Lehtipiste Oy mukaan kuluttajien pakettitoimituksiin yhdessä Matkahuollon kanssa - 300 pakettiautomaattia kuluttajien käyttöön lokakuussa
Lehtipiste ja Matkahuolto avaavat yhteistyössä 300 pakettiautomaattia lokakuuhun 2018 mennessä. Tavoitteena on palvella sekä itsepalvelua että henkilökohtaista palvelua arvostavia kuluttajaryhmiä yhtä laajasti ja sen vuoksi uusi pakettiautomaattien verkosto tulee sijoittumaan mahdollisimman lähelle kuluttajien arkea.
Lehtipiste on nyt myös Pakettipiste
”Lehtipiste on nyt myös Pakettipiste, kertoo Lehtipiste Oy:n toimitusjohtaja Janne Mansukoski.” Lukutuotteiden irtonumerojakelu on ollut meidän toimintamme kivijalka reilut 100 vuotta ja on sitä vahvasti jatkossakin. Tämä uusi investointi on merkittävä Lehtipisteen tulevaisuuden kannalta ja samalla avaus kasvaville markkinoille laajan kuljetusverkostomme tukemana. Matkahuollosta saamme vahvan ja osaavan kotimaisen yhteistyökumppanin tähän mielenkiintoiseen kasvuhankkeeseen”.
”Syksy tuo mukanaan isoja verkkokaupan sesonkeja kuten Black Fridayn ja joulupakettien lähetykset. Haluamme tarjota kuluttajille entistä enemmän helppoja ja nopeita vaihtoehtoja jo ensi syksynä”, Lehtipiste Oy:n myyntijohtaja Juha Teinilä toteaa.
Matkahuollon palveluverkosto monipuolistuu
Matkahuollolla on jo tällä hetkellä Suomen laajin henkilökohtaiseen palveluun perustuva palvelupisteverkosto, johon kuuluu lähes 1300 toimipaikkaa, mm. Matkahuolto-asiamiehiä, K-Marketeja, R-kioskeja ja S-ryhmän myymälöitä. Uudet pakettiautomaatit täydentävät ja monipuolistavat Matkahuollon pakettipalvelun palvelupisteiden verkostoa.
Tehdyn tutkimuksen mukaan suomalaiset arvostavat pakettiautomaateissa ennen kaikkea helppoutta (57 %), niiden läheisyyttä (46 %) ja itselle sopivia aukioloaikoja (50 %). Matkahuollon keräämän asiakaspalautteen perusteella suomalaiset haluavat sitoa pakettien noudot ja lähetykset saumattomaksi osaksi omaa aikataulua ja vaihtuvia arjen tilanteita.
”Toimitimme viime vuonna 13 miljoonaa pakettia ja pakettiliiketoimintamme palvelun laajentaminen pakettiautomaatteihin on meille luonnollinen seuraava askel. Kuluttajakäyttäytymisen muutokset ja asiakaskokemus määrittelevät palveluidemme kehitystä tällä hetkellä enemmän kuin koskaan ja kuuntelemme tarkalla korvalla asiakaskuntaamme”, Matkahuollon liiketoimintapäällikkö Erkki Vehman kertoo.
Matkahuolto on nopeiden toimitusten edelläkävijä
Kuluttajakäytöksen muutos kohti entistä nopeammin ja helpommin saatavilla olevia palveluita koskettaa eritysesti verkkokauppaa ja sen kuljetuspalveluita. Maailmalta Suomeen rantautuu vauhdilla myös ympäri vuorokauden saatavilla olevien palveluiden trendi. Matkahuollon asiakastutkimuksen mukaan viimeisen neljän vuoden kuluessa saman päivän kuljetusta odottavien asiakkaiden määrä on kasvanut 100 prosenttia.
85-vuotiaan Matkahuollon historiassa saman päivän kuljetukset ovat olleet aina suuressa roolissa, sillä paketit kulkevat pääsääntöisesti matkustajien kanssa samoilla päivittäisillä bussireiteillä. Esimerkiksi Matkahuollon pikapakettilähetykset ovat perillä parhaimmillaan jo muutamissa tunneissa.
Yhteistyössä on mahdollisuus yhdistää Lehtipisteen varhainen aamujakelu bussirahdin perinteisen tarkkaan vuoroliikenteeseen. Samalla verkkokauppatoimitusten toimitusketju nopeutuu useilla tunneilla ja jopa työpäivillä kotimaan jakelun osalta.
Lehtipisteen ja Matkahuollon uusi yhteistyö luo hyvän pohjan automaattiverkoston laajentamiseen tulevaisuudessa. Automaattien laitetoimittaja on tanskalainen Swipbox International, joka on merkittävä pohjoismainen automaattien valmistaja.
Tiivistelmä kyselytutkimuksesta nousseista vastauksista
Pakettipalveluita koskeva kyselytutkimus toteutettiin toukokuussa ja siihen vastasi 1004 iältään 18–64-vuotiasta suomalaista ympäri maan.
- Kuluttajat arvostavat pakettiautomaattien helppoutta (57 %), aukioloaikoja (50 %), läheisyyttä (46 %) ja sitä, ettei tarvitse jonottaa (49 %).
- Nuoret aikuiset ovat valmiita maksamaan saman päivän toimituksista enemmän. 42 prosenttia 18–29-vuotiaista ja vastaavasti 18 prosenttia yli 60-vuotiaista olisi valmis maksamaan lisää.
- Verkkokauppa hallitsee kuluttajien tilauksia. 78 prosenttia vastaajista kertoi vastaanottavansa lähetyksiä verkkokaupoista, 8 prosenttia vertaiskauppiailta ja 7 prosenttia läheisiltään.
- Vastaajista nuoret aikuiset käyttävät automaatteja mieluiten pakettien vastaanottoon. 18–29-vuotiaista vastaajista 47 prosenttia valitsee vastaanottotavaksi mieluiten automaatin. Ikäryhmistä yli 60-vuotiaiden vastaajien joukossa on vähiten automaatin mieluisimmaksi vastaanottotavaksi valitsevia, 16 prosenttia.
Lisätiedot:
Lehtipiste Oy, toimitusjohtaja Janne Mansukoski, puh. 040 900 8500, sähköposti janne.mansukoski@lehtipiste.fi, www.pakettipiste.fi
Lehtipiste Oy, myyntijohtaja Juha Teinilä, puh. 050 50 10 952, sähköposti juha.teinila@lehtipiste.fi, www.pakettipiste.fi
Oy Matkahuolto Ab, toimitusjohtaja Jarmo Oksaharju, puh. 040 836 4229, sähköposti jarmo.oksaharju@matkahuolto.fi, www.matkahuolto.fi
Oy Matkahuolto Ab, liiketoimintapäällikkö Erkki Vehman, puh. 0400 780 935, sähköposti erkki.vehman@matkahuolto.fi, www.matkahuolto.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Lehtipiste on koko maan kattava lehtien, kirjojen ja keräilytuotteiden irtonumeromarkkinoilla toimiva jakelu- ja markkinointiyhtiö. Lehtipisteen kuljetus – ja jakelukanava kattaa lähes 5000 myyntipistettä sekä lisäksi satoja asiakkaiden kohteita päivittäin ympäri maan. Lehtipiste Oy on osa Tradeka-Yhtiöt Oy:tä. www.pakettipiste.fi
Oy Matkahuolto Ab on suomalainen bussiliikenteen palvelu- ja markkinointiyritys, jonka pääliiketoiminta-alat ovat Matka- ja Pakettipalvelut. Pakettipalvelut ylläpitää ja kehittää bussiliikenteeseen perustuvaa paketinkuljetusjärjestelmää, jonka kautta paketteja voi lähettää ympäri Suomen sekä yhteistyökumppanuuksien ansiosta ympäri maailmaa. Yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa Matkahuollon palveluverkosto kattaa 2 000 palvelupistettä ympäri Suomen. www.matkahuolto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskunta Tradeka
Tradekan edustajiston kokous: tuotto-osuuden korko tavoitteenmukainen 5,75 % ja uudet hallituksen jäsenet16.5.2025 13:33:52 EEST | Tiedote
Osuuskunta Tradekan edustajisto kokoontui 16.5.2025 Helsinkiin varsinaiseen edustajiston kokoukseen.
Tradekan vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024 on julkaistu14.3.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Tradekan vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusraportti on julkaistu. Raportti kokoaa yhteen keskeisiä asioita konsernin liiketoiminnasta ja vastuullisuuden kehittymisestä.
Tradeka mukana Helsinki-hallin omistus- ja rahoitusjärjestelyssä – Restel jatkaa hallin ravintoloitsijana17.2.2025 11:11:00 EET | Tiedote
Helsinki-hallin päätösvaltaan oikeuttavien osakkeiden myyntiä koskevan kaupan loppuunsaattamisesta on tiedotettu tänään 17.2.2025. Tradeka-Yhtiöt Oy on mukana Helsinki-hallin omistusjärjestelyyn osallistumalla kaupan toteuttamiseen tarvittavaan rahoitusjärjestelyyn.
Tradeka-konsernin liikevaihto kasvoi ja tulos parani – sijoituksellakin hyvä vuosi14.2.2025 15:04:28 EET | Tiedote
Osuuskunta Tradekan ja Tradeka-Yhtiöiden hallitukset hyväksyivät kokouksissaan perjantaina 14.2.2025 Tradeka-konsernin tilinpäätökset. Osuuskuntakonsernin tilikauden liikevaihto vuodelta 2024 oli 568,9 miljoonaa euroa, joka on 2,7 % edellisvuotta enemmän. Konsernin liiketulos oli 14,7 miljoonaa euroa (2023: 13,5 miljoonaa euroa).
Kaivopuiston Café Ursula rakennetaan uudelleen seuraavia vuosikymmeniä varten16.12.2024 12:04:41 EET | Tiedote
Café Ursula rakennettiin kesäkahvilaksi olympiavuonna 1952. Aika on ajanut rakennusteknisesti kahvilarakennuksen ohi ja vuosien saatossa moneen kertaan laajennetun ravintolan remontoiminen nykyaikaisen ravintolatoiminnan ja kasvavien asiakasvirtojen tarpeita palvelevaksi ei onnistu kannattavalla tavalla, joten ravintolarakennus on päätetty korvata uudisrakennuksella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme