HSL Helsingin seudun liikenne

HSL käynnistää viestintäkampanjan Vantaan linjastomuutoksista

11.5.2015 11:32:09 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Jaa
Vantaan bussilinjasto kokee perusteellisen muutoksen ensi elokuussa. Reitti- ja aikataulumuutosten lisäksi valtaosa Vantaan linjanumeroista muuttuu. Linjanumeroiden muutostyöt pysäkeillä ovat jo alkaneet. HSL käynnistää viestintäkampanjan Vantaan liikennemuutoksista 11.5. Kampanjan tavoitteena on herätellä asukkaita ja Vantaalla työssä käyviä tutustumaan suureen muutokseen jo ennakolta.

”Linjaston suunnittelu käynnistyi HSL:ssä keväällä 2011. Tuolloin HSL aloitti tulevan linjaston valmistelun yhteistyössä Vantaan kaupungin kanssa. Myös asukkaat ovat kommentoineet luonnoksia useassa vaiheessa ennen lopullisen suunnitelman valmistumista. Kehärata ja uusi bussilinjasto ovat kokonaisuus”, linjasto- ja aikataulusuunnittelusta vastaava ryhmäpäällikkö Arttu Kuukankorpi sanoo.

Uudesta bussilinjastosta on pyritty tekemään selkeä ja helposti hahmotettava. Eri reittiversioita on vähennetty ja vuoroväleissä on pyritty tasavälisyyteen. Vantaan linjojen määrä pienenee nykyisestä noin 80:stä linjasta noin 60:een linjaan. Osa nykyisistä linjoista yhdistetään ja viitisen linjaa lakkautetaan. Käytännössä yksikään linja ei pysy täysin ennallaan, sillä reitti- ja aikataulumuutosten lisäksi linjanumerot muuttuvat.

”Linjanumerot muuttuvat tänä vuonna Vantaalla. Ensi vuonna on Espoon vuoro, kun Länsimetro tulee käyttöön. Uuden numerointitavan mukaisesti eri kuntien alueilla olevat samat linjanumerot poistuvat käytöstä. Muutokset toteutuvat vaiheittain koko HSL-alueella”, ryhmäpäällikkö Arttu Kuukankorpi sanoo.

Kehärata toimii jatkossa myös poikittaisyhteytenä Länsi- ja Itä-Vantaan välillä, mikä on vaikuttanut poikittaisten bussiyhteyksien karsimiseen. Myös lentoasemalle päättyvät bussiyhteydet lakkaavat linjaa 615 lukuun ottamatta. Myös linjan 615 rooli muuttuu lentokenttälinjasta tavalliseksi seutulinjaksi. Kivistöön tulee elokuussa täysin uusi liityntälinjasto. Itä-Helsingistä Myyrmäkeen liikennöivä runkolinja 560 täydentää Vantaan linjastoa.

Bussilinjaston muutokset tulevat voimaan 10. elokuuta. Kun Kehäradan liikenne käynnistyy 1. heinäkuuta, Vantaan bussilinjoja liikennöidään vielä nykyisillä reiteillä kesäaikataulujen mukaan.

Lisätietoja: hsl.fi/vantaa

Uusi vantaalainen laskuoppi

HSL postittaa keskiviikkona 13. toukokuuta jokaiseen vantaalaiseen kotiin tiedotuslehden Kehäradasta ja Vantaan linjastomuutoksista. Lehdessä on kartta ja bussien reittikuvaukset. Samaan aikaa HSL avaa nettipalvelun osoitteessa hsl.fi/tulevatreitit. Palvelusta voi etsiä 10. elokuuta voimaan tulevia bussireittejä kirjoittamalla hakukenttiin oman reitin lähtö- ja päätepisteen. Omalla reitillä liikennöivien linjojen lisäksi hakutulokseen sisältyy myös tietoa linjojen liikennöintiajoista ja vuoroväleistä. Tulevat reitit -palvelu julkaistaan beta-versiona.

Vantaan linjastomuutosta kampanjoidaan teemalla Uusi vantaalainen laskuoppi. Kampanja näkyy liikennevälineiden sisätiloissa sekä bussien kyljissä, sähköisissä ja printtimedioissa, ja kesän aikana myös elokuvissa ja ehkä yllättävissäkin yhteyksissä.

Yhteyshenkilöt

ryhmäpäällikkö Arttu Kuukankorpi, puh. 040 505 2226

Tietoja julkaisijasta

HSL Helsingin seudun liikenne
HSL Helsingin seudun liikenne
Opastinsilta 6 A
00520 Helsinki

09 4766 4444http://www.hsl.fi
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 360 työntekijää ja liikevaihto noin 600 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain noin 360 miljoonaa matkaa, mikä on 63 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

HSL:n hallituksen päätöksiä 7.5.202611.5.2026 13:57:02 EEST | Tiedote

HSL:n hallitus kokoontui torstaina 7. toukokuuta. Hallitus teki toimivaltansa mukaiset yhteistoimintaneuvotteluihin liittyvät päätökset. Muina asioina hallitus esitti kiitoksen liikennejärjestelmäsuunnitelman valmisteluun osallistuneelle kansalaispaneelille ja edellytti paneelin työn sisällyttämistä myös osaksi suunnitelman virkavalmistelua. Satunnaisotannalla koostettu kansalaispaneeli työsti julkilausuman päästövähennyksiin tähtäävistä toimenpiteistä. Lisäksi hallitus merkitsi tiedoksi vuoden ensimmäisen osavuosikatsauksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye