Keskuskauppakamari

Holmströmille ja Wahlroosille kauppakamarin ansiomerkit

Jaa
Keskuskauppakamari on palkinnut Bengt Holmströmin ja Björn Wahlroosin rautaisilla ansiomerkeillä ratastunnuksella. Ratastunnuksella varustettu ansiomerkki on myönnetty nyt yhteensä kymmenelle merkittävälle talouspolitiikan vaikuttajalle.
Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.
Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.

Ansiomerkit luovutettiin Holmströmille ja Wahlroosille kauppakamarin 100-vuotista historiaa juhlistavassa seminaarissa Finlandia-talolla. Professori Bengt Holmströmin merkin myöntöperusteena ovat huomattavat tieteelliset saavutukset sekä rakentava osallistuminen Suomen talouspoliittiseen keskusteluun. Hallituksen puheenjohtaja Björn Wahlroos taas on ansainnut merkin merkittävällä panoksellaan Suomen talouskasvuun ja talouspoliittiseen keskusteluun.

“Bengt Holmström ja Björn Wahlroos ovat kansainvälisesti arvostettuja ja rohkeita keskustelijoita. Molemmilla on ollut poikkeuksellisen suuri merkitys Suomen taloudelle ja menestykselle”, kiittää Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä.

Keskuskauppakamarin rautainen ansiomerkki kauppakamaritunnuksella on aikaisemmin myönnetty kahdeksalle vaikuttajalle tunnustuksena merkittävästä osallistumisesta talouspoliittiseen keskusteluun: entiselle pääministerille ja eduskunnan puhemiehelle Paavo Lipposelle (1999), ministeri Raimo Sailakselle (2004), ministeri Antti Tanskaselle (2007), pääjohtaja Erkki Liikaselle (2010), elinkeinoministeri Olli Rehnille (2010), hallituksen puheenjohtaja Matti Alahuhdalle (2013), hallituksen puheenjohtaja Esko Aholle (2014) sekä professori Sixten Korkmanille (2016).

Keskuskauppakamarin ansiomerkki on vuodesta 1929 asti jatkunut arvostettu ja näkyvä tapa palkita työntekijät ansioistaan. Merkkien myöntämisestä päättää Keskuskauppakamarin ansiomerkkilautakunta, jonka jäsenet edustavat elinkeinoelämän eri aloja. Ansiomerkkejä myönnetään saman työnantajan palveluksessa kertyneistä työvuosista, pitkästä työurasta elinkeinoelämässä sekä ainutlaatuisesta työsuorituksesta. Erikoisansiomerkkejä ovat rautaisen ansiomerkin lisäksi Kauppakamarin ansioristi, elämäntyömerkki ja Suomi 100 -erikoisansiomerkki.

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä, p. 050 366 2395
Osastopäällikkö Tarja Nuutinen, p. 09 4242 6234
www.ansiomerkit.fi

Avainsanat

Kuvat

Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.
Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.
Lataa
Keskuskauppakamarin rautainen ansiomerkki kauppakamaritunnuksella
Keskuskauppakamarin rautainen ansiomerkki kauppakamaritunnuksella
Lataa
Keskuskauppakamarin osastopäällikkö Tarja Nuutinen kiinnitti rautaisen ansiomerkin Bengt Holmströmin rintaan.
Keskuskauppakamarin osastopäällikkö Tarja Nuutinen kiinnitti rautaisen ansiomerkin Bengt Holmströmin rintaan.
Lataa
Keskuskauppakamarin osastopäällikkö Tarja Nuutinen kiinnitti rautaisen ansiomerkin Björn Wahlroosiin rintaan.
Keskuskauppakamarin osastopäällikkö Tarja Nuutinen kiinnitti rautaisen ansiomerkin Björn Wahlroosiin rintaan.
Lataa
Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.
Björn Wahlroos, Bengt Holmström ja Risto E. J. Penttilä.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Uusi maastapoistumissääntö voimaan tänään – vaikutuksia työnantajille ja ulkomaalaisille työntekijöille11.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Tänään voimaan tullut kolmen/kuuden kuukauden sääntö koskee ulkomaalaisia työntekijöitä, joilla on tilapäinen työntekijän oleskelulupa, ja joiden työsuhde päättyy kesken luvan voimassaolon. Työnantajan pitää ilmoittaa vastedes tällaisista tilanteista Maahanmuuttovirastolle. Tämä on yrityksille jälleen uusi velvoite, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.

Keskuskauppakamari: Huijausviestit eivät lopu kesällä – perehdytä kesätyöntekijät ennen lomia6.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Huijausviestit ja tietojenkalastelu lisääntyy jatkuvasti, eikä kesä tuo siihen poikkeusta. Voi olla jopa päinvastoin: kun kesätyöntekijät aloittavat tehtävissään, näkevät rikolliset tahot siinä mahdollisuuden. Uusimpia huijausyrityksiä ovat niin sanotut toimitusjohtajaviestit. Keskuskauppakamarin hallinto- ja talousjohtaja Yvonne Backas muistuttaa, että kesätyöntekijät on syytä perehdyttää ja ohjeistaa hyvin myös mahdollisiin ulkopuolelta tuleviin huijausyrityksiin.

Pääekonomisti: Ei vielä elpymistä alkuvuodesta – Suomen bruttokansantuote polki paikallaan30.5.2025 08:49:21 EEST | Tiedote

Pitkään odotettu talouden elpyminen antaa vielä odottaa itseään, sillä ainakaan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä sitä ei vielä päästy kokemaan. Suomen bruttokansantuote pysyi neljännesvuositasolla muuttumattomana eli 0,0 prosentin kasvussa. Vuositasolla oltiin kuitenkin 0,8 prosenttia viime vuotta ylempänä. ”Ei ollut häävi lukema”, toteaa Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye