Etälääketiede on potilasvakuutuksen piirissä vain kotimaassa
17.3.2017 09:39:16 EET | Potilasvakuutuskeskus | Tiedote
Käytännössä etälääketieteellä tarkoitetaan teknologian välityksellä annettavia terveydenhuollon palveluja: potilaan tutkimista, hoitoa, diagnostiikkaa sekä hoitoon liittyvää päätöksentekoa ja suosituksia. Etälääketiedettä ovat esimerkiksi puhelimen, videon, sähköpostin, etämonitoroinnin tai välitettyjen kuvien kautta annetut palvelut.
Etäpalvelua tarjoavan ammattihenkilön vastuulla on arvioida, sopiiko annettava palvelu etäpalveluna toteutettavaksi.
Molempien osapuolien on oltava fyysisesti Suomessa
Potilasvakuutusturva koskee vain Suomessa annettavaa terveyden- ja sairaanhoitoa. Etälääketieteen keinoin annettava hoito katsotaan annetuksi Suomessa, jos sekä potilas että hoitoa antava terveydenhuollon ammattihenkilö ovat fyysisesti Suomessa. Hoitotapahtumaan ei sovelleta potilasvahinkolakia, jos potilas tai hoitava lääkäri on hoitohetkellä ulkomailla.
”Potilaan on hyvä olla tietoinen siitä, että ulkomailta käsin annettu hoito ei kuulu lääkärin Suomessa ottaman potilasvakuutuksen piiriin”, Potilasvakuutuskeskuksen lainsäädäntöjohtaja Asko Nio alleviivaa.
Jos potilaan hoitoon liittyvät diagnostiset palvelut – esimerkiksi kuvantamis- ja laboratoriotutkimusten analysointi – hankitaan ulkomailta, katsotaan niiden kuuluvan Suomessa annettavaan terveyden- ja sairaanhoitoon. Mahdolliset vahingot kuuluvat tällöin hoitoa antavan suomalaisen tahon ottaman lakisääteisen potilasvakuutuksen piiriin.
Lisätietoja:
Lainsäädäntöjohtaja Asko Nio, p. 040 450 4614 etunimi.sukunimi@vakuutuskeskus.fi
Potilasvakuutuskeskus (PVK) huolehtii keskitetysti terveydenhoidon yhteydessä aiheutuneista henkilövahingoista potilasvahinkolain mukaisesti. PVK edistää potilasturvallisuutta tekemällä tutkimusta, laskelmia ja tilastoaineistoa. Keskuksen jäseniä ovat kaikki potilasvakuutuksia myöntävät vakuutusyhtiöt Suomessa. Järjestelmä on ollut lakisääteisenä vuodesta 1987 potilaiden ja hoitohenkilöstön turvana. www.pvk.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Potilasvakuutuskeskus
BLOGI: Potilasvahinkojen kaksi profiilia – havaintoja terveydenhuollon arjesta1.4.2026 07:45:00 EEST | Blogi
Potilasvakuutuskeskuksen vuosiraportti paljastaa kaksi erilaista potilasvahinkoprofiilia - leikkauksissa ja päivystyksessä korostuvat erilaiset vahingot. Erilaisten vahinkoprofiilien tunnistaminen on virheistä oppimisen edellytys, toteaa Potilasvakuutuskeskuksen ylilääkäri Lasse Rämö.
BLOGI: Potilasvahinkojen ennätysvuosi – mitä vuoden 2025 luvut kertovat?20.3.2026 01:00:00 EET | Blogi
Potilasvakuutuskeskuksen (PVK) vuosiraportti 2025 tarjoaa näkymän suomalaisen terveydenhuollon laatuun. PVK:n johtaja Minna Plit-Turunen analysoi blogissaan syitä jyrkästi kasvaneisiin määriin sekä potilasvahinkoilmoitusten että korvausten osalta.
Potilasvahinkoilmoitusten määrä kasvoi jyrkästi – 10 800 tapausta viime vuonna20.3.2026 01:00:00 EET | Tiedote
Potilasvakuutuskeskukselle tehtiin vuonna 2025 ennätykselliset 10 800 potilasvahinkoilmoitusta. Määrä on suurin potilasvakuutusjärjestelmän historiassa. Myös ratkaistujen tapausten määrä nousi, ja maksetut korvaukset kasvoivat yli 30 miljoonaan euroon. Tiedot ilmenevät Potilasvakuutuskeskuksen tuoreesta vuosiraportista.
Potilasvahingot kasaantuvat yli 50-vuotiaille2.12.2025 06:08:00 EET | Tiedote
Keskiverto potilasvahingon kärsinyt henkilö on 50 vuotta täyttänyt nainen. Korvattujen potilasvahinkojen määrissä on suurta vaihtelua sekä iän että sukupuolen mukaan, ilmenee Potilasvakuutuskeskuksen tiedoista. Potilasvahinkojen määrä kasvaa hoitotoimenpiteiden määrän mukana, ja vakavat haitat painottuvat erityisesti iäkkäisiin.
Väärän kohdan leikkaaminen on harvinaista – tarkistuslistojen käyttö vähentää virheitä14.11.2025 09:08:50 EET | Tiedote
Korva-, nenä- ja kurkkutaudit on toimenpidepainotteinen erikoisala, jossa kaksi kolmasosaa potilasvahingoista aiheutuu erilaisten toimenpiteiden yhteydessä. Potilasvahinkojen välttämiseksi on kehitetty toimivia keinoja, joiden ottaminen käyttöön on ensiarvoisen tärkeää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
