Amos Rex

Amos Rexille uusi hallitus

Jaa
Konstsamfundet on nimennyt taidemuseo Amos Rexin toiminnasta vastaavalle Amos Anderson Glaspalatset Ab:lle uuden hallituksen.

Amos Rex on osoittautumassa merkittäväksi museoalan toimijaksi paitsi Suomessa, myös kansainvälisesti. On tärkeää, että hallituksessa on monipuolista kansainvälistä osaamista sekä liike- että kulttuurielämän eri osa-alueilta” sanoo Amos Rexin hallituksen uutena puheenjohtajana aloittava Konstsamfundetin puheenjohtaja Gunvor Kronman.

Kahdeksanjäseninen hallitus aloittaa työnsä lokakuussa 2018.

Amos Rexin hallituksen jäsenet 2018-2020
Gunvor Kronman, hallituksen puheenjohtaja, Konstsamfundet
Laura Aalto, toimitusjohtaja, Helsinki Marketing
Stefan Björkman, toimitusjohtaja, Konstsamfundet
Leif Jakobsson, viimeksi toimitusjohtaja, Svenska kulturfonden
Juha Järvinen, kaupallinen johtaja, Finnair
Cilla Lönnqvist, ohjelmapäällikkö, Yle Areena
Elisabeth Millqvist, taiteellinen johtaja, Wanås konst, Ruotsi
Lars Nittve, professori, Ruotsi. Viimeksi toimitusjohtaja, M+, Hongkong

Lisätietoja:

Gunvor Kronman, puheenjohtaja
040 745 1738

Kai Kartio, museonjohtaja
050 562 1145


Amos Rex on yksityinen taidemuseo, joka koostuu uusista maanalaisista näyttelytiloista, vuonna 1936 rakennetusta Lasipalatsista ja elokuvateatteri Bio Rexistä, sekä tapahtuma-aukiosta. Amos Rexin ensimmäisen näyttelyn toteuttaa tokiolainen teamLab-kollektiivi.

Amos Rexin edeltäjä Amos Andersonin taidemuseo toimi Helsingin Yrjönkadulla vuosina 1965–2017. Amos Rex on yksityinen taidemuseo, jonka rakentamisen ja toiminnan rahoittaa Amos Andersonin (1878–1961) perustama yleishyödyllinen yhdistys Föreningen Konstsamfundet.

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Amos Rex
Amos Rex
Mannerheimintie 22-24
00100 HELSINKI

museum@amosrex.fihttp://www.amosrex.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Amos Rex

Anna Estarriolas och Enni-Kukka Tuomalas utställningar öppnar imorgon 2.4.20251.4.2025 10:25:19 EEST | Pressmeddelande

Vad händer om vi lämnar våra egna bubblor och öppnar ögonen för nya perspektiv? Vårens utställningar i Amos Rex för samman två konstnärer vars verk återger strävanden till kommunikation och förståelse för andra – ibland går det smidigt, ibland trögt, men nya insikter kommer alltid. Anna Estarriolas och Enni-Kukka Tuomalas utställningar öppnar imorgon 2.4.2025.

Anna Estarriolan ja Enni-Kukka Tuomalan näyttelyt aukeavat huomenna 2.4.20251.4.2025 10:25:19 EEST | Tiedote

Mitä tapahtuu, kun poistumme omista kuplistamme ja avaamme silmämme uusille näkökulmille? Amos Rexin kevään näyttelyt tuovat yhteen kaksi taiteilijaa, joiden teoksissa kuvataan pyrkimyksiä kohti kommunikaatiota ja toisten ymmärtämistä – joskus sujuvasti, toisinaan kompastellen, mutta aina uutta oivaltaen. Anna Estarriolan ja Enni-Kukka Tuomalan näyttelyt aukeavat huomenna tiistaina 2.4.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye