HSL Helsingin seudun liikenne

Lapset puoleen hintaan myös mobiilissa - HSL:n mobiililippusovelluksella voi nyt ostaa lastenlippuja

4.12.2017 10:15:36 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Jaa
HSL Mobiililippu uudistuu tänään, kun valikoimiin lisätään lastenlippu. 7–16-vuotiaat lapset voivat ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja.
7–16-vuotiaille lapsille voi nyt ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja.
7–16-vuotiaille lapsille voi nyt ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja.

Perheiden matkustaminen joukkoliikenteessä helpottuu, kun lapset saavat tänään oman lipun HSL:n mobiililippusovellukseen.

7–16-vuotiaille lapsille voi nyt ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja. Alle 7-vuotiaat eivät tarvitse matkalippua HSL:n liikenteessä.

”Lastenlipun lisäksi uudessa versiossa tulee käyttöön offline-toiminto eli lippu toimii myös ilman netti- tai wlan-yhteyttä. Tämä helpottaa sekä lasten että ulkomaisten turistien matkustamista: nettiyhteyden ei tarvitse olla koko ajan päällä”, sanoo Satu Rönnqvist, HSL:n johtava mobiili- ja nettimyynnin asiantuntija.

HSL:n mobiililipun ostamiseen tarvitaan älypuhelin ja HSL Mobiililippu -sovellus, jonka voi ladata maksutta sovelluskaupasta. Mobiililippuja voi ostaa kaikille HSL:n matkustusvyöhykkeille ja ne käyvät kaikissa liikennevälineissä.

Vanhemmat voivat halutessaan asettaa lapsen sovellukseen päiväkohtaiset ostorajat 10–50 euroa.

”Lasten mobiililippua on toivottu meiltä paljon. Lapsilla ja nuorilla matkakortti saattaa unohtua kotiin, mutta kännykkä ei unohdu koskaan. Lippu toimii myös prepaid-liittymissä. Lisäksi lipun voi tilata etukäteen niin, että se tulee voimaan 1–24 tunnin kuluttua”, sanoo HSL:n asiakkuus- ja myyntijohtaja Mari Flink.

Lasten mobiililipun voi maksaa Visa, Visa Electron tai Mastercard -maksukorteilla tai puhelinlaskulla.

Lapset matkustavat HSL:n liikenteessä puoleen hintaan. HSL Mobiililipun hinta laskee vuodenvaihteessa. Nyt kaupungin sisäinen lastenlippu maksaa mobiilissa 1,50 euroa. 1.1.2018 alkaen se maksaa 1,10 euroa. Yötaksa poistuu kokonaan 1.1.2018.

Voimassa oleva mobiililippu on kolmivärinen. Lippu näytetään bussissa kuljettajalle ja muissa liikennevälineissä pyydettäessä matkalippujen tarkastajalle.

Lasten mobiililippu tulee aluksi Android-käyttöjärjestelmälle tehtyihin HSL Mobiililippu -sovelluksiin ja sen jälkeen iOS-käyttöjärjestelmälle ja Windows-puhelimille tehtyihin sovelluksiin.

Lue lisää HSL mobiililipusta: www.hsl.fi/mobiililippu

Jäikö jokin asia mietityttämään? Katso myös usein kysytyt kysymykset:

https://www.hsl.fi/liput-ja-hinnat/mobiililippu/ukk

 

Yhteyshenkilöt

HSL:n asiakkuus- ja myyntijohtaja Mari Flink, puhelin: 040 715 0440
HSL:n johtava mobiili- ja nettimyynnin asiantuntija Satu Rönnqvist, puhelin: 050 572 9490

Kuvat

7–16-vuotiaille lapsille voi nyt ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja.
7–16-vuotiaille lapsille voi nyt ostaa mobiilisti HSL:n kerta- ja vuorokausilippuja.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

HSL Helsingin seudun liikenne
HSL Helsingin seudun liikenne
Opastinsilta 6 A
00520 Helsinki

09 4766 4444http://www.hsl.fi

HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 380 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain noin 360 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

Kaupunkipyörät palaavat katukuvaan – kausi alkaa 1. huhtikuuta Helsingissä ja Espoossa30.3.2026 16:05:20 EEST | Tiedote

Keltaiset kaupunkipyörät ovat jo telineissään valmiina kauden aloitukseen keskiviikkona 1. huhtikuuta – ja tarjoavat jälleen helpon ja edullisen tavan liikkua kaupungissa keväästä aina myöhäiseen syksyyn. Myös rekisteröityminen kauden käyttäjäksi on jo meneillään. Kauden hinta on pysynyt entisellään 35 eurossa. Vaihtoehtoina koko kauden käyttöoikeudelle ovat jatkuva kuukausitilaus sekä päivä- ja viikkomaksut.

HSL:n matkustajamäärät ja lipputulot kasvoivat vuonna 2025 – taloustilanne silti vaikea24.3.2026 10:32:21 EET | Tiedote

HSL:n matkustajamäärät kasvoivat jo neljättä vuotta peräjälkeen, ja kasvutahti ohittaa selvästi seudun väestönkasvun nopeuden. Lipputuloissa HSL teki ennätystuloksen: tulot kasvoivat vuoteen 2024 verrattuna 4,7 prosenttia 389,9 miljoonaan euroon. Tästä huolimatta HSL:n taloudellinen tilanne on edelleen vaikea, sillä myös kustannustaso jatkaa nousuaan eikä tuloissa päästy vuodelle 2025 asetettuun strategiaa kovempaa tavoitetasoon.

Lähimaksu täytti vuoden HSL:n liikenteessä20.3.2026 10:45:00 EET | Tiedote

Pankki- tai luottokortin lähimaksulla saa ostettua HSL:n kertalipun suoraan kaikilta lukijalaitteelta liikennevälineissä sekä asemilta. Ostotapa tuli käyttöön koko HSL:n liikenteessä 20.3.2025. Vuoden elinkaarensa aikana lähimaksu on löytänyt paikkansa pääkaupunkiseudun joukkoliikenteessä kätevänä tapana ostaa kertalippu etenkin satunnaisille ja vapaa-ajan matkoille. Lähimaksulla onkin ostettu kertalippuja etenkin perjantaisin ja lauantaisin, ja eniten lippuja myytiin Helsingissä elokuussa 2025 järjestetyn Flow Festival -musiikki- ja kaupunkikulttuurifestivaalin viikolla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye