Into Kustannus

Näkymättömät sankarit – Suomalaisten diplomaattien sankaritarinat julki

Jaa
Heikki Hiilamon tietokirja Näkymättömät sankarit – Suomalaisten salainen apu Chilen vallankaappauksen uhreille kertoo suomalaisdiplomaateista, jotka onnistuivat pelastamaan jopa 2500 chileläisen hengen kenraali Pinochetin vallankaappauksen aikana. Nyt vuoden 1973 tapahtumista on tehty draamasarja Invisible Heroes, joka käynnistyy ensi sunnuntaina 21.4. TV1:ssä. Näkymättömät sankarit -kirja julkistetaan torstaina 25.4. Tiedekulmassa, tervetuloa!

Heikki Hiilamo johdattaa Näkymättömät sankarit -kirjassaan lukijan ”Suomen Schindlereiden” saappaisiin Chilen verisissä vainoissa vuoden 1973 sotilasvallankaappauksessa. Suomalaisdiplomaatit Tapani ja Lysa Brotherus sekä Ilkka Jaamala pelastivat tuhansia ihmisiä sotilasjuntan vainolta. Kirja julkistetaan torstaina 25.4. kello 14 Helsingin yliopiston Tiedekulmassa (Yliopistonkatu 4). Keskustelussa Heikki HiilamoTapani Brotherus, Santiagon La Faenan slummissa Pinochetin vallankaappauksen aikaan työskennellyt Orlando Molinas ja Maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen.

Nyt vuoden 1973 tapahtumista on tehty draamasarja Invisible Heroes, joka käynnistyy ensi sunnuntaina 21.4. TV1:ssä. Sarjan käsikirjoitus perustuu Heikki Hiilamon kirjaan.

Suomalaiset kävivät vastarintaa kahdella rintamalla: toisaalta vastoin kenraali Pinochetin julmuuksia, toisaalta vastoin Suomen ulkoministeriön ohjeita. Diplomaateille käy selväksi, että vastarinnalla on korkea hinta. Hiilamo onnistuu mukaansatempaavasti kertomaan suomalaisten sankareiden tarinan, joka kytkeytyy myös nykyiseen pakolaiskeskusteluun kiehtovalla tavalla.  

Heikki Hiilamo (s. 1964) on tunnettu ja arvostettu yhteiskunnallinen keskustelija. Hän on myös Helsingin yliopiston sosiaalipolitiikan professori, joka teoksissaan keskittyy muun muassa tupakkateollisuuden, politiikan ja köyhyyden kysymyksiin. Hiilamo on toiminut myös sote-uudistuksen valmistelussa asiantuntijana kolmessa keskeisessä työryhmässä. 

Ylen aamu-tv haastattelu

Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@intokustannus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Into Kustannus
Into Kustannus
Töölönkatu 9
00100 HELSINKI

http://www.intokustannus.fi

Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus

Palkitun tv-käsikirjoittajan esikoistrilleri hurmasi kustannusalan konkarit11.6.2025 10:35:14 EEST | Tiedote

Tatiana Elfin Huijari avaa henkeäsalpaavan trillerisarjan, jonka päähenkilö on stereotypioita rikkova, täysin häpeämätön mutta viehättävä sosiopaatti Rebekka Nummi. Älykäs, omaperäinen teos yllättää käänteillään paatuneimmankin jännityskirjallisuuden lukijan. Kirja on jo ennen ilmestymistään kerännyt poikkeuksellista kiitosta ja sitä ollaan kovaa vauhtia viemässä maailmalle kirjallisuusagentti Elina Ahlbäckin toimesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye