MERKONOMIKSI FINANSSIALALLE!

30.8.2010 11:28:52 EEST | Finanssiala ry | Tiedote

Jaa
Helsinki 30.8.2010. Tänä syksynä ensimmäiset opiskelijat ovat aloittaneet uuden merkonomikoulutuksen, jossa liiketalouden perustutkinnossa on mahdollista erikoistua finanssialan työtehtäviin. Tavoitteena on kehittää liiketalouden perustutkintoa niin, että se vastaa paremmin myös finanssialan tulevia vaatimuksia.

Merkonomikoulutus on yksi yleisimmistä koulutustaustoista finanssialalla. Tällä hetkellä noin 40 prosenttia alan koko henkilöstöstä on joko merkonomin tai merkantin tutkinnon suorittaneita. Myös uusista, alalle palkattavista työntekijöistä suuri osa on merkonomeja.

"Finanssialaan liittyvät osaamisvaatimukset ovat varsin laajat. Alaan sisältyy niin pankki-, vakuutus-, rahoitus- kuin sijoituspalveluihinkin liittyvää toimintaa. Finanssialan tutkinnon tarpeellisuus on jo aikaisemmin huomattu muilla koulutustasoilla. Yliopistoissa, korkeakouluissa ja ammattikorkeakouluissa on jo jonkin aikaa ollut tarjolla alalle suunnattuja koulutusohjelmia", kertoo tutkimuspäällikkö Tarja Kallonen Finanssialan Keskusliitosta.

"Finanssialan henkilöstö ikääntyy. Ala tarvitsee uusia osaajia ja etenkin merkonomikoulutuksen saaneiden rekrytointitarve lisääntyy. Tästä syystä on hyvä, että merkonomiksi valmistavaan liiketalouden perustutkintoon saadaan uuden koulutustarjonnan myötä finanssialalle suunnattu koulutusohjelma", Kallonen jatkaa.

Uuden koulutusohjelman mukaista opetusta tarjotaan neljässä eri oppilaitoksessa. Koulutuksen voi suorittaa joko ammatillisena peruskoulutuksena tai näyttötutkintona. Finanssialalle suuntaavaa merkonomikoulutusta tarjoavat Helmi Liiketalousopisto, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto ja Tampereen Aikuiskoulutuskeskus. Vuoden 2011 alusta mukaan tulee myös ruotsinkielinen toisen asteen oppilaitos Axxell, joka koordinoi ruotsinkielisen aikuiskoulutuksen toteutusta.

Tietoa nuorille finanssialan koulutusmahdollisuuksista ja työtehtävistä: www.keepitrolling.fi

 
Lisätiedot
tutkimuspäällikkö Tarja Kallonen, puh. 020 793 4261
viestintäpäällikkö Marjo Lapatto, puh. 020 793 4274

Finanssialan Keskusliitto (FK) on toimialajärjestö, joka edustaa Suomessa toimivia pankkeja, vakuutusyhtiöitä, rahoitusyhtiöitä, arvopaperinvälittäjiä, sijoitusrahastoyhtiöitä sekä finanssialan työnantajia. Osa jäsenistä hoitaa myös lakisääteiseen sosiaaliturvaan kuuluvia liikenne-, työeläke- ja työtapaturmavakuutuksia. Finanssialan Keskusliitolla on noin 480 jäsenyhteisöä ja niiden palveluksessa toimii noin 43 000 työntekijää.

Tietoja julkaisijasta

Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Finanssiala - Uudistuvan alan ääni

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

”Ei ruoan verotustakaan voi laskea vain yhdeltä kauppaketjulta” – Jos osakesäästötiliä laajennetaan, mukaan on otettava kaikki rahastot16.4.2026 11:51:33 EEST | Tiedote

Osakesäästötilin mahdollisen laajennuksen tulee koskea kaikkia rahastoja toimintamuodosta riippumatta. Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri on kehottanut Suomea laajentamaan osakesäästötili koskemaan myös rahastoja. Laajennus tukisi pitkäjänteistä säästämistä ja järkevää hajauttamista, lisäisi asiakkaiden vaihtoehtoja ja vauhdittaisi kilpailua. Laajennus vain osaan rahastotyypeistä suosisi tiettyjä yhtiöitä ja vääristäisi kilpailua.

Viesti ruotsalaisministeriltä: Suomalaisten rahat tileiltä pääomamarkkinoille ja osakesäästötili kuntoon16.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomen pitäisi kehittää osakesäästötiliä ja laajentaa se koskemaan myös rahastoja, kannustaa Ruotsin rahoitusmarkkinoista vastaava ministeri Niklas Wykman. Ministeri Wykmanin mielestä Suomen pitäisi ottaa mallia Ruotsista pääomamarkkinoiden kehittämisessä. Ruotsin sijoitussäästötili on ollut merkittävä tekijä nostamassa ruotsalaisista Euroopan ahkerimpia sijoittajia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye