Helsingin yliopisto

Kangastus. Tutkimusmatkailija Georg August Wallin 200 vuotta

Jaa
Juhlavuoden näyttely Kansalliskirjaston Kupolisalissa 21.10.2011 – 29.2.2012

HELSINGIN YLIOPISTO

Viestintä

11.10.2011

Lehdistötilaisuus torstaina 20.10.2011 klo 11

Kansalliskirjaston Kupolisalissa, Unioninkatu 36

Kangastus. Tutkimusmatkailija Georg August Wallin 200 vuotta

Juhlavuoden näyttely Kansalliskirjaston Kupolisalissa

21.10.2011 – 29.2.2012

Arvoisat toimittajat,

Tervetuloa torstaina 20.10.2011 klo 11 lehdistötilaisuuteen, jossa julkistetaan tutkimusmatkailija Georg August Wallinin 200-vuotisjuhlanäyttely Kangastus.

Georg August Wallin (1811–1852) oli merkittävä suomalainen tutkimusmatkailija, arabisti ja itämaiden kirjallisuuden professori. Hän tutki ensimmäisten eurooppalaisten joukossa Arabian niemimaata, sen asukkaita ja murteita ja vaikutti voimakkaasti myöhempäänkin suomalaiseen Aasian-tutkimukseen. Näyttely esittelee Wallinin työtä arvostettuna tutkimusmatkailijana ja kielitieteilijänä. Näyttely koostuu pääasiassa Kansalliskirjaston kokoelmissa olevasta aineistosta edeten kronologisesti Wallinin opiskeluajoista Helsingissä ja Pietarissa idänmatkan eri vaiheiden kautta paluuseen Helsinkiin.

Maamme maineikkaimman Lähi-idän tutkijan matkat jaetaan yleensä kolmeen ns. aavikkomatkaan, joista näyttelyssä kerrotaan matkoilta säilyneiden päiväkirjojen ja kirjeiden välityksellä. Esillä on myös hänen matkoiltaan yliopistolle hankkimiaan arabian-, persian- ja turkinkielisiä käsikirjoituksia ja kirjoja. Kansallismuseon kokoelmista on näyttelyssä mm. Wallinin tuoma amuletti ja matkapuku. Wallin hankki yliopistolle myös luonnontieteellisiä näytteitä, joita on lainattu näyttelyyn Luonnontieteellisestä keskusmuseosta (mm. täytettyjä lintuja ja krokotiili).

Näyttelyn asiantuntijatyöryhmä on: fil.maist. Patricia Berg, professori emeritus Tapani Harviainen, professori Klaus Karttunen, fil.maist. Katariina Timonen, fil.maist. Marianna Yilmazkurtdağ ja fil.lis. Kaj Öhrnberg. Näyttelyn asiantuntijat ovat lehdistötilaisuudessa haastateltavina.

Kansalliskirjasto järjestää näyttelyn yhteistyössä Helsingin yliopiston Maailman kulttuurien laitoksen (Aasian ja Afrikan kielet ja kulttuurit), Suomen Egyptologisen Seuran, Suomen Itämaisen Seuran, Suomen Oppihistoriallisen Seuran ja Svenska litteratursällskapet i Finlandin kanssa.

Lisätietoja lehdistötilaisuudesta:

Kulttuurikoordinaattori Inkeri Pitkäranta

Puh. 09-191 22738, 050 3027238

inkeri.pitkaranta@helsinki.fi

Tietoja julkaisijasta

Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye