Uutuuksia vuoden 2010 kalenteriin
23.9.2008 10:01:00 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Helsingin yliopiston almanakkatoimisto tiedottaa
Viestimien vapaaseen käyttöön, HUOM! EMBARGO
Julkaisuvapaa tiistaina 23.9. klo 10
Uutuuksia vuoden 2010 kalenteriin
Helsingin yliopisto ilahdutti 50 000 suomalaista
Vuoden 2010 kalenteriin on hyväksytty runsaasti uusia nimipäiviä. Suomalaisen almanakan nimilista kasvaa 39 nimellä ja suomenruotsalaisen 21 nimellä. Helsingin yliopisto on päättänyt ottaa kalentereihin myös uuden merkkipäivän, yrittäjän päivän.
Uusista nimistä löytyy uutta ja vanhaa. Viime aikoina ovat monet vanhat, perinteiset nimet tulleet uudelleen muotiin, ja siksi almanakkaan palautetaan esimerkiksi Fanni ja Hilda, Frans ja Hans, Luukas ja Sebastian. Suomenruotsalaiseen almanakkaan pääsevät takaisin mm. Aron ja Noah.
Valtaosa nimistä on kuitenkin sellaisia, joita ei ole ollut aikaisemmin kalentereissa. Suomenkielisen almanakan uusista nimistä yleisimpiä ovat esimerkiksi Anette, Karita, Rosa, Sandra ja Max, jotka kaikki on annettu 1960-luvulta lähtien yli kahdelletuhannelle lapselle.
Nopeimpia nousijoita ovat tyttöjen uusissa nimissä Lumi, Minea, Nella ja Peppi ja poikien nimissä Lenni, Luukas, Max ja Sebastian, jotka kaikki on annettu tänäkin vuonna jo noin sadalle lapselle.
Kaikkiaan niillä nimillä, jotka nyt hyväksyttiin almanakkaan, on Suomessa noin 50 000 haltijaa. Uusien nimien nimipäivät ja perustelut nimien mukaantulolle esitellään vastikään ilmestyneessä Yliopiston almanakassa 2009.
Heillekin tulee oma nimipäivä:
Karita Mattila
Mette Mannonen
Minea Blomqvist
Vanessa Kurri
Uusia valintaperusteita
Nimipäiväuudistuksen arkkitehteinä ovat olleet emeritusprofessori Eero Kiviniemi, dosentti Minna Saarelma ja suomenruotsalaisella puolella professori emerita Marianne Blomqvist.
--Suomalaisten nimivalinta on kääntynyt yksilöllisempään suuntaan, kertoo professori Kiviniemi.--Erilaisia nimiä on paljon entistä enemmän eivätkä eri nimiä saaneiden määrät enää nouse yhtä korkeiksi kuin ennen. Siksi almanakkaan pääsyn yleisyysrajaa on haluttu muuttaa.
Aiemmin suomenkieliseen nimipäivälistaan pääsyyn on vaadittu tuhatkunta nimenkantajaa. Nyt Kiviniemi ja Saarelma päätyivät siihen, että jos nimi on annettu ensimmäiseksi etunimeksi yli 500 lapselle, sitä harkitaan mukaan almanakkaan.
Eero Kiviniemi on huolehtinut almanakan nimilistoista 1970-luvulta alkaen. Tällä kertaa muutoksen valmistelussa on ollut mukana fil.tri Minna Saarelma, joka on vastikään nimitetty Helsingin yliopiston nimistöntutkimuksen dosentiksi. Hän tulee vuodesta 2010 jatkamaan professori Kiviniemen työtä suomenkielisen nimipäiväkalenterin ylläpidossa.
Minea suosituin
Ruotsinkielisten lasten lukumäärä on paljon pienempi kuin suomenkielisten, ja siksi ruotsalaiseen almanakkaan on erilaiset valintaperusteet. Professori Marianne Blomqvist kertoo, että aikaisemmin mukaan on harkittu nimiä, joilla on vähintään 100-150 ruotsinkielistä kantajaa, mutta nyt tätäkin rajaa on laskettu.
Helsingin yliopisto hankkii Väestörekisterikeskuksesta tiedot kaikista Suomessa annetuista nimistä ja jaottelee nimet mm. lapsen äidinkielen mukaan.
--Suosituimmat uusista suomenruotsalaisista nimistä ovat tyttöjen puolella Minea ja Vanessa ja poikien puolella Mark ja Nicolas, kertoo Blomqvist. Hän on iloinen myös vanhan Noah-nimen mukaanpääsystä, sillä nimeä ei ole löytynyt maamme almanakoista 1700-luvun jälkeen. Samana päivänä voivat tietysti juhlia myös Noa ja Noak.
Yrittäjän päivä
Uusien nimien ohella Helsingin yliopisto on päättänyt ottaa almanakkaan uuden merkkipäivän, yrittäjän päivän, vuosikerrasta 2010 alkaen. Sitä vietetään vuosittain syyskuun 5. päivänä.
Yrittäjän päivää on vietetty Suomessa yli kymmenen vuoden ajan, ja päivän vietto on laajentunut valtakunnalliseksi tapahtumaksi.
--Olemme iloisia, että yrittäjän päivä on tulossa mukaan Suomen kalentereihin, kertoo puheenjohtaja Riitta Antinmäki Yrittäjän päivä-säätiöstä.--Neuvottelemme parhaillaan yrittäjän päivän saamiseksi merkkipäiväksi koko EU:n alueella.
--Yrittämisen merkitystä on pakko korostaa tässä maassa, toteaa kvestori Ilkka Hyvärinen Helsingin yliopistosta. Päätöksen päivän merkitsemisestä almanakkaan allekirjoitti rehtori Thomas Wilhelmsson.
Uudet nimet vuoden 2010 kalentereihin
Suomalaiset tyttöjen nimet: Anette, Fanni, Hilda, Jade, Jatta, Kaisla, Karita, Lumi, Maisa, Melina, Mette, Miisa, Mila, Minea, Minja, Nella, Ninni, Peppi, Riia, Rita, Rosa, Sandra, Siru, Tessa, Tinja
Suomalaiset poikien nimet: Erkka, Frans, Hans, Jasper, Jesper, Jiri, Justus, Lenni, Luukas, Max, Niki, Sebastian, Timi, Vertti
Suomenruotsalaiset tyttöjen nimet: Angela, Angelika, Angelina, Erin, Luna, Malena, Margita, Minea, Tilda, Tilde, Tindra, Vanessa, Vilma
Suomenruotsalaiset poikien nimet: Alec, Alvin, Aron, Liam, Mark, Nicolas, Noah, Vincent
Luettelot Helsingin yliopisto
Lisätietoja:
Professori Eero Kiviniemi, Helsingin yliopisto, puh. (09) 275 3689 ja 040 719 7519, sähköposti eero.kiviniemi@helsinki.fi
Dosentti Minna Saarelma, puh. 050 352 2068, sähköposti minna.saarelma@pp.inet.fi
Professori Marianne Blomqvist, Helsingin yliopisto, puh. (09) 633 850 ja 040 516 5459, sähköposti kickan.blomqvist@helsinki.fi
Puheenjohtaja Riitta Antinmäki, Yrittäjän päivä-säätiö, puh. 0500 311 711, sähköposti riitta.antinmaki@riittas.fi
Ystävällisin terveisin
Minna Meriläinen, tiedottaja (09) 191 51042
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Ihmisen suhtautuminen petoihin määrittelee yhteiselon mahdollisuuksia1.4.2026 12:33:26 EEST | Tiedote
Hyeenat ja karja saattoivat elää samoilla alueilla, jos ihminen suhtautui petoihin sallivasti, paljasti Keniassa tehty tutkimus
Ilves sopeutuu taitavasti monimuotoisiin metsäympäristöihin30.3.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Ilves liikkuu ketterästi Suomen vaihtelevassa elinympäristöjen mosaiikissa, mutta suosii silti selvästi lahopuuta sisältäviä metsiä ja maastoltaan vaihtelevia alueita. Helsingin yliopiston uusi tutkimus osoittaa, kuinka taitavasti tämä suurpeto tasapainoilee ihmisen muokkaamien alueiden ja luonnonympäristöjen välillä.
Helsingin yliopiston arvopaperisijoitukset päihittivät verrokkinsa – tieteen ohjaamana27.3.2026 09:02:03 EET | Tiedote
Helsingin yliopiston arvopaperisijoitukset ovat vuodesta 2019 alkaen tuottaneet vuosittain noin kaksi prosenttiyksikköä vertailuindeksiään ja vertailuryhmäänsä paremmin – ja niiden hiilijalanjälki on vähentynyt noin puoleen. Tieteeseen nojaava strategia lunastaa lupauksensa sekä tuoton että kestävyyden mittareilla.
J. V. Snellman -palkinto kirkkohistorian professori Tuomas Heikkilälle26.3.2026 19:00:00 EET | Tiedote
Helsingin yliopisto on myöntänyt J. V. Snellman-tiedonjulkistamispalkinnon professori Tuomas Heikkilälle tunnustuksena ansiokkaasta tieteellisen tiedon välittämisestä. Heikkilä on tehnyt merkittävää yhteiskunnallista työtä erityisesti popularisoimalla historiantutkimusta.
Helsingin keskustakampuksesta kehitetään ainutlaatuinen tieteen, kulttuurin ja kaupunkielämän keskus26.3.2026 09:30:02 EET | Tiedote
Helsingin yliopisto ja Helsingin kaupunki vahvistavat yhteistyötään keskustakampuksen kehittämisessä. Yliopistonkatua ja Fabianinkatua kehitetään vehreiksi tieteen, oppimisen, kaupunkielämän ja kulttuurin yhdistäviksi pihakaduiksi Helsingin keskustan elinvoiman vahvistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme