SDP asetti täyden 22 ehdokkaan listan Helsingin vaalipiirissä
– Lista on monipuolinen ja sieltä löytyy monen eri alan asiantuntijaa. Iloitsen myös siitä, että listan ikäjakauma on varsin laaja. Kampanjassamme on hyvä tunnelma ja kaupunkilaiset ottavat aktiivisesti yhteyttä, kommentoi SDP Helsingin piirin puheenjohtaja Pentti Arajärvi.
Valtakunnallisesti SDP asettaa kevään eduskuntavaaleihin täydet listat, yhteensä 216 ehdokasta. Valtakunnallisesti SDP:n ehdokkaiden keski-ikä 45 vuotta ja ikähaitari 19–76 vuotta. 30-vuotiaita tai nuorempia ehdokkaita on 25. Naisehdokkaita on 107 ja miesehdokkaita 109, eli prosenttiosuuksina tasan 50 % kumpaakin sukupuolta. Ehdokkaista 29 on nykyisiä istuvia kansanedustajia.
– Olen erittäin tyytyväinen SDP:n monipuoliseen eduskuntavaaliehdokasjoukkoon. SDP:n listoille oli enemmän tulijoita kuin mahtui, ja monessa piirissä listat tulivat valmiiksi jo viime vuonna. Ehdokkaiden sukupuolijakauma on tasainen ja ehdokkaamme edustavat monipuolisesti suomalaisia niin iältään, sukupuoleltaan kuin asuinpaikkakunnaltaan. Listalla on monipuolisesti asiantuntijoita aina koulutuksen, työelämän kuin terveydenhuollonkin aloilta, kommentoi SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm.
– Reilun kuukauden päästä Suomessa käydään tulevaisuusvaalit. Näissä vaaleissa suomalaiset valitsevat, minkälaisilla askelmerkeillä kuljemme yhdessä kohti 2030-lukua. SDP:n ehdokkaat ympäri Suomea ovat valmiina tekemään töitä inhimillisemmän, tasa-arvoisemman ja reilumman Suomen puolesta. Nyt on aika viedä Suomi yhdessä tulevaisuuslinjalle.
Lisätietoja:
Laura Ylitalo
toiminnanjohtaja
SDP Helsinki
p. 045 165 5011
Pentti Arajärvi
puheenjohtaja
SDP Helsinki
p. 040 582 0300
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu Euroopan demarijohtajien kokoukseen Brysselissä25.6.2025 10:02:09 EEST | Tiedote
Lindtman matkustaa jo suunniteltua aiemmin Brysseliin ja tapaa Euroopan demarijohtajia EU:n huippukokouksen alla. Kokouksen asialistalla on muun muassa Ukrainan ja Lähi-idän tilanne, Naton huippukokous sekä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistaminen.
SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen: Jo riittää työntekijöiden kuritus - arkipyhät kuuluvat työntekijöille24.6.2025 14:46:38 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen ehdotti tänään, että maanpuolustusta voitaisiin rahoittaa poistamalla arkipyhiä – suoraan suomalaisten työntekijöiden lomista ja levosta. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen tyrmää ajatuksen: työntekijän jaksamista ei voida uhrata talouskuriin vedoten.
SDP:n Nasima Razmyar: Orpon hallituksen sisällä on massiivinen ongelma2.6.2025 17:01:32 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon on käytettävä arvovaltaansa ja saatava hallituksensa rivit suoriksi tai myönnettävä rehellisesti, että nykyinen hallituskokoonpano ei pysty tunnustamaan Palestiinan valtiota, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työntekijän turva murenee – hallituksen esitys täysin vailla tukea2.6.2025 15:20:19 EEST | Tiedote
Tänään työministerin toimesta lausuntokierrokselle lähetetty hallituksen esitys työelämän pelisääntöjen muuttamisesta on herättänyt laajaa vastustusta – eikä syyttä. Esitys ei kelpaa kummallekaan työmarkkinaosapuolelle, silti sitä viedään eteenpäin vaikka esitys itsessään vie työmarkkinoita taaksepäin!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme