yliopiston kirjasto selvittää, kannattaisiko myös sen tarjota monen kaupungin kirjaston tapaan palveluitaan sunnuntaisin.
Helsingin yliopiston pääkirjasto on avoinna pääsiäisen jälkeen kolmena sunnuntaina: 12.4., 19.4. ja 26.4. Asiakaspalvelu sisääntulokerroksessa ja työskentelytilat koko Kaisa-kirjastossa ovat asiakkaiden käytettävissä klo 12:00–18:00.
Kaisa-kirjasto
Fabianinkatu 30
00100 Helsinki
Sunnuntaisin sisäänpääsy Fabianinkadulta ja Helsingin yliopiston metro-tasolta.
Pääsiäisenä kirjaston toimipaikat ovat kiinni pe–ma 3.–6.4.
Kiirastorstaina 2.4. palvelemme seuraavasti:
Kaisa-talo 9–18
Kumpula, Minerva, Terkko ja Viikki 9–16
Hammaslääketieteellinen 9–15
Lisätietoa:
Huhtikuussa sunnuntaisin Kaisa-kirjastoon
Viestintäpäällikkö Laura Hiisivuori
laura.hiisivuori@helsinki.fi
050 318 5116
Yhteyshenkilöt
Laura HiisivuoriViestintäpäällikkö Helsingin yliopiston kirjasto
Puh:+358 50 318 5116laura.hiisivuori@helsinki.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Kissojen valtimosairauden perinnöllinen syy selvitettiin – voi auttaa myös ihmisten hoitojen kehittämisessä8.8.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopiston ja Folkhälsanin tutkimuskeskuksen tutkijat löysivät perinnöllisen syyn kissoilla esiintyvään valtimosairauteen. Löytö auttaa ehkäisemään sairauden leviämistä kissoissa ja luo mahdollisesti myös pohjaa uusille ihmisten hoitolinjoille.
Rehtori Sari Lindblom: “Satojen miljoonien yliopistoleikkauksilla Suomi uppoaisi vain syvemmälle suohon”7.8.2025 13:11:25 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi julkaistiin keskiviikkona 6. elokuuta. Esitys sisältää mittavia, satojen miljoonien leikkauksia yliopistojen, tutkimuksen ja innovaatioiden rahoitukseen. Lisäksi parlamentaarisesta T&K-sovusta luovuttaisiin. Helsingin yliopisto vastustaa jyrkästi esitettyjä leikkauksia.
Helsingin yliopiston sijoitustuotto 2,6 prosenttia miinuksella alkuvuonna 20255.8.2025 08:20:08 EEST | Tiedote
Aiemmat sijoitustuotot mahdollistavat jopa 10 miljoonan euron lisäpanostukset spinout- ja startup-yrityksiin.
Suomelle mitaleita ja kunniamaininta kemiaolympialaisissa – koko joukkue pääsi palkinnoille25.7.2025 10:10:30 EEST | Tiedote
Nuoret kemian taitajat kilpailivat niin teoriaosaamisessa kuin käytännön laboratoriotöissä Pohjoismaisissa kemiakisoissa Göteborgissa ja kansainvälisissä olympialaisissa Dubaissa.
Happikato jää järven ekologiseen muistiin24.7.2025 14:14:04 EEST | Tiedote
Vaikka jääpeitteinen aika on lyhentynyt ilmaston lämmetessä, ei kaikkien järvien happitilanne ole parantunut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme