DNA Oyj

DNA:lta langaton lähiverkko sähköisten ylioppilaskirjoitusten pilottiin

Jaa
DNA on rakentanut langattoman lähiverkon Espoon Olarin lukion koeviikolle, jossa kokeillaan langatonta ylioppilaskoeympäristöä. Espoon kaupunki ja ylioppilastutkintolautakunta järjestävät pilotoinnin 26.–27.3.2015, jossa lähes 200 opiskelijaa kokeilee sähköisen kurssikokeen tekemistä suljetussa langattomassa verkossa.

DNA toimittaa kahden päivän kokeisiin räätälöidyn ja tietoturvallisen langattoman lähiverkon. Verkko on toteutettu Ylioppilaslautakunnan teknisten määritysten mukaisesti.
 
”Ylioppilaslautakunnan määräykset sisältävät aivan erityisiä vaatimuksia, joita pääsemme kokeilemaan nyt käytännössä. Varmistamme esimerkiksi, että verkkoympäristö on täysin suljettu eikä koetilassa näy muita lähiympäristön langattomia verkkoja. Tämä tarkoittaa käytännössä viereisten tilojen tukiasemien sammuttamista ja nopeaa reagoimista mahdollisiin häiriötekijöihin itse koetilanteessa”, kertoo DNA:n julkishallinnon asiakkuuksien myyntijohtaja Kenneth Grönroos.

DNA on toteuttanut langattomia verkkoja kuntien sivistystoimelle eli kouluihin ja kirjastoihin jo pitkään. ”Elämme suuren murroksen keskellä, sillä koulutoimi on hyvin nopeasti digitalisoituva ala. Olemme vahvasti mukana hyvän tietoyhteiskunnan rakentamisessa ja Olarin pilotti tuo meille arvokasta tietoa ja suuntaviivoja tulevaisuutta ajatellen”, Kenneth jatkaa.

Espoossa sähköistä ylioppilastutkintoympäristöä on kokeiltu viime syksynä myös langallisessa verkossa.

”On tärkeää, että opimme hyödyntämään tieto- ja viestintätekniikkaa lukioissa entistä paremmin. Keräämme opiskelijoilta palautetta ja suuntaamme toimintaamme sen mukaan. Toistaiseksi palaute on ollut erinomaista”, sanoo Espoon lukiolinjan päällikkö Tapio Erma.

Ensimmäiset sähköiset yo-kokeet järjestetään syksyllä 2016. Sähköistäminen etenee asteittain niin, että koko tutkinto suoritetaan sähköisesti vuonna 2019.

Lisätietoja

DNA:n myyntijohtaja, julkishallinnon asiakkuudet, Kenneth Grönroos, puh. 0440442617, kenneth.gronroos@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yhteydenpitoon, viihtymiseen ja työntekoon laadukkaita puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA on Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija sekä kaapeli- että antenniverkossa. Yritysten osalta DNA näkee keskeisenä kasvualueena ajasta ja paikasta riippumattoman uuden työn, joka mahdollistuu älykkäillä päätelaitteilla, monipuolisilla viestintäpalveluilla ja nopeilla yhteyksillä. DNA:n liikevaihto vuonna 2014 oli 833,5 miljoonaa euroa ja liikevoitto 29,4 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3,5 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Konserniin kuuluu myös DNA Kauppa, Suomen laajin matkapuhelimia myyvä myymäläketju. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Twitteristä @DNA_fi ja Facebookista.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Onko 9%&GR hyvä salasana? DNA:n tietoturva-asiantuntija muistuttaa hyvistä salasanakäytännöistä maailman salasanapäivän aattona30.4.2025 08:55:00 EEST | Tiedote

Torstaina 1.5.2025 vietetään vapun lisäksi maailman salasanapäivää, jonka tarkoitus on muistuttaa paremmista salasanakäytännöistä. Yleinen harhakäsitys on, että salasanan pitäisi näyttää kryptiseltä, jotta se suojaisi. DNA:n tietoturva-asiantuntijan mukaan käsitys on vanhentunut, sillä uudet menetelmät pystyvät purkamaan lyhyitä salasanoja helposti, vaikka ne sisältäisivät erikoismerkkejä epämääräisessä järjestyksessä.

Is 9%&GR a good password? DNA’s information security expert gives a reminder of good password habits on the eve of World Password Day30.4.2025 08:55:00 EEST | Press release

Thursday, May 1, 2025, will be – in addition to May Day – World Password Day, that promotes better password habits. It is a common misconception that a password should look cryptic in order for it to provide protection. According to DNA’s information security expert, this notion is outdated, as new methods are easily able to decrypt short passwords even if they contain special characters in a vague order.

Espanjan ja Portugalin sähkökatkot herättivät kysymyksiä – näin käy viestintäverkoille Suomessa, jos sähköt katkeavat29.4.2025 13:30:00 EEST | Tiedote

Espanjan ja Portugalin sähköt katkesivat laajasti tämän viikon maanantaina. Mediatietojen perusteella kyse oli ainakin Espanjassa maan historian pahimmasta sähkökatkosta. Katko kesti paikoin jopa lähes 20 tuntia. Esimerkiksi kodinkone-, liikenne-, valaistus- ja maksupääteongelmien lisäksi myös viestintäverkoissa syntyi katkon vuoksi suuria haasteita. Miten Suomen viestintäverkoille käy sähkökatkon sattuessa? DNA:n asiantuntija kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye