Mediatiedote: Heidi Jaatisen suuri sukuromaani Koski kuvaa uusperheen elämää 1910-luvulla
2.10.2018 09:40:41 EEST | Gummerus | Tiedote
2016. Kirjailija istuu sairaalassa isänsä vuoteen vieressä ja kirjaa mustakantiseen vihkoon tarinoita suvun menneisyydestä. Hän pyrkii selvittämään, keitä nämä menneet ihmiset olivat? Nämä metkat ja ankarat.
1912. Tuure on suuri mies mitoiltaan, Kosken talon isäntä, jolla on paljon palvelusväkeä ja pitkä liuta lapsia. Aina näin ei ole ollut. Välttääkseen Venäjän armeijan Tuure etsi talon, josta puuttui isäntä, ja änkesi vävyksi. Kun vaimo Hilma yksitoista lasta synnytettyään kuolee lapsivuoteelle, Tuure astelee Hilman sisaren luokse ja pyytää vanhimman tyttären kättä. Hädin tuskin aikuisesta Stiinasta tulee kertaheitolla kokonaisen lapsilauman äiti, emännänavaimien kantaja, palvelusväen käskijä ja Tuuren vaimo. Päällimmäisenä Stiina pohtii, miten ikinä saa laitettua niin paljon ruokaa, että Tuure tulee kylläiseksi.
"Stiinan samettisen aamutakin laahus hulmahti ohi. Tuon tämä talo vielä nylkisi. Punaposkena Koskelle tulleen. Vaikka kehenpä se ei jälkeä jättäisi."
1917. Ajan vyöryminen uomassaan kiihtyy ja aletaan nähdä outoja ja kummallisia asioita. Kun halla käy heinäkuussa ja elokuun kuumuus lannistaa, alkaa Tuuren poika Paavo puhua suojeluskunnan perustamisesta Kiuruvedelle. Seuraavana vuonna Paavo tarttuukin lusikan sijaan Parabellumiin, sitoo valkoisen nauhan käsivarteensa ja lähtee sotaretkelle Varkauteen ja Vienaan.
"Sellaista se oli lähtö. Uljuus ja nuoruus, velvollisuus ja miehuus, soturiparvi jolle isänmaa oli henkeä kalliimpi! Lain ja oikeuden puolesta taistoon, vatsa täynnä ja saappaita viemisinä! Rintamalle karkaistavaksi, vapauden puolesta hilpein mielin! Kuoloon, kuoloon! Rinta rinnan, isännät ja torpparit, opettajat ja kauppa-apulaiset. Loiset ja rengitkin pääsivät, lampuotien pojat, kauppiaan pojat, hopeaseppä, rakennusmestari, työmiehet, papin pojat, pankin prokuristi, seppä, meijeristi ja lääkäri! Kuulasateeseen kaikki tyynni!"
Heidi Jaatinen
Heidi Jaatinen (s. 1968) on kiuruvetinen kirjailija, joka on työskennellyt opettajana, toimittajana, emäntänä ja ohjannut perustamassaan harrastajateatterissa. Harrastukseen hän keräilee urheiluvälineitä ja tuppautuu yllättäen sukuloimaan. Jaatiselta on aikaisemmin ilmestynyt romaanit Ei saa katsoa aurinkoon (2010), Jono (2011) ja Finlandia-palkinnon ehdokkaana ollut Kaksi viatonta päivää (2014).
Heidi Jaatinen, Koski
649 sivua
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja sekä haastattelu- ja kuvapyynnöt
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappalepyynnöt
Rosa-Maria Kari, markkinointiviestinnän harjoittelija, p. 050 477 9332, rosa-maria.kari@gummerus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet 145-vuotiaan Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Gummerus perustaa digitaalisiin kirjoihin keskittyvän kustantamon – Juju Kustannus julkaisee viihdyttäviä tarinoita ääni- ja sähkökirjoina23.3.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Gummerus perustaa uuden vain digitaalisia kirjoja julkaisevan kustantamon. Juju Kustannus keskittyy genrekirjallisuuteen sekä kirjasarjoihin ja julkaisee sekä suomennettuja että kotimaisia teoksia ääni- ja sähkökirjoina.
Ukrainalaiskirjailijan maansa historiaa avaava romaani toimii johdantona nyt käytävälle sodalle18.3.2026 15:48:34 EET | Tiedote
Kiovassa asuvan Sofija Andruhovytšin suurromaani Amadoka (Gummerus) kertoo Ukrainan historiasta sadan vuoden ajalta aina Stalinin vainoista Krimin valtaukseen. Alkukielellä vuotta ennen Venäjän hyökkäyssodan alkua ilmestyneen menestysromaanin käännösoikeudet on myyty jo 16 maahan. Suomeksi yli 1000-sivuinen teos ilmestyy kolmessa osassa. Nyt julkaistavan Amadoka II: Uljana -niteen ovat suomentaneet Riku Toivola ja Eelis Kulojärvi.
ENNAKKOTIEDOTE: Upottavan hieno romaani vie 1980-luvulle ja Turun ulkosaaristoon17.3.2026 13:32:22 EET | Tiedote
Kaukana kaupungista, varuskuntasaarella ulkosaaristossa kaikki tapahtuu tuulen ja veden armoilla. Wilhelmiina Palosen toinen romaani Suolavedet (Gummerus) kuvaa rakkauden vaikeutta sekä saaristolaiselämän ankaruutta ja iloja aikana, jolloin Itämerta ei vielä tunnettu maailman saastuneimpana merenä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 10.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Näyttelijä-kirjailija Markku Haussilan ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ilmestyy 13.4.202616.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
Markku Haussilan toinen romaani Miehet joita luulin rakastaneeni (Gummerus) kysyy: onko oikein, että lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset vanhenevat? Romaani kuvaa, kuinka aikuiseen mieheen rakastunut poika joutuu seksuaalirikoksen uhriksi. Teos ilmestyy ja on arvosteluvapaa 13.4.2026.
ENNAKKOTIEDOTE: Anneli Kanto kertoo päiväkirjassaan kirjoittamisesta, vanhenemisesta, perhesuhteista, ystävyyksistä ja rakkaudesta13.3.2026 10:42:04 EET | Tiedote
Kirjailija Anneli Kanto kirjoittaa päiväkirjaa vuoden kierron verran kesästä 2024 kesään 2025. Sivuilla vuorottelevat arjen ilot ja surut, kirjailijantyön valot ja varjot. Kuinka paljon työvuosia seitsemänkymppisellä vielä on? Millaisia sukupolvikokemuksia suurten ikäluokkien ihmiset jakavat? Mitä ajatuksia maailmantilanne herättää? Uskaltaako varttuneella iällä rakastua? Entä jos sydän särkyy? Elämänlangalla (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 23.4.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


