Maatalous ei kuin ole talvitakki – sitä täytyy pitää yllä koko ajan
MTK-SLC TIEDOTE
3.6.2009
Maatalous ei kuin ole talvitakki – sitä täytyy pitää yllä koko ajan
Kuluttaja päättää. Tulevaisuudessa kotimaisten tuotteiden – erityisesti ruoan – merkitys kansallisena voimavarana korostuu entisestään. Valitsemalla kotimaista ruokaa ostokoriinsa kuluttaja työllistää kaverinsa, säästää ympäristöä ja tekee eettisesti merkittävän valinnan, sanoi MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila Euroopan maatalous –valokuvanäyttelyn avajaisissa 3.6.2009 Helsingissä.
Marttilan mukaan kuluttajan ostopäätöksillä on kauaskantoiset vaikutukset Suomen talouteen, työllisyyteen ja huoltovarmuuteen. Maatalous ei ole kuin talvitakki, jonka voi viedä kesäksi kellariin ja talven tullen noutaa kellarista. Ostosvalinnat ovat jatkumo, tapa vaikuttaa yhteisiin asioihin. Pidetään yhteiskunnan pyörät pyörimässä ja valitaan ostoskoreihimme kotimaista. Laitetaan kotimaista grilliin tänäkin kesänä, sanoi Marttila.
- Eurooppalaisella maataloudella on monet kasvot. Se näkyy nyt avattavassa Euroopan maatalous –valokuvanäyttelyssä. Suomi on maailman pohjoisin maanviljelysmaa. Jokaisessa unionin jäsenmaassa maataloudella on tärkeä merkitys elintarvikkeiden tuotannossa. Samalla maatalous työllistää maatiloilla ja luo runsaasti työpaikkoja tilojen ulkopuolella. Suomessa kotimainen elintarvikeketju työllistää noin 300 000 ihmistä.
- Kuluttajalla on vahva luottamus paikalliseen ruokaan. Tutkimusten mukaan suomalaiset haluavat syödä kotimaista ruokaa ja viljelijät, vain noin 4 prosenttia Suomen väestöstä, ovat valmiita sitä tuottamaan, nyt ja tulevaisuudessa. Viljelijät pitävät huolta pelloistaan ja sitä kautta myös maisemasta. Meillä Suomessa vain noin kuusi prosenttia pinta-alasta on maatalousmaata. Se on minimi avoimelle maisemalle metsäisessä maassamme, sanoi Marttila.
- Maatalous ja elintarviketuotanto antaa pohjan ihmisten olemassaololle. Maataloutta tulee käsitellä toiminnan ytimestä eli maatilan arjesta – ei poliittisista lähtökohdista. Tom Stoddartin kuvasarja antaa maatilojen ihmisille kasvot. Näyttely kertoo miehistä ja naisista maailman arvokkaimmassa ammatissa, maanviljelijän ammatissa, tähdentää SLC:n 1. varapuheenjohtaja Mats Nylund.
Lisätietoja:
MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila, 050 341 3167
SLC:n 1. varapuheenjohtaja Mats Nylund, 050 512 2191
Euroopan maatalous –valokuvanäyttely
Lasipalatsin aukiolla 3.-16.6.2009
COPA-COGECA 50 vuotta
Euroopan maatalous -valokuvanäyttely on kaikkien aikojen kattavin valokuvasarja EU:n maataloudesta. Kuvia näyttelyssä on kaikista unionin jäsenmaista. Näyttely on kertomus vaikeuksien voittamisesta, kekseliäisyydestä, yhteistyöstä sekä kunnioituksesta maata ja eläimiä kohtaan. Näyttelyn on kuvannut tunnustettu lehtikuvaaja Tom Stoddart.
Näyttely on EU:n maataloustuottajien ja ‑osuuskuntien etujärjestöjen, Copan ja Cogecan, yhteinen hanke. Copan suomalaisia jäseniä ovat MTK ja SLC. Näyttely juhlistaa kattojärjestöjen 50-vuotista taivalta.
Lue lisää näyttelystä www.mtk.fi/valokuvanayttely tai www.mtk.fi/fotoutstallning
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Mediakutsu: Retki maalle Vuoden Kokin ja Vuoden Tarjoilijan seurassa 3.6.21.5.2025 14:54:29 EEST | Kutsu
Lähde mukaan tutustumaan suomalaiseen maatalouteen Vuoden Kokin Simo Harrivaaran ja Vuoden Tarjoilijan Janika Tiensuun seurassa! Ravintola-alan kirkkaimmat tähdet kohtaavat maatalouden huippuammattilaiset aidossa ja elämyksellisessä ympäristössä. Retken aikana sukelletaan Sastamalassa monipuolisten maatilojen ja kotimaisen ruoantuotannon ytimeen.
MTK: Karhun ihmisarkuutta ei vahvisteta ilman laajaa kannanhoidollista metsästystä21.5.2025 10:02:22 EEST | Tiedote
MTK pitää maa- ja metsätalousministeriön valmistelemaa karhukannan hoitosuunnitelman luonnosta puutteellisena ja osin ristiriitaisena. Vaikka tavoitteet karhukannan ihmisarkuuden ylläpitämisestä ja alueellisten vaikutusten huomioimisesta ovat kannatettavia, jäävät esitetyt toimenpiteet riittämättömiksi. MTK vaatii suunnitelmaan muutoksia, erityisesti kannanhoidollisen metsästyksen laajentamista.
MTK lähetti kirjelmän EU-budjetista päättäjille20.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
MTK on lähettänyt kirjelmän pääministeri Petteri Orpolle, eduskuntapuolueiden puheenjohtajille sekä EU-komission Suomen edustustolle koskien tulevien vuosien EU-budjettia. Kirjelmässä korostetaan maatalous- ja maaseutupolitiikan rahoituksen tärkeyttä ja esitetään konkreettisia vaatimuksia rahoituksen turvaamiseksi. On muistettava, että oma ruoka on keskeinen osa puolustusta ja turvallisuutta.
Suoma ry selvitti: suomalaiset haluavat tänä kesänä helppoa matkailua – maaseutumatkailu tarjoaa juuri sitä, ja enemmän20.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan suomalaiset aikovat viettää kesälomansa kotimaassa. Lomakohteen valintaan vaikuttavat helppouden lisäksi myös turvallisuus, edullisuus, kiinnostavat kohteet ja ilmastosyyt. Maaseutumatkailuyrittäjät eri puolilla Suomea vastaavat kasvavaan kysyntään tarjoamalla kiireettömiä, luonnonläheisiä ja tunnelmallisia lomia, jotka houkuttelevat niin lapsiperheitä kuin aikuisia matkailijoita.
Luontoarvomarkkinat: yhteinen tahtotila on – nyt tarvitaan tekoja15.5.2025 15:04:32 EEST | Tiedote
MTK ja Sitra kokosivat yhteen alan keskeiset asiantuntijat, toimijat ja päättäjät keskustelemaan vapaaehtoisten luontoarvomarkkinoiden käynnistämisestä Suomessa. Helsingissä viime viikolla järjestetty Luontoarvofoorumi osoitti, että kiinnostus ja yhteinen tahto luontoarvomarkkinoiden rakentamiselle ovat olemassa – nyt tarvitaan käytännön kokeiluja, selkeitä pelisääntöjä ja alkuvaiheen rahoitusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme