Akavan ErityisalatAkavan Erityisalat

Mielenilmaus Kelan tulkkauskilpailutuksen keskeyttämiseksi Helsingissä pe 2.6.

Jaa
Kahdeksan järjestön tukema mielenilmaus Kelan tulkkauspalvelujen kilpailutuksen keskeyttämiseksi järjestetään 2.6. klo 11.15 alkaen Helsingissä.Tapahtumassa Kelalle luovutetaan lähes 7 000 nimeä kerännyt kansalaisadressi.

Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä m.addthis.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta. Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä m.addthisedge.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta. Akavan Erityisalat on yhdessä jäsenyhdistyksensä Suomen Viiittomakielen Tulkit ry:n kanssa tukemassa mielenilmausta Kelan tulkkauspalvelun kilpailutuksen keskeyttämiseksi. 

Mielenilmaus järjestetään Kelan pääkonttorin edessä Helsingissä perjantaina 2.6.
Klo 12 Kelalle luovutetaan kuurojen käynnistämä kansalaisadressi, joka on kerännyt lyhyessä ajassa lähes 7 000 allekirjoitusta.

MIelenilmauksen 2.6.2017 aikataulu:

11:15 Kokoontuminen Paavo Nurmen patsaalla (Olympiastadion, Mäntymäentien ja Paavo Nurmen tien risteys)
11:30 Kulkue lähtee Kansaneläkelaitoksen pääkonttorille (Nordenskiöldinkatu 12)
12:00 Adressin luovuttaminen Kansaneläkelaitokselle.

Mielenilmausta ovat tukemassa Kuurojen Liitto, Kuuloliitto ry., Suomen Kuurosokeat, Finlandssvenska Teckenspråkiga rf., Kuulovammaisten lasten vanhempien liitto ry., Suomen Kirjoitustulkit ry., Suomen Viittomakielen Tulkit ry. sekä Akavan Erityisalat AE ry.

Lisätietoja: puheenjohtaja Emilia Norppa, Suomen Viittomakielen Tulkit ry, puh. 040 730 3755, puheejohtaja@tulkit.net

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat
Maistraatinportti 4 A
00240 HELSINKI

http://www.akavanerityisalat.fi

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 19 jäsenjärjestöä. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat: Työsuhdeturvaa romuttava lakiesitys valmisteltava uudelleen28.7.2025 15:38:43 EEST | Tiedote

Määräaikaisia työsuhteita lisäävä ja takaisinottovelvollisuutta keventävä lakiesitys heikentäisi räikeästi työsuhdeturvaa. Riskiryhmiin kuuluvat naiset ja nuoret, joiden työmarkkina-asema on jo ennestään heikentynyt. Esitys tulisi valmistella uudelleen siten, että työntekijöiden asema ja oikeudet otetaan asianmukaisesti huomioon, Akavan Erityisalat painottaa lausunnossaan.

Akavan Erityisalat: Asiantuntijalla suuri riski uupua - "Työnkuvaa on rauhoitettava"23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Kuormitus asiantuntijatyössä on noussut hälyttävälle tasolle: 60 prosenttia Akavan Erityisalojen jäsenistä kokee työmääränsä ainakin ajoittain liian suureksi, ja vain harva näkee olevansa täysin turvassa työuupumukselta. Tuore jäsenkysely piirtää huolestuttavan kuvan asiantuntijoista, joita kuormittavat erityisesti usean asian yhtäaikainen tekeminen, kiire ja kasvavat vaatimukset. Ratkaisuna Akavan Erityisalat esittää, että työturvallisuuslainsäädäntöä täsmennetään psykososiaalisen kuormituksen hallitsemiseksi. Liiton jäsenkyselyyn vastasi yli 4 000 asiantuntijaa tai esihenkilöä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye