Tyytyväisyys apteekkeihin pysynyt korkeana
28.3.2019 06:00:00 EET | Suomen Apteekkariliitto | Tiedote

Tiedot käyvät ilmi Taloustutkimus Oy:n tammikuussa tekemästä Suomalaisten apteekkiasiointi 2019 -tutkimuksesta.
Tyytyväisyyttä viimeisimpään apteekkikäyntiin saavat aikaan etenkin apteekkihenkilökunnan ammattitaito ja asiantuntijuus, apteekin sijainti, asioinnin helppous, palvelualttius ja neuvonta. Tyytymättömyyttä aikaansaavat puolestaan hinnat, hidas palvelu tai jonotus. Enemmän kuin joka viides ei osaa mainita ainuttakaan tyytymättömyyttä aiheuttavaa tekijää.
Neljä viidestä katsoo, että Suomessa on riittävästi apteekkeja ja kaksi kolmesta pitää myös apteekkien aukioloaikoja riittävinä. Naiset ovat miehiä tyytyväisempiä niin apteekkien määrään kuin aukioloaikoihin, jotka ovat viime vuosina pidentyneet. Keskimäärin apteekit ovat auki 58 tuntia viikossa.
Valtaosa (85 %) suomalaisista pitää tärkeänä, että heitä palvelee apteekissa farmaseuttisen koulutuksen saanut farmaseutti, proviisori tai apteekkari. Yhtä moni pitää tärkeänä, että reseptilääkkeet ovat samanhintaisia kaikissa apteekeissa. Yli puolet (51 %) suomalaisista katsoo, että myös reseptivapaiden lääkkeiden tulee olla samanhintaisia kaikissa apteekeissa.
Lääkäri ja apteekki ovat suomalaisille yhtä tärkeitä lääketiedon lähteitä. Jommankumman tai molemmat mainitsee lääketiedon lähteekseen seitsemän kymmenestä. Pakkausselosteesta lääketietoa saa kaksi kolmesta (67 %) ja internetistä vajaa puolet (45 %).
Liki puolet suomalaisista käy apteekissa vähintään kerran kuukaudessa, naiset miehiä useammin. Apteekki on ylivoimaisesti käytetyin terveyspalvelu noin 60 miljoonalla vuotuisella asiakaskäynnillä. Liki kuudelle kymmenestä (58 %) apteekki on kotia lähimpänä sijaitseva terveyspalvelu. Kahdelle sadasta apteekki on paikkakunnan ainoa terveyspalvelu.
Näin tutkittiin
Suomalaisten apteekkiasiointi 2019 -tutkimuksen toteutti Suomen Apteekkariliiton toimeksiannosta Taloustutkimus Oy. Tutkimus toteutettiin Taloustutkimuksen internetpaneelissa 18.–22. tammikuuta ja siihen vastasi 1 057 iältään 18–70-vuotiasta mannersuomalaista.
Tutkimusotos painotettiin iän, sukupuolen ja asuinalueen mukaan vastaamaan 18–70-vuotiasta väestöä. Tutkimuksen tilastollinen virhemarginaali on enimmillään 3,2 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Lisätietoja: tutkimuspäällikkö Sirkku Keski-Hallila, Taloustutkimus Oy, p. 040 827 5158 tai viestintäjohtaja Erkki Kostiainen, Apteekkariliitto, p. 050 566 8188, erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fi
Lisää apteekkiaiheisia kuvituskuvia medialle STT Info uutishuoneessamme ja www.apteekkariliitto.fi > media > kuvapankki >
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiwww.apteekkari.fi/blogit/omat-blogit.htmlKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen ApteekkariliittoElimäenkatu 5
00510 HELSINKI
010 6801 400, info@apteekkariliitto.fihttp://www.apteekkariliitto.fi
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on vuonna 1897 perustettu yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Apteekkien toimitusvarmuus 98 prosenttia – uusi lääkelaki helpottaa lääkesaatavuutta28.4.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Asiakas saa lääkkeen apteekista heti mukaansa 98 tapauksessa sadasta. Tuoreen tutkimuksen mukaan lääkelain muutos auttoi ratkaisemaan lääkepuutostilanteen noin joka kymmenennessä tapauksessa. Uutta oli myös se, että lääkkeiden saatavuushäiriöt olivat vasta toiseksi yleisin syy sille, että lääkkeiden toimittaminen ei onnistunut saman tien.
Apteekkileikkausten seuraukset realisoituvat: Jo 14 apteekkia suljettu tai sulkeutumassa14.4.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Fimean arvion mukaan 117 apteekkia on vaarassa muuttua kannattamattomaksi. Ilman korjaavia toimia edessä on lisää sulkemisia, arvioi Apteekkariliitto.
Apteekeissa annettiin viime vuonna lähes 26 000 rokotusta5.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Jo yli 150 apteekkia tarjoaa rokotuspalvelua. Apteekit ovat valmiina laajempaan rooliin matalan kynnyksen terveyspalveluissa, mutta se edellyttää selkeitä rakenteita ja valtakunnallista rahoitusmallia.
Susanna Korpivaara Apteekkariliiton toimitusjohtajaksi27.2.2026 09:30:00 EET | Tiedote
VTM, MBA Susanna Korpivaara on nimitetty Suomen Apteekkariliiton toimitusjohtajaksi 16. maaliskuuta lukien.
Ruoka kallistuu yhä, reseptilääkkeiden hintojen lasku jatkuu20.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Ruuan hinta on kivunnut 20 vuoden tarkastelussa jatkuvasti ylöspäin, kun taas reseptilääkkeiden hintakäyrä osoittaa edelleen alaspäin. Lääkkeiden hintaa laskevat toimiva hintakilpailu sekä lääkkeisiin ja apteekkeihin viime vuosina kohdistetut leikkaukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme