Maaseutumatkailu pitää pintansa – hyvä ruoka ja suomalainen luonto vahva perusta

Jaa
Maaseutumatkailuyrittäjille tehdyn suhdannekyselyn mukaan vuosi 2011 oli maaseutumatkailuyrittäjille suotuisa. Vuodenvaihde ja loppiainen olivat vilkasta aikaa nimenomaan venäläisten kysynnän ansioista. Sen sijaan joulun aika oli vahvasti kotimaisen kysynnän varassa. Ulkomaan markkinat tarjoavat kasvumahdollisuuksia niille maaseudun matkailuyrityksille, jotka pystyvät tarjoamaan riittävän monipuolisen, tasokkaan ja persoonallisen lomakohteen sekä yksilöllisen palvelun. Hyvä ruoka, suomalainen luonto ja kulttuuri ovat edelleen vahva perusta maaseudun matkailutuotteiden kysynnälle ja kehittämiselle.

MTK ry

Lomalaidun ry TIEDOTE

Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry

ProAgria Keskusten Liitto

Markkinointi Ylönen Oy 19.1.2012

Maaseutumatkailu pitää pintansa – hyvä ruoka ja suomalainen luonto vahva perusta

Maaseutumatkailuyrittäjille tehdyn suhdannekyselyn mukaan vuosi 2011 oli maaseutumatkailuyrittäjille suotuisa. Vuodenvaihde ja loppiainen olivat vilkasta aikaa nimenomaan venäläisten kysynnän ansioista. Sen sijaan joulun aika oli vahvasti kotimaisen kysynnän varassa.

Ulkomaan markkinat tarjoavat kasvumahdollisuuksia niille maaseudun matkailuyrityksille, jotka pystyvät tarjoamaan riittävän monipuolisen, tasokkaan ja persoonallisen lomakohteen sekä yksilöllisen palvelun . Hyvä ruoka, suomalainen luonto ja kulttuuri ovat edelleen vahva perusta maaseudun matkailutuotteiden kysynnälle ja kehittämiselle.

Kotimaan vapaa-ajan matkailu ja ulkomaanmatkailu kokonaisuudessaan pysyivät edellisvuoden tapaan hyvällä tasolla ja kasvoivat paikoin. Myös työmatkailun matkailijamäärät pysyivät ennallaan tai kasvoivat valtaosassa yrityksistä, vaikka noin 27 prosentissa yrityksistä kotimainen työ- ja yritysryhmämatkailu väheni syys-joulukuussa 2011.

Edellisvuoteen verrattuna 60 prosentissa maaseudun matkailuyrityksistä kotimaisten yksittäisten vapaa-ajan matkailijoiden määrä pysyi ennallaan ja noin viidenneksessä määrä kasvoi syys-joulukuussa 2011. Ulkomaalaisten matkailijoiden määrä säilyi samalla tasolla matkailijaryhmistä riippuen 73-85 prosentilla yrityksistä. Ulkomaisten yksittäisten vapaa-ajan matkailijoiden määrä kasvoi 20 prosentilla yrityksistä, ja muissakin ulkomaisissa matkailijaryhmissä 10 prosentilla yrityksistä.

Syys-joulukuussa 2011 ulkomaisia matkailijoita saapui selvästi eniten Venäjältä. Saksa ja Viro olivat seuraavina lähes tasoissa. Muut Keski-Euroopan maat saivat hajamainintoja, eikä mikään niistä noussut muiden edelle. Aiempiin kyselyihin verrattuna Ruotsi sai melko vähän mainintoja.

Vuodenvaihteen (30.12-2.1) matkailijoista keskimäärin 53 prosenttia oli ulkomaalaisia ja loppiaisen (5.1.-8.1) matkailijoista 52 prosenttia. Vuodenvaihteen ja loppiaisen aikaan hieman yli 50 prosentilla yrityksistä oli venäläisiä vieraita. Vain noin 10 prosentilla oli ulkomaalaisia vieraita jouluna (23.12.-26.12) ja vieraita muualta kuin Venäjältä joulun, uuden vuoden ja loppiaisen aikana.

Matkailukapasiteetin käyttöaste yrityksissä oli jouluna keskimäärin 42 prosenttia, uutena vuotena 59 ja loppiaisena 47 prosenttia. Kolmasosassa yrityksistä käyttöaste oli jouluna yli 80 prosenttia, reilussa viidennessä 100. Puolessa yrityksistä käyttöaste oli uutena vuotena yli 80 prosenttia. Yrityksistä 42 prosentilla käyttöaste oli tuolloin 100 prosenttia. Loppiaisena käyttöaste oli neljänneksessä yrityksistä yli 80 prosenttia ja viidenneksessä yrityksistä 100 prosenttia.

Asiakasryhmistä riippuen 47-67 prosenttia maaseudun matkailuyrityksistä arvioi matkailijoiden määrän pysyvän tammi-toukokuussa 2012 viime vuoden tasolla. Vapaa-ajan matkailussa neljäsosa yrityksistä odottaa kasvua jonkin verran kotimaasta ja viidesosa ulkomailta. Samoin noin viidennes arvioi jonkin verran kasvua kotimaiselle työmatkailulle.

Maakuntien Parhaat -laatumerkki on kuluttajan apuna matkailuyrityksen valinnassa

Maaseudun matkailukohdetta etsiessä kuluttaja törmää tarjonnan paljouteen. Maakuntien Parhaat -laatumerkki auttaa ostopäätöksen tekemisessä sekä luotettavan ja laadukkaan palveluntarjoajan valinnassa.

ProAgria Keskusten Liitto on myöntänyt Maakuntien Parhaat -laatumerkkejä maaseudun osaaville yrittäjille jo vuodesta 1993 lähtien. Ostaessaan merkillä varustettua tuotetta tai palvelua kuluttaja voi olla varma, että yritys toimii vastuullisesti ja sen toimintaa arvioidaan auditointien avulla säännöllisesti. Lisäksi merkkiä hakevan yrityksen tuotteet ja palvelut on arvioitu asiantuntijaraadin avulla erittäin laadukkaiksi.

Maakuntien Parhaat –merkki puhuu myös kotimaisuuden puolesta. Kun ostaa merkillä varustettuja tuotteita tukee samalla kotimaista pienyrittäjyyttä ja edistää maaseudun elinvoimaisuutta. Lisätietoa Maakuntien Parhaat merkkiyrityksistä ja laatumerkin kriteereistä www.maakuntienparhaat.fi

Enjoy! SUOMI - matkailuopas lähilomailuun – maaseutumatkailu ja maakunnat kootusti esillä

Lähilomien- ja lähiruuan suosio kasvaa. Keväällä 2011 ilmestyi uusi Enjoy! SUOMI -lehti, jonka pääteemana on esitellä lähilomakohteita ja suoramyyntiä Suomessa. Siitä löytyy maakunnittain noin 200 yrityksen tiedot. Majoitusta ja lähiruokaa voi saada maustettuna kulttuurilla ja ripauksella ihania shoppailukohteita vaikkapa vanhassa navetassa.

Enjoy! SUOMI -lehti ilmestyy kerran vuodessa. Vuoden 2012 numero ilmestyy printtiversiona toukokuussa ja toimitetaan jakeluun mm. kaikkiin Suomen matkailuinfoihin ja ABC-asemille. Lisäksi julkaisu on nettilehtenä luettavissa www.enjoyfinland.fi Keväällä lehdestä tullaan julkaisemaan myös englannin- ja venäjänkieliset nettiversiot, joita mainostetaan Matkailun edistämiskeskuksen visitfinland.com -sivuilla Enjoy FINLAND
-bannerilla.

Maaseutumatkailu Matka2011 -messuilla Helsingissä 19.-22.1.2012

Maaseutumatkailu esittäytyy messuilla yhteisosastolla 7m60. Osastolla esittäytyvät Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry, Maakuntien Parhaat, Ypäjän kunta, Enjoy! SUOMI -lehti ja Lomalaidun ry. Osastolla esitellään maaseudun matkailuyritysten monipuolisia majoitus-, ruoka- ja ohjelmapalveluja.

Lisätietoja:

Maaseudun matkailuyritystoiminnan kehitysnäkymät:

Toiminnanjohtaja Kimmo Aalto, Lomalaidun ry, 040 179 16 18, kimmo.aalto (at) lomalaidun.fi

Matkailuyrittäjä/puheenjohtaja Virpi Kivinen, Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry, 040 5340755, virpi (at) lomakivi.com

Esimerkkejä maaseudun matkailuyritysten tarjonnasta valtakunnallisesti löytyy sivustolta www.smmy.fi

Maakuntien Parhaat -laatumerkki:

Kehityspäällikkö Miia Nätti, Maa- ja kotitalousnaisten Keskus, 040 515 7089, miia.natti (at) maajakotitalousnaiset.fi

Enjoy! SUOMI – FINLAND –lehti:

Asiakkuuspäällikkö Tarja Ylönen, Markkinointi Ylönen Oy, 0400 483 843, tarja (at) markkinointiylonen.fi

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Sahateollisuus toivat metsien ilmastohyödyt näkyviin Brysselissä – paine LULUCF-päätösten muuttamiseen kasvaa25.4.2025 10:16:33 EEST | Tiedote

Maankäyttösektorin päästöjä koskevaa LULUCF-säädöstä arvioidaan komission työohjelman mukaan tänä vuonna. MTK ja Sahateollisuus perustelivat aktiivista metsien hoitoja ja käyttöä sekä kilpailukykyisen sahateollisuuden merkitystä Brysselissä torstaina pidetyssä seminaarissa. ”Komission on tunnustettava tosiasiat ja todettava, että metsien hiilinieluihin perustuvalta politiikalta on pudonnut pohja pois”, vaati MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK:n terveiset hallituksen kehysriihelle: ”Pidetään kiinni Suomen vahvuuksista, uskalletaan tarttua uuteen kasvuun”17.4.2025 09:37:54 EEST | Tiedote

Muuttuneessa maailmassa Suomen talous ja maan elinkeinotoiminta ovat uudessa ja osin arvaamattomassa tilanteessa. Ensi viikolla puoliväliriiheensä kokoontuvan hallituksen on välttämätöntä pitää kiinni Suomen olemassa olevista vahvuuksista. Toisaalta hallituksen on kyettävä tarttumaan tunnistettaviin, uusiin kasvumahdollisuuksiin, kuten uusiutuvan energian eri muotoihin, puhtaisiin teknologioihin ja matkailuun. Uusi kasvu syntyy markkinoilta ja reilulla lainsäädännöllä turvatusta toimintaympäristöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye