”Perhekahvilassa kuuluu lasten ja aikuisten nauru” - MLL:n kysely: Perhekahvilat lisäävät pienten lasten vanhempien hyvinvointia
Mannerheimin Lastensuojeluliitolla on ympäri Suomen 439 perhekahvilaa, jonne kaikki lapsiperheet ovat tervetulleita. Perhekahvilassa vanhemmilla on mahdollisuus tutustua alueen muihin, samassa elämäntilanteessa oleviin vanhempiin ja lapset saavat jo varhain kokemuksia sosiaalisesta kanssakäymisestä. Perhekahvilat ovat MLL:n paikallisyhdistysten järjestämiä ja niitä ylläpidetään vapaaehtoisvoimin. Vuonna 2010 MLL:n perhekahviloissa kirjattiin yhteensä 11 827 kokoontumista ja lähes 240 000 käyntiä.
Perhekahvilat kokoontuvat kerhotiloissa, leikkipuistoissa, päiväkodeissa tai neuvoloissa tyypillisesti 1-2 kertaa viikossa. Kahvilaan voi tulla ilman ennakkoilmoittautumista. Perhekahvilassa jutellaan ja kahvitellaan, leikitään lasten kanssa tai kuullaan asiantuntija-alustuksia kävijöiden toivomasta teemasta. Perhekahvilan ohjelman kävijät suunnittelevat itse yhdessä ohjaajan kanssa.
Kuka käy perhekahvilassa?
MLL toteutti perhekahviloiden kävijöille ja ohjaajille suunnatun kyselyn huhtikuun 2011 aikana. Kyselyyn vastasi yhteensä 594 perhekahviloiden kävijää ja 333 perhekahvilan ohjaajaa eri puolilta Suomea. Kyselyn tavoitteena oli toiminnan kehittämiseksi selvittää, ketkä ja miksi perhekahviloissa käyvät, mitä perhekahviloissa tehdään, ja millaisia vaikutuksia perhekahvilatoiminnasta on kävijöille ja ohjaajille.
Kävijöistä valtaosa on 25–35 -vuotiaita vanhempia, joista suurin osa asuu kahden huoltajan ja lapsen/lasten taloudessa. Perhekahvilan kävijöistä 3,4 % kertoi olevansa yksinhuoltajia. Suurin osa vastanneista (65 %) ilmoitti olevansa parhaillaan vanhempain- tai hoitovapaalla ja heillä oli mukanaan 1–2 -vuotiaita lapsia. Valtaosa kävijöistä on naisia, mistä kertoo vastaajajakaumakin: vastaajista vain 7 oli miehiä.
Miksi perhekahvilaan?
Perhekahvilaan tullaan, jotta lapsi saisi leikkikavereita ja äidit juttuseuraa ja tukea toisilta vanhemmilta. Toiminta on tärkeää ennaltaehkäisevää perhetyötä, sillä vastaajat kokivat perhekahvilasta saadun vertaistuen lisäävän paitsi äidin, myös koko perheen jaksamista ja hyvinvointia.
- Vastaajat kertoivat, että perhekahvilassa käyminen on parantanut mielialaa ja lisännyt varmuutta kasvatukseen ja lastenhoitoon. Monelle äidille on ollut iso helpotus huomata, että muilla on samanlaisia kokemuksia äitiydestä, MLL:n lasten ja lapsiperheiden avoimen toiminnan päällikkö Tarja Satuli-Kukkonen
korostaa.
Suurin osa perhekahvilassa kävijöistä kokee elämänsä turvatuksi. Huolenaiheista yleisimpinä nousivat esiin perheen taloudellinen tilanne, oma jaksaminen ja sosiaalisten tukiverkostojen puute. Yli kolmannes (36 %) vastaajista kokee itsensä usein uupuneeksi. 32 % kertoi, ettei heillä ole lähellä olevaa sosiaalista verkostoa. Muun muassa näihin kysymyksiin haetaan vertaistukea perhekahvilassa käynneistä. Suosituimpina keskustelunaiheina perhekahviloissa nousi esiin lapsen kehitys ja hoito sekä vanhempana jaksaminen sekä parisuhde.
Mielekästä vapaaehtoistyötä
Perhekahviloita perustavat ja ylläpitävät MLL:n paikallisyhdistykset. Perhekahvilan ohjaajina toimivat vapaaehtoiset, joille MLL:n piiri tarjoaa koulutusta ja ohjausta. Ohjaajia motivoi vapaaehtoistyöhön halu varmistaa tärkeäksi koetun toiminnan jatkuminen (52 %) ja saada itselleen mielekästä tekemistä (50 %). Ohjaajat kokevat, että tehtävässä pystyy antamaan, mutta myös itse saamaan vertaistukea. Perhekahviloiden ohjaajia motivoi myös yleisesti halu tehdä vapaaehtoistyötä.
Lisätietoja:
• Tietoa perhekahvilatoiminnasta: http://www.mll.fi/perheille/perhekahvilat/
• Tarja Satuli-Kukkonen, päällikkö, lasten ja lapsiperheiden avoin toiminta, p. 075 3245 597, tarja.satuli-kukkonen@mll.fi
• Liisa Partio, viestintäjohtaja, p. 075 324 5512, liisa.partio@mll.fi
Mannerheimin Lastensuojeluliitto tarjoaa mahdollisuuden monipuoliseen vapaaehtoistyöhön. MLL:n 566 paikallisyhdistyksessä toimii noin 8 000 aktiivista vapaaehtoista, jotka tekevät vuosittain yli 200 000 tuntia vapaaehtoistyötä järjestämällä mm. kerhoja ja ylläpitämällä perhekahviloita. Heidän lisäkseen MLL:ssa toimii 14 000 tukioppilasta, jotka edistävät kouluissaan hyvää kouluhenkeä , sekä 262 auttavien puhelinten päivystäjää, jotka vastaavat lasten, nuorten ja vanhempien puheluihin. Yhteensä kaikki MLL:n vapaaehtoiset tekevät yli 900 000 tuntia vapaaehtoistyötä vuodessa.
Tietoja julkaisijasta
Mannerheimin Lastensuojeluliitto on avoin kansalaisjärjestö, joka edistää lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointia. MLL:n tavoitteena on lapsiystävällinen Suomi. MLL tarjoaa eri elämäntilanteissa vertaistukea, monipuolista toimintaa sekä osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksia. Suomen suurimpaan lastensuojelujärjestöön kuuluu 68 000 jäsentä, 528 paikallisyhdistystä, 9 piirijärjestöä ja keskusjärjestö. www.mll.fi - http://www.mll.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mannerheimin Lastensuojeluliitto
Ennakkotieto – MLL:n mediatilaisuus 5.8. klo 10-11 (Teams) lasten ja nuorten yksinäisyys ja kiusaaminen18.6.2025 08:23:00 EEST | Kutsu
Koulujen alkaessa avaamme MLL:n Hiljaiset signaalit -mediatilaisuudessa toimintamme kautta saatua tietoa ja tilastoja lasten ja nuorten yksinäisyyteen ja kiusaamiseen liittyen. Nostamme esiin myös paljon puhuttavan tekoälyn vaikutukset nettikiusaamiseen sekä kodin ja vanhempien roolin.
Barn behöver vuxet sällskap- även på sommarlovet – Barn- och ungdomstelefonen har öppet över sommaren17.6.2025 11:43:35 EEST | Pressmeddelande
Barn- och ungdomstelefonen 0800 96116 som bedrivs av Mannerheims Barnskyddsförbund erbjuder svenskspråkigt stöd och sällskap hela sommaren. Nätbrevstjänsten är under sommaren fortsättningsvis öppen dygnet runt. Telefontjänsten är öppen som vanligt i juni och nås tre dagar i veckan under juli månad.
Barn behöver vuxet sällskap- även på sommarlovet – Barn- och ungdomstelefonen har öppet över sommaren17.6.2025 08:15:00 EEST | Pressmeddelande
Barn- och ungdomstelefonen 0800 96 116 finns fortsättningsvis till för barn och unga under sommarmånaderna. Efter midsommaren har telefonen öppet med begränsade öppettider måndag-torsdag kl. 14-17.
Huolet eivät lomaile – MLL:n lasten ja nuorten oma linja 116 111 päivystää koko kesän17.6.2025 07:25:00 EEST | Tiedote
Lapset ja nuoret löytävät kuuntelijan ja tukea Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lasten ja nuorten puhelimesta 116 111 ja chatista myös kesäkuukausina. Juhannuksesta lähtien puhelin on avoinna joka päivä klo 17–24. Chat päivystää joka päivä klo 17–20.
På mors dag belönas 36 mammor med utmärkelsetecken25.4.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Republikens president har beslutat att ge 36 mammor medalj av I klass med guldkors av Finlands Vita Ros orden. Med det värdefulla utmärkelsetecknet uppmärksammas årligen mammor som har utmärkt sig som föredömliga fostrare samt främjat familjeliv och föräldraskap. Utmärkelsetecknen delas ut vid en riksomfattande morsdagsfest, som ordnas av Mannerheims Barnskyddsförbund i samarbete med social- och hälsovårdsministeriet i Helsingfors söndagen den 11 maj 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme