JHL:n kysely paljastaa isoja ongelmia sote-alan arjesta: työ on fyysisesti ja henkisesti raskasta, jatkuva muutos ja epäselvä johtaminen rasittavat työntekijöitä
Suuri osa julkisella sektorilla työskentelevistä sote-alan ammattilaisista pitää työtään fyysisesti ja henkisesti raskaana. Asia selviää Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n toukokuussa tekemästä kyselystä.
Työntekijöitä rasittavat varsinkin hankalat työasennot ja työn pakkotahtisuus. Jopa 80 prosenttia vastaajista sanoi, että heidän työssään on hankalia työasentoja. Pakkotahtiseksi työnsä koki liki 60 prosenttia vastaajista. Vielä useampi eli 64 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että työ on fyysisesti rasittavaa.
Sote-alan työ koetaan myös henkisesti kuormittavaksi. Valtaosa eli 76 prosenttia vastaajista sanoo, ettei voi vaikuttaa työmääränsä. Myös johtamisessa on parannettavaa: miltei seitsemän kymmenestä vastaajasta sanoo, ettei asioiden ja toiminnan johtaminen ole selkeää.
Kysely paljasti myös huolestuttavia epäkohtia alan työstä. Yli 65 prosenttia vastaajista kertoi, että väkivalta on uhka heidän työpaikallaan. Avoimissa vastauksissa moni kertoi, että työterveyshuolto toimii huonosti.
Tulokset laittavat JHL:n työympäristötoimitsija Anne Rannan mietteliääksi.
– Sosiaali- ja terveydenhuoltoalan töissä ei ole tapahtunut juurikaan muutosta parempaan suuntaan viimeisten vuosikymmenien aikana, pikemminkin päinvastoin. Työntekijöiden kokema kuormittuminen on lisääntynyt ja palvelujensaajien palvelut ovat pirstaloituneet ja heikentyneet.
Kyselyn perusteella ongelmia on etenkin vanhustyössä. Vastaajista noin 40 prosenttia työskentelee vanhusten kanssa.
JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine korostaa, että vanhustyön ongelmat eivät itsestään poistu, jos työt siirtyvät sote-uudistuksen yhteydessä maakuntiin. Työntekijöiden hyvinvointi ja jaksaminen on turvattava, jotta palvelut toimivat.
– Työntekijät pitää ottaa mukaan epäkohtien korjaamiseen ja työn kehittämiseen. Silloin työpaikoilla voidaan tehdä tuloksellista ja hyvää työtä.
JHL teki kyselyn sosiaali- ja terveysalojen työn kuormittavuudesta toukokuussa 2018. Verkkokyselyyn vastasi 1 175 ihmistä. Vastaajista 78 prosenttia työskentelee julkisella sektorilla. Vastaajat ovat pääasiassa töissä vanhustyössä, kehitysvamma-alalla, mielenterveystyössä ja välinehuollossa. Vastaajista 91 prosenttia on naisia, ikäryhmistä eniten vastaajia oli 50–59-vuotiaissa.
Lisätiedot:
Työympäristötoimitsija Anne Ranta JHL 040 701 8223
Puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine JHL 040 702 4772
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n yli 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Lagen om småbarnspedagogik i trubbel: barnskötare har inte möjlighet att fortbilda sig trots att branschen lider av arbetskraftsbrist21.8.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Ökande arbetslöshet i kombination med allt svårare arbetskraftsbrist håller på att leda till att lagen om småbarnspedagogik, som slutgiltigt träder i kraft år 2030, är fullständigt omöjlig att följa.
Varhaiskasvatuslaki ongelmissa: lastenhoitajilta viety mahdollisuudet jatkokoulutukseen, vaikka ala kärsii työvoimapulasta21.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kasvava työttömyys ja paheneva työvoimapula ovat johtamassa siihen, että vuonna 2030 lopullisesti voimaan astuvaa varhaiskasvatuslakia on täysin mahdotonta noudattaa.
The early childhood education and care sector struggles with workforce shortage, and at the same time childcarers’ paths to further education and training have been blocked21.8.2025 08:00:00 EEST | Press release
The early childhood education and care sector suffers on the one hand from increasing unemployment and on the other hand from a growing shortage of qualified workforce. This is leading towards a situation where it will be quite impossible to comply with those provisions of the Act on Early Childhood Education and Care that enter into full force in 2030.
Tammerfors suger ut arbetstagare för att bekosta jättebesparingar: "Så vitt vi vet har staden ingen onödig personal"18.8.2025 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
Tammerfors stad inleder samarbetsförhandlingar idag den 18 augusti. Stadens ledning eftersträvar att minska personalkostnaderna med 10 miljoner euro. Besparingarna hotar 200 personers arbetsplatser och stadsbornas grundläggande tjänster.
Tampere repii jättisäästöjä työntekijöiden selkänahasta: ”Ei ole tiedossa, että kaupungilla olisi turhia työntekijöitä”18.8.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Tampere aloittaa tänään 18. elokuuta yt-neuvottelut. Kaupungin johto hakee henkilöstömenoista 10 miljoonaa euroa vähennyksiä. Uhattuina ovat 200 ihmisen työpaikat ja kaupunkilaisten peruspalvelut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme