HÄMEEN KAUPPAKAMARI: Hämeestä 15 läpäisi HHJ-tutkinnon
HHJ-tutkinnon suorittaneet Hämeen kauppakamarin alueella:
Hallituksen jäsen Jarkko Fågel, Kiinteistöyhtiö Vasalli Oy, Hartola
Hallituksen jäsen Päivi Granlund, Lahti Aqua Oy, Lahti
Toimitusjohtaja Tatu Hartikainen, Oy Pamon Ab, Hollola
Hallituksen jäsen Kaj-Erik Joufs, Lahti-Kiinteistöt Oy, Lahti
Pankinjohtaja Ilkka Kauppila, Nordea Pankki Suomi Oyj, Lahti
Hallituksen puheenjohtaja Hannu Kokko, Työhönvalmennus Valma Oy, Lahti
Hallituksen jäsen Annika Marttinen, Kiinteistöyhtiö Vasalli Oy, Hartola
Toimitusjohtaja Reijo Mononen, Lahden Team-Isännöinti Oy, Lahti
Toiminnanjohtaja Elisa Pilli-Sihvola, Hämeenlinnan Sisälähetys ry, Hämeenlinna
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sari Rautio, Hämeenlinnan kaupunki, Hämeenlinna
Asiakkuusjohtaja Mari Silvennoinen, Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy, Lahti
Hallituksen jäsen Sari Tirronen, Tekme Oy, Tuulos (Hämeenlinna)
Toimitusjohtaja Heli-Maija Vehkalahti, Alte Invest Oy, Lahti
Hallituksen jäsen Kimmo Virtanen, Spatium Toimitilat Oy, Lahti
Toimitusjohtaja Tapani Väisänen, Lahden Seudun Kuntatekniikka Oy, Lahti
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sari Rautio suosittelee lämpimästi HHJ-koulutusta. ”HHJ-koulutus on yleissivistävyyden lisäksi innostava ja monipuolinen koulutuspaketti julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuuteen. Se antaa tarvittavat työkalut myös julkisomisteisissa yhtiöissä hallitusvastuussa toimimiseen ja kirsikkana on erinomainen verkosto, joka yhdessä opiskellessa syntyy”, Rautio toteaa.
”HHJ-tutkinnon myötä on mahdollista tarjota asiakkaille parempaa palvelua hallitustyöskentelyn suunnitteluun. Lisäksi haluan nostaa esille, minkälaista apua toimivasta hallituksesta on yrityksen liiketoiminnalle”, kertoo Nordea Pankki Suomi Oyj:n pankinjohtaja Ilkka Kauppila.
HHJ-tutkinnon hyväksytysti suorittanut on oikeutettu käyttämään HHJ-nimitystä. Tutkinnon suorittaneita on Suomessa 2634. Ennen kuin tutkintoon voi osallistua, pitää suorittaa HHJ-kurssi. Hämeen kauppakamari järjestää seuraavat HHJ-kurssit 6.9.2016 alkaen Forssassa ja 15.11.2016 alkaen Lahdessa.
Tampereen kauppakamari ja Hallituspartnerit ry järjestävät tutkinnon kaksi kertaa vuodessa Tampereella. Seuraava tutkinto järjestetään 2.11.2016.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nordea Pankki Suomi Oyj:n pankinjohtaja Ilkka Kauppila, p. 050 360 2369
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Sari Rautio, p. 040 522 0933
Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen, p. 040 739 9303
Tietoja julkaisijasta
Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari
HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä kasvun tukijoina9.9.2025 09:56:26 EEST | Tiedote
Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 16 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan yritysten hallitustyöskentelyä. Osaava hallituksen jäsen toimii myös yrityksen kasvun tukena”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen ensimmäinen työelämäarviointi toteutettiin Forssassa – systemaattisempaa yhteistyötä oppilaitosten ja yritysten välille22.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeen kauppakamari on luovuttanut Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymälle Hämeen alueen ensimmäisen Hyväksytysti työelämäauditoitu (HTA) -sertifikaatin. ”Työelämäarvioinnin tavoitteena on vahvistaa yritysten ja oppilaitoksen välistä vuoropuhelua ja yhteistyötä sekä edistää ammattitaitoisen työvoiman saatavuutta tiivistyneen yhteistyön avulla”, kertoo Hämeen kauppakamarin kehityspäällikkö Mirja Ojantausta.
Hämeen talousnäkymät epävarmat – heinäkuun investointiuutiset tuovat kaivattua piristystä28.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä yritysten suhdannetilanteessa ei ole tapahtunut suuria muutoksia huhtikuuhun verrattuna, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä heinäkuun alussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Tullit ja talouden yleinen epävarmuus näkyvät suhdannebarometrin tuloksissa koko maan osalta. Hämeessä näkymät ovat aavistuksen synkät, mutta viimeaikaiset positiiviset elinkeinoelämän uutiset tuovat kaivatun piristysruiskeen alueen elinkeinoelämälle”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamari iloitsee Fazerin investointipäätöksestä14.7.2025 12:21:37 EEST | Tiedote
Fazer ilmoitti tänään tehdasinvestoinnistaan Lahden Pippo-Kujalaan. Investointipäätöstä on odotettu pitkään ja alueella otetaan päätös suurella ilolla vastaan. ”Tämän eteen on useat tahot tehneet tinkimättömästi töitä ja hienoa, että investointipäätös nyt viimein tehtiin. Päätös tuo kaivattua lisäpiristystä Lahden talousalueelle ja vahvistaa alueen roolia elintarviketeollisuuden keskittymänä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme