4% YLIJÄÄMÄNPALAUTUSTA PEEÄSSÄN ASIAKASOMISTAJILLE
26.5.2020 08:04:02 EEST | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote
Ylijäämänpalautus on osuustoiminnallinen palkitsemismuoto, jota maksetaan mikäli osuuskaupan tulos sen mahdollistaa. Vuoden 2019 tuloksesta maksettiin myös veroja yli 5 miljoonaa euroa. Ylijäämänpalautusta maksettiin nyt lähes 19 miljoonaa euroa. Ylijäämänpalautuksen maksamisesta päättää vuosittain PeeÄssän edustajisto hallituksen ja hallintoneuvoston esityksen pohjalta.
- Ylijäämänpalautuksen maksaminen ei ole itsestäänselvyys. Sen takana on vuosien määrätietoinen työ toimipaikoissamme. Kustannustehokkaalla toiminnallamme varmistetaan edulliset hinnat, hyvä palvelu ja tämä ylimääräinen palkitseminen. Tämän vuoden aikana maakunnan palveluiden kehittämiseen käytetään yli 40 miljoonaa euroa. Näihin investointeihin on varattu rahaa jo aiempina vuosina, joka tekee ylijäämän maksamisesta mahdollista, kertoo Kankaanpää.
Ylijäämänpalautus maksettiin PeeÄssän asiakasomistajien S-tileille maanantaina 25. toukokuuta. Ylijäämänpalautusta maksetaan PeeÄssän toimipaikoista vuoden 2019 aikana tehdyistä Bonukseen oikeuttavista ostoista. Alkoholi ja tupakka sekä ostot yhteistyökumppaneilta eivät kerrytä ylijäämänpalautusta.
- Ylijäämänpalautus on erityisesti nyt poikkeustilassa tärkeä piristysruiske asiakasomistajiemme talouteen, onhan osuuskaupan sääntömääräinen tehtävä edistää omistajiensa taloudellista hyvinvointia. Toivomme, että se tuo helpotusta mahdollisimman monen asiakasomistajan arkeen, kertoo toimitusjohtaja Tapio Kankaanpää.
Lue lisää: peeassa.fi
Lisätietoja:
Tapio Kankaanpää, toimitusjohtaja, tapio.kankaanpaa@sok.fi, p. 044 719 7200
Yhteyshenkilöt
Tapio Kankaanpäätoimitusjohtaja
Puh:044-7197200tapio.kankaanpaa@sok.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
A-Katsastus Osuuskauppa PeeÄssän bonusyhteistyökumppaniksi30.5.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Jatkossa Pohjois-Savossa on viisi katsastusasemaa, joista saa Bonusta S-Etukortilla.
S-market Heinävesi uudistui – asiakkaille useita arkea helpottavia ratkaisuja15.5.2026 14:28:50 EEST | Tiedote
Myymälässä on panostettu erityisesti selkeyteen ja tuoreuteen: uudet energiatehokkaat kylmäkalusteet tuovat tuotteet paremmin esiin ja tekevät ostamisesta vaivatonta.
Prisma Iisalmi uudistui – ”hienoa päästä juhlistamaan uudistettua ja upeaa Prismaa yhdessä asiakkaidemme kanssa”12.5.2026 12:30:32 EEST | Tiedote
Uudistuneen Prisma Iisalmen avajaisia vietetään 13.5. alkaen.
PeeÄssä on maksanut Bonusta jo 40 vuotta – perjantaina järjestetään Savon suurimmat kakkukahvit6.5.2026 11:44:35 EEST | Tiedote
Bonuksen täyttäessä pyöreitä ja samalle päivälle osuvan ylijäämänpalautuksen maksun yhteydessä juhlitaan PeeÄssän toimipaikoissa tarjotamalla asiakkaille kakkukahvit.
Sale Kangaslampi ei jatka hybridimyymälänä10.4.2026 19:00:00 EEST | Tiedote
Jatkossa Kangaslammin Salen aukiolot määrittyvät henkilökunnan läsnäolon mukaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
