Valtakunnalliset Terveysneuvontapäivät käynnistyvät maanantaina
9.11.2018 11:00:00 EET | Diakonissalaitos | Tiedote

Terveysneuvontapäivien keskeisinä teemoina ovat C-hepatiitin uudet hoitomahdollisuudet, terveysneuvontatyön muutos ja tulevaisuuden näkymät kansallisesti ja kansainvälisesti.
Uutena asiana esillä on huumeidenkäyttäjien C-hepatiitin hoito, joka Suomen C-hepatiittistrategian myötä alkaa levitä myös matalan kynnyksen toimintaan.
- Terveysneuvonta elää parhaillaan hyvin mielenkiintoista ja uutta orastavaa vaihetta. Se näkyy myös ohjelmassa, joka on tänä vuonna poikkeuksellisen kiinnostava. Saamme mm. uutta tietoa siitä, mitä huumeita meillä käytetään tai ovatko aineet sitä mitä käyttäjät niiden luulevat olevan. Lisäksi kuulemme haittojen vähentämisen kansainvälisistä trendeistä tai siitä tulisiko Suomessa sallia mm. huumeiden käyttöhuoneet tai huumausaineiden testauspisteet, Diakonissalaitoksen ylilääkäri Outi Kuikanmäki kertoo.
Myös terveysneuvonnassa näkyy sosiaali- ja terveyspalveluiden kehittyminen asiakkaan osallisuutta ja moniammatillista yhteistyötä tukevaan suuntaan. Päivillä kuullaankin myös mm. C-hepatiitin hoidon läpikäyneen asiakkaan kokemuksia sekä siitä, miten muutoksen tuulet vaikuttavat esimerkiksi lääkärin rooliin terveysneuvonnassa.
Päivät toteutetaan yhteistyössä Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL, A-klinikkasäätiön, A-klinikka Oy:n, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n, Helsingin kaupungin, Irti huumeista ry:n, Positiiviset ry:n, Sininauha Oy:n, Sovatek-säätiön, Suomen Diakoniaopisto SDO:n ja Helsingin Diakonissalaitoksen Hoiva Oy:n kanssa. Terveysneuvontapäivät saa rahoitusta Sosiaali- ja Terveysministeriöltä.
Ohjelma:
https://www.hdl.fi/wp-content/uploads/2018/06/Ohjelma-Terveysneuvontap%C3%A4iv%C3%A4t-2018.pdf
Media on lämpimästi tervetullut osallistumaan Terveysneuvontapäiville 12. - 13.11.2018
Osallistuminen edellyttää ilmoittautumista:
Laura Niemi, laura.niemi@hdl.fi, puh. 050 3738602, Helsingin Diakonissalaitos
Paikka:
Terveysneuvontapäivät järjestetään Suomen Diakoniaopiston auditoriossa, Alppikatu 2, Helsinki.
Somessa #terveysneuvontapäivät
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Diakonissalaitos on yleishyödyllinen säätiö, rohkea ihmisarvon puolustaja. Tarjoamme vaikuttavia palveluita ihmisille, jotka ovat vaarassa jäädä yhteiskunnassamme syrjään. Tavoitteenamme on, että jokaisella on mahdollisuus arvokkaaseen elämään.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos
Viestinnän monet kasvot – mikä on kuvan merkitys yhteiskunnallisessa viestinnässä? tiistaina 14.4. klo 10–12 (Teams)30.3.2026 09:14:00 EEST | Kutsu
Näkymättömät-ohjelma kutsuu toimittajia, sisällöntuottajia, viestijöitä ja viestintäpainotteisia työtä tekeviä visuaalisen viestinnän äärelle Viestinnän monet kasvot – mikä on kuvan merkitys yhteiskunnallisessa viestinnässä? -tilaisuuteen (Teams) tiistaina 14.4. klo 10–12.
Kohtaamiskuiluista kohti osallisuuden kokemusta – katsaus näkymättömyyden juurisyihin ja ratkaisuihin torstaina 16.4.202630.3.2026 09:12:00 EEST | Kutsu
Mitä ovat kohtaamiskuilut? Entä mitä on tämän päivän näkymättömyys? Näkymättömät-ohjelma tarjoaa vastauksia. Kutsumme mukaan Teams-tilaisuuteen, jossa kerromme, miltä Suomi näyttää Näkymättömät-ohjelmasta katsottuna ja millaiset käytännöt arjen työssä on todettu toimiviksi. Tervetuloa kuulemaan ajankohtaista tietoa ja keskustelemaan lisää.
Diakonissalaitos vahvistaa nuorten hyvinvoinnin tukea Espoossa: uusi Olohuone ja Katutaso vastaavat nuorten kasvaviin tarpeisiin23.3.2026 09:10:53 EET | Tiedote
Diakonissalaitos laajentaa toimintaansa Espoossa kahdella palvelulla, jotka tarttuvat nuorten hyvinvoinnin heikkenemiseen ja palvelutarpeen kasvuun. Vamos Espoon yhteyteen avautunut Olohuone tarjoaa matalan kynnyksen yhteisön ja tukea monikulttuurisille nuorille, ja Katutaso käynnistää jalkautuvan päihdetyön Espoossa Helsingin ja Vantaan rinnalla.
Diakonissalaitoksella on leivottu ehtoollisleipiä 100 vuotta19.3.2026 10:10:05 EET | Tiedote
Keväällä 1926 Diakonissalaitos aloitti uuden työmuodon. Se perusti ehtoollisleipäleipomon. Leipiä on siitä lähtien leivottu Helsingissä Alppikadun korttelissa.
Pitkäaikaisasunnottomuus, huumekuolemat ja nuorten tulevaisuususko - Millaisia uudistuksia Aurora Karamzin tänä päivänä ajaisi?10.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Diakonissalaitoksen perustaja Aurora Karamzin oli rikas kosmopoliitti, hyväntekijä ja rohkea vaikuttaja 1800-luvulla. Tämän päivän Suomi tarvitsee Auroransa. 10.3. vietettävä Auroran päivä on hyvä hetki pohtia, millaisia uudistuksia Aurora tänä päivänä ajaisi, keistä olisi huolissaan, kenen rinnalla ja tukena erityisesti kulkisi. Tähän vastaavat Diakonissalaitoksen tänään julkaistavat vaalitavoitteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

