Hämeen kauppakamari

Hämeessä kiinteistöalalle yhdeksän uutta laillistettua välittäjää

Jaa
Keskuskauppakamarin välittäjäkokeista saatiin tämän syksyn koekierroksella 204 uutta laillistettua kiinteistönvälittäjää (LKV) ja 32 laillistettua vuokrahuoneistonvälittäjää (LVV). ”Alueeltamme LKV-kokeen läpäisi seitsemän henkilöä ja LVV-kokeen kaksi henkilöä”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen. ”Hämeen kauppakamari onnittelee vaativan kokeen suorittaneita.”
(Kuva Pixabay)
(Kuva Pixabay)

Kokeen suosio jatkuu korkeana, sillä vuonna 2016 voimaan tullut laki edellyttää vähintään puolelta välitysliikkeen välittäjistä kokeen osoittamaa ammatillista pätevyyttä.

Hämeen kauppakamarin alueelta LKV-kokeen suorittaneet: 

Forsström Hanna-Mari, Hollola

Hottola Arto, Lahti

Huovinen Juha, Villähde

Kolu Jaana, Lahti

Leinonen Tanja, Humppila

Pohjola Samu, Forssa

Rantanen Maija, Lahti


LVV-kokeen suoritti Tatu Erkkilä Lahdesta. Yksi LVV-kokeen suorittanut ei halunnut nimeään julkisuuteen.

LKV- ja LVV-kokeet järjestettiin 10.11.2018. LKV-kokeeseen osallistui yhteensä 518 henkilöä ja LVV-kokeeseen yhteensä 49 henkilöä. LKV-kokeen läpipääsyprosentti oli 39 prosenttia ja LVV-kokeen 65 prosenttia.

“Päällimmäisenä kokeesta jäi mieleen luovutusvoittoveroon liittyvä kysymys. Lisäksi siinä kysyttiin paljon kiinteistöön liittyviä kysymyksiä, jotka vaikuttivat helpoilta, mutta ne vaativat syvällistä pohdintaa”, kertoo Noste Oy LKV – RE/MAX Nosteen kiinteistönvälittäjä Jaana Kolu.

Keskuskauppakamarin lakimies Jaana Tikkusen mukaan kokeiden läpipääsyprosentit olivat tällä kertaa hyvin lähellä pitkän aikavälin keskiarvoja.

Välittäjäkokeiden osallistujamäärät ovat pysyneet edelleen korkeina, mikä johtunee osittain muutaman vuoden takaisesta lakimuutoksesta sekä siitä, että välitysalalla korostetaan entistä enemmän osaamisen ja koulutuksen merkitystä.

”Kokeessa hyväksytty tuntee välitystoiminnan harjoittamisen kannalta tarpeellisen lainsäädännön ja hyvän välitystavan sekä hallitsee välitystoimeksiannon hoitamisen edellyttämät käytännöt. Tämä on alalla toimivalle rekrytointivaltti sekä osoitus ammattipätevyydestä”, Tikkunen sanoo.

Välittäjäkokeet järjestetään valtakunnallisesti kolmella koepaikalla: Helsingissä, Tampereella ja Oulussa. Seuraava koe järjestetään 4.5.2019.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Noste Oy LKV – RE/MAX Nosteen kiinteistönvälittäjä Jaana Kolu, p. 040 552 2243


Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen, p. 040 739 9303


Keskuskauppakamarin lakimies Jaana Tikkunen, p. 09 4242 6205

Kuvat

(Kuva Pixabay)
(Kuva Pixabay)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 17 A
15110 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Keski-Suomesta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamari iloitsee Fazerin investointipäätöksestä14.7.2025 12:21:37 EEST | Tiedote

Fazer ilmoitti tänään tehdasinvestoinnistaan Lahden Pippo-Kujalaan. Investointipäätöstä on odotettu pitkään ja alueella otetaan päätös suurella ilolla vastaan. ”Tämän eteen on useat tahot tehneet tinkimättömästi töitä ja hienoa, että investointipäätös nyt viimein tehtiin. Päätös tuo kaivattua lisäpiristystä Lahden talousalueelle ja vahvistaa alueen roolia elintarviketeollisuuden keskittymänä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin myöntää stipendejä valmistuville opiskelijoille31.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari myöntää stipendejä 31.5.2025 toiminta-alueellaan valmistuville opiskelijoille. ”Tänä keväänä Hämeen kauppakamari myöntää jälleen stipendejä alueemme lukioiden ja toisen asteen ammatillisten oppilaitosten päättäville opiskelijoille. Stipendi myönnetään opiskelijalle, joka on opintojensa aikana osoittanut tuloksellista suuntautumista liike-elämään. Lämpimät onnittelumme kaikille stipendin saajille ja valmistuneille”, onnittelee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Tuore talouskysely osoittaa suhdanteiden piristymistä Hämeessä23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten liikevaihto ja tilauskanta ovat kasvussa verrattuna edelliseen vuoteen, selviää Hämeen kauppakamarin toukokuun talouskyselystä. ”On ilahduttavaa nähdä liikevaihdon kasvua ja yli 32 prosentilla vastaajista kannattavuus paranee. Käännettä on pitkään odotettu ja yritysten aktiiviset toimet alkavat tuottaa tulosta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari tekee merkittävän lahjoituksen LUT-yliopistolle Lahden kauppakorkeakoulun perustamiseen14.5.2025 09:55:24 EEST | Tiedote

LUT-yliopisto on perustamassa kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun Lahteen ja käynnistää Lahdessa kauppatieteiden kandidaattikoulutuksen nykyisten maisteriohjelmien lisäksi syksyllä 2026. Hämeen kauppakamarin hallitus päätti kokouksessaan 13.5. tukea LUT-yliopiston kauppakorkeakoulun perustamista Lahteen 100 000 eurolla. ”Kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun perustaminen on alueemme elinkeinoelämälle todella merkittävä ja alueen elinvoimaa vahvistava avaus. Hanke hyödyttää alueemme yrityksiä toimialaan katsomatta sekä Päijät-Hämeessä että Kanta-Hämeessäkin”, toteaa Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Olli Vormisto.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye