4H:n Satosankarit työllistää nuoria marjojen ostajina, kannustaa nuoria myös keräämään marjoja
23.8.2021 08:48:37 EEST | Suomen 4H-liitto | Tiedote

Paikalliset 4H-yhdistykset toimivat marja-asemaa pyörittävien nuorten työnantajina. Nuoret voivat toiminnassa saada myös lisätienestiä työllistämällä itsensä metsämarjoja keräämällä. Yhdistykset järjestävät perehdytystä ja neuvontaa marjoja kerääville nuorille. Satosankarit-brändin alla toimii 40 4H-yhdistysten ylläpitämää marja-asemaa ympäri Suomea.
Vuonna 2020 Satosankarit-toiminnassa työllistyi 500 nuorta. Lisäksi Satosankarit-toiminnassa innostettiin kaikenikäisiä suomalaisia metsään poimimaan luonnonmarjoja.
“Tavoitteena on, että jokainen mukana oleva 4H-yhdistys työllistäisi 1–2 nuorta marjanostoon sekä oheistoiminnan, esimerkiksi marjaretkien, järjestämiseen. Oheistoiminnalla kannustetaan erityisesti lapsia ja nuoria metsään poimimaan marjoja. 4H-yhdistyksissä tehdään arvokasta työtä lasten ja nuorten luontosuhteen rakentumisen ja uusien marjanpoimijoiden kasvattamisen eteen”, Suomen 4H-liiton aluejohtaja Heli Hietala kertoo.
Puolukan osto alkaa elo–syyskuun vaihteessa. Marja-asemat ostavat tänä vuonna vain puolukkaa, sillä mustikanosto peruuntui kuivuuden ja siitä seuranneen huonon mustikkasadon takia. Luonnonvarakeskus (20.7.2021) kertoo, että helteet heikensivät mustikkasatoa, mutta olivat erittäin otollisia puolukkaa pölyttävien hyönteisten aktiivisuudelle. Puolukan pölytys oli heinäkuun lopulla Luonnonvarakeskuksen mukaan onnistunut erinomaisesti. Puolukka myös kestää kuivuutta mustikkaa paremmin.
Maa- ja metsätalousministeriö tukee Satosankarit-toiminnan marja-asemia Suomen 4H-liitolle myönnetyllä erityisavustuksella. 4H:n saama erityisavustus jakaantuu vuosille 2020 ja 2021.
4H-järjestö on pyörittänyt metsämarjojen osto- ja välitystoimintaa jo useiden vuosien ajan. Kesästä 2020 eteenpäin toiminta on keskittynyt Satosankarit-toiminnan alle.
Marja-asemien aukioloajat vaihtelevat jonkin verran. Mikäli sinulla on kysyttävää marja-aseman sijainnista tai aukiolosta, ole yhteydessä paikalliseen 4H-yhdistykseen. Lähimmän Satosankarit-marja-aseman sijainnin ja yhteystiedot löydät täältä: https://4h.fi/tekemista/maalla-ja-metsassa/satosankarit/.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja valtakunnallisesta Satosankarit-toiminnasta:
Heli Hietala
aluejohtaja, Suomen 4H-liitto ry
heli.hietala@4h.fi
p. 044 556 9138
Karoliina Posio
harjoittelija, Satosankarit
satosankarit@4h.fi
p. 040 4134 790
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
4H on valtakunnallisesti toimiva, poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton nuorisojärjestö.
Annamme lapsille ja nuorille mahdollisuuden löytää omat vahvuutensa tekemällä oppien. Luomme harrastuksen kautta turvallisen ja vastuullisen polun aktiiviseen ja kestävään elämäntapaan, työelämään ja yrittäjyyteen. Toimimme sen puolesta, ettei yksikään lapsi tai nuori jäisi syrjään yhteiskunnasta.
4H-järjestö muodostuu Suomen 4H-liitosta ja eri puolella Suomea sijaitsevista yli 180 paikallisesta 4H-yhdistyksestä. Toiminnassamme on mukana 46 000 jäsentä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen 4H-liitto
Harrastustoiminnassa ansioituneita nuoria palkitaan 4H-stipendeillä31.3.2026 09:11:37 EEST | Tiedote
4H-säätiö myöntää vuosittain stipendejä ansioituneille nuorille sekä aktiivisesti 4H:n toiminnassa mukana oleville henkilöille. Nuorten stipendeissä palkitsemisperusteena on pitkäaikainen, monipuolinen, tuloksellinen ja edelleen jatkuva 4H-harrastus. 4H-säätiön myöntämät 12 valtakunnallista stipendiä jaetaan Valtioneuvoston juhlahuoneistossa Helsingissä tiistaina 7.4. kello 14.30. Media on tervetullut tilaisuuteen.
Seinäjokisen Ellamaria Mattilan merilasikoruja valmistava Elmar Jewelry on Vuoden 4H-yritys17.3.2026 07:40:00 EET | Tiedote
26-vuotias Ellamaria Mattila on voittanut Vuoden 4H-yritys -kilpailun 2025. Elmar Jewelry valmistaa meressä hioutuneista lasinpalasista koruja, joissa yhdistyvät käsityö, kierrätysmateriaalit ja uniikki muotoilu. Vuoden 4H-yritys -kilpailussa palkitaan edellisen vuoden aikana yritystoimintaa ansiokkaasti toteuttaneita nuoria eri puolilta Suomea.
Nuorten yrittäjyys vahvassa kasvussa Suomessa – ilmiö näkyy jo yli 3 100 perustettuna 4H-yrityksenä5.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
4H-järjestön tuoreet tilastot osoittavat nuorten yrittäjyyden vahvan kasvun Suomessa. Vuonna 2025 maassa toimi 3 115 nuorten perustamaa 4H-yritystä, mikä on 58 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021. Yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noussut 5,34 miljoonaan euroon. Kasvun taustalla näkyvät sekä heikentynyt kesätyötilanne että nuorten selkeä asennemuutos: yhä useampi haluaa työllistää itse itsensä.
Tutkimus: Nuorten yrittäjyys vahvistaa kuntien elinvoimaa29.1.2026 09:01:25 EET | Tiedote
Nuorten vapaa-ajalla harjoittama yrittäjyys on noussut merkittäväksi, mutta alihyödynnetyksi kuntien elinvoimatekijäksi, osoittaa LUT-yliopiston ja 4H-järjestön juuri julkaistu tutkimus.
Kesätyöt vähenevät rajusti – kesäyrittäjyys nousee ratkaisuksi nuorten kesätyöpulaan15.1.2026 09:02:59 EET | Tiedote
Kesätyöpaikkojen määrä on laskenut jyrkästi, eikä kaikille nuorille riitä töitä kesäksi. Kun perinteinen kesätyö jää yhä useammalta saamatta, kesäyrittäjyys nousee yhdeksi ratkaisuksi nuorten kesätyöpulaan ja kunnille keinoksi tukea nuorten työllistymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

