Helsingin yliopisto

Kirjanjulkistus 18.9.: Osallistuva päätöksenteko kansainvälisessä ympäristöpolitiikassa

11.9.2015 10:23:47 EEST | Helsingin yliopisto | Kutsu

Jaa
Globaalia kuulemismenetelmää käsittelevä uutuuskirja antaa eväitä kansalaisten osallisuuden ja sitä kautta ympäristönsuojelun kehittämiseen kansainvälisessä politiikassa.

Tervetuloa osallistuvaa päätöksentekoa koskevaan kirjanjulkistusseminaariin.

Aika: perjantai 18. syyskuuta 2015 klo 13-15

Osoite: Helsingin yliopisto, Kuluttajatutkimuskeskus, Unioninkatu 40 (Metsätalo)

Järjestäjätahot: Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskus ja PE2020-hanke

Ilmoittautuminen: 15.9. mennessä osoitteeseen tuula.a.salo@helsinki.fi

Monimutkaiset ympäristökysymykset vaativat uudenlaisia menetelmiä

Dosentti Mikko Raskin ja professori Richard Worthingtonin toimittamassa kirjassa Governing Biodiversity through Democratic Deliberation (Routledge, 2015) kansainvälinen 30 tutkijan ryhmä arvioi uuden kuulemismenetelmän roolia kansainvälisessä ympäristöpolitiikassa.

Kansainvälinen politiikka on toistaiseksi ollut tehotonta maailmanlaajuisten ympäristöongelmien, kuten ilmastonmuutoksen ja luonnon monimuotoisuuden, torjunnassa. Toisen maailman sodan jälkeen perustetut kansainväliset organisaatiot – YK, Maailmanpankki, OECD, WTO, IMF, EU ja Nato – ovat säilyttäneet asemansa kansainvälisen päätöksenteon ytimessä, samalla kun syytteet niiden tehottomuudesta ja etäisyydestä tavallisiin kansalaisiin ovat lisääntyneet.

World Wide Views -menetelmä on ollut käytössä YK:n ilmasto- ja biodiversiteetti- eli COP-neuvotteluissa vuodesta 2009 lähtien. Ensimmäisen kerran globaali kuuleminen järjestettiin Kööpenhaminassa vuonna 2009 pidetyn COP15-ilmastokonferenssin yhteydessä. Toisen kerran kansalaisia kuultiin Intian Hyderarabadissa pidetyssä YK:n biodiversiteettisopimuksen COP11-osapuolikokouksessa, jonka päätöslauselmassa kehotetaan tukemaan vastaavaa toimintaa myös jatkossa.

Kirja on toinen Routledge-kustantamon julkaisema, samaa teemaa käsittelevä teos. Teema on ajankohtainen, sillä YK on institutionalisoimassa globaalin kansalaisdeliberaation osaksi ilmasto- ja biodiversiteettiaiheisia COP-neuvotteluja. Kirja koostuu 15 tieteellisestä artikkelista, joissa arvioidaan World Wide Views -menetelmällä toteutetun kansalaiskuulemisen roolia YK:n ilmasto- ja biodiversiteettineuvotteluissa, kansainvälisen politiikan demokratisoimisessa ja ympäristökysymysten valtavirtaistamisessa.

Ohjelma

13.00-13.15 Kahvi

13.15-13.30 Kirjan esittely
Dosentti Mikko Rask, Helsingin yliopisto

13.30-13.45 Osallistuva päätöksenteko ja YK:n ilmastoneuvottelut
Dosentti Antto Vihma, Ulkopoliittinen instituutti

13.45-14.00 Osallistuvan ympäristöpolitiikan haasteita ja mahdollisuuksia
Ryhmän päällikkö Riku Varjopuro, Suomen ympäristökeskus

11.00-12.00 Keskustelua teemasta
Keskustelua johdattaa dosentti Harri Raisio, Vaasan yliopisto

Lisätietoja:

Mikko Rask, Helsingin yliopisto
sähköposti mikko.rask@helsinki.fi
puhelin 050 322 2012

Kirjan nettisivulle 

Tietoa WWViews-prosessista: http://wwviews.org/ ja http://climateandenergy.wwviews.org/



Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye