
Töölön ja Meilahden seurakunnat suunnittelevat yhdistymistä

Yhdistymisaloitteen toteutuessa pohjoiseen kantakaupunkiin syntyisi vuoden 2019 alussa noin 27 000 jäsenen seurakunta: siihen kuuluisivat asukkaat nykyisen Töölön (14 500 jäsentä) ja Meilahden (12 000 jäsentä) alueilta. Keski-Pasilan uuden kaupunginosan valmistuttua jäsenmäärä noussee seuraavalla vuosikymmenellä yli 30 000:een.
”Hallinnollisesti Meilahti yhdistettäisiin Töölöön. Palaisimme ikään kuin juurillemme, sillä Töölö on vanha emäseurakunta, josta Meilahti erotettiin itsenäiseksi vuonna 1956”, Meilahden kirkkoherra Hannu Ronimus sanoo.
”Yhdistymisselvityksen taustalla ovat sekä toiminnalliset että taloudelliset syyt”, Töölön kirkkoherra Auvo Naukkarinen jatkaa.
”Tulevaisuudessa isommalla seurakunnalla on paremmat mahdollisuudet palvella alueensa asukkaita. Pystymme paremmin kohdentamaan osaamista ja työvoimaa sinne, missä tarvetta on. Säästämme myös hallinnon kustannuksissa.”
Hannu Ronimus muistuttaa, että Töölö ja Meilahti sekä rakenteilla oleva Pasila ovat kaupunkirakenteeltaan ja väestöltään varsin samanlaisia: ”Yhteistä meille on kompakti kantakaupungin asuminen.”
Yhdistyneellä seurakunnalla on kolme kirkkoa: Meilahden kirkko (mukaan lukien lasten Tuomaankirkko), Temppeliaukion kirkko ja Töölön kirkko. Keski-Pasilaan tulee lisäksi Triplan seurakuntakeskus.
Miten aloite etenee?
Meilahden ja Töölön seurakuntaneuvostot ovat jo käsitelleet ja tehneet myönteiset päätökset selvittelyn aloittamisesta. Tavoitteena on, että ne tekevät samansisältöiset aloitteet yhdistymisestä syksyllä 2017.
Aloitteet lähetetään Helsingin hiippakunnan tuomiokapituliin, joka pyytää aloitteeseen lausunnon Helsingin seurakuntien yhteiseltä kirkkovaltuustolta. Tämän jälkeen kapituli lähettää yhdistymisesityksen eli virallisesti ilmaistuna esityksen seurakuntajaon muuttamisesta kirkkohallitukseen, jonka täysistunto sitten päättää asiasta.
Jos kirkkohallitus ehtii käsitellä asian keväällä 2018, saman vuoden syksyn seurakuntavaaleissa päästäisin valitsemaan jo uuden, yhdistyneen seurakunnan luottamushenkilöt eli seurakuntaneuvoston jäsenet ja alueen edustajat yhteiseen kirkkovaltuustoon. Yhdistyminen tulisi voimaan vuoden 2019 alusta.
Lisätiedot: Meilahden kirkkoherra Hannu Ronimus, p. 09 2340 4723, hannu.ronimus@evl.fi
Töölön kirkkoherra Auvo Naukkarinen, p. 09 2340 6310, auvo.naukkarinen@evl.fi
Yhteyshenkilöt
Verkkotiedottaja Sirpa Patronen, sirpa.patronen@evl.fi, p. 09 2340 2609
www.kirkkohelsingissä.fi
Kimmo Holappaviestintäpäällikkö, Kirkko Helsingissä
Puh:+358 40 596 2007kimmo.holappa@evl.fiSirpa PatronenVerkkotiedottaja
Puh:09 2340 2609sirpa.patronen@evl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kirkko Helsingissä muodostuu 18 suomenkielisestä ja 3 ruotsinkielisestä ev.-lut. seurakunnasta. Helsingin seurakunnat on lähes 350 000 jäsenensä elävä yhteisö pääkaupungissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kirkko Helsingissä
Jouluradion 20. juhlakautta siivittänyt entistäkin suurempi suosio13.12.2022 10:53:24 EET | Tiedote
Jouluradion 20. juhlakausi on lähtenyt entistä suuremman suosion siivittämänä liikkeelle. Jouluradion nettisivuilla on kauden alkaessa ja sen jatkuessa jälleen ollut enemmän kävijöitä kuin viime vuonna.
Yhteinen kirkkovaltuusto teki kuluneen nelivuotiskautensa viimeiset päätökset – säästökuuri jatkuu Helsingin seurakuntayhtymässä9.12.2022 12:20:56 EET | Tiedote
Yhteisen kirkkovaltuuston nelivuotiskausi päättyi torstain 8.12. kokoukseen. Kuluneella kaudella kirkkovaltuusto on tehnyt poikkeuksellisen merkittäviä päätöksiä. Viimeisessä kokouksessaan kirkkovaltuusto päätti muun muassa seuraavan vuoden talousarviosta, joka jatkaa säästökuuria Helsingin seurakuntayhtymässä.
Helsingin seurakunnat jakoivat aamuliikenteessä heijastimia ja joulurauhaa1.12.2022 09:00:00 EET | Tiedote
Kymmenettä kertaa järjestetyssä Helsingin seurakuntien yllätystempauksessa levitettiin hyvää joulumieltä heijastimien avulla.
#JOULURADIO20, MUTTA HOOSIANNA ON NUMERO YKSI22.11.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Jouluradion uusi versio Hoosiannasta julkaistaan perinteiseen tapaan ensimmäisenä adventtina 27.11. puolilta öin. Myös musiikkivideo julkaistaan tuolloin Jouluradion nettisivuilla ja sosiaalisen median kanavissa.
Tulkaa kaikki -liike lisäsi merkittävästi paikkojaan yhteisessä kirkkovaltuustossa – valtaosa valtuutetuista pitää tärkeänä, että heidän seurakuntansa panostaisi enemmän erityisesti heikompiosaisten auttamiseen21.11.2022 14:22:25 EET | Tiedote
Helsingin yhteisen kirkkovaltuuston valtuutetuista 36 prosenttia on Tulkaa kaikki -liikkeestä.