Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Ruiskumestarin talo avautuu kesäksi

Jaa
Ruiskumestarin talo avautuu jälleen lauantaina 4.5.2019, ja samalla alkaa museon tapahtumaohjelma, jossa on luvassa nostalgisia lauantaituokioita, uurasta kuparinjynssäystä ja vanhanajan pihajuhla. Museoon ja tapahtumiin on vapaa pääsy.
Menneen ajan pysähtyneiden hetkien tunnelma lumoaa Ruiskumestarin talossa. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Maija Astikainen.
Menneen ajan pysähtyneiden hetkien tunnelma lumoaa Ruiskumestarin talossa. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Maija Astikainen.

Ruiskumestarin talon sivurakennuksen pienoisessa kamarissa voi heittäytyä 1800-luvun vietäväksi, istahtaa hetkeksi biedermeiersohvalle ja nauttia menneen ajan rauhasta. Lauantai-iltapäivisin klo 14 kamari herää eloon museon vapaaehtoisten johdolla. Perinteiseen ristipistonimikointiin tutustutaan kahtena lauantaina 4.5. ja 11.5. Ajankohtaiskatsaus keväältä 1869 kuullaan kolmena lauantaina 18.5., 1.6. ja 8.6., kun kamarissa luetaan sanomalehtiä ruiskumestarin rouvan kanssa ja päivitellään maailman menoa.

Lauantaina 25.5.2019 klo 12–15 voi tehdä pienen aikamatkan 1800-luvun Helsinkiin. Koko perheen tapahtumassa Circus Helsinki esiintyy klo 12, 13 ja 14. Kamarissa tehdään ristipistoja, ja marttojen puhvetista voi ostaa vanhanajan leivonnaisia, jotka herättävät menneen eloon myös kielen päällä. Mukulakivillä liehuvat pitkät helmat, posetiivi soi kadulla, ja pihalla kaikuvat perinteiset sävelet.

Helsinki-päivänä 12.6.2019 porvarisperheen elämään pienessä puutalossa 1860-luvun Kruununhaassa voi tutustua klo 12–15 keskusteluoppaan kanssa. Samalla voi ihmetellä piikojen uurastusta kuparinkiillotuksessa. 1800-luvulla ei ollut tämän päivän aineita ja kiillotusliinoja ja pannut saatiin kiiltämään kotikonstein.

Ruiskumestarin talo

Kristianinkatu 12

Auki 4.5.–1.9.2019 ke–su klo 11–17

Vapaa pääsy

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

tutkija-tuottaja Jere Jäppinen, Helsingin kaupunginmuseo, jere.jappinen@hel.fi tai puh. 050 325 5440

Kuvat

Menneen ajan pysähtyneiden hetkien tunnelma lumoaa Ruiskumestarin talossa. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Maija Astikainen.
Menneen ajan pysähtyneiden hetkien tunnelma lumoaa Ruiskumestarin talossa. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Maija Astikainen.
Lataa
Sirkus tulee Ruiskumestarin talon pihalle koko perheen kevättapahtumassa lauantaina 25.5.2019. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Mari Valio.
Sirkus tulee Ruiskumestarin talon pihalle koko perheen kevättapahtumassa lauantaina 25.5.2019. Kuva: Helsingin kaupunginmuseo/Mari Valio.
Lataa
Ruiskumestarin talo sijaitsee Kruununhaan kivikaupungin kätköissä. Kuva: Maija Astikainen
Ruiskumestarin talo sijaitsee Kruununhaan kivikaupungin kätköissä. Kuva: Maija Astikainen
Lataa
Vaatimattoman puutalon pikkuisessa salissa on muodikas trumpettisohva ja komea pietarilainen kirjoituslipasto. Kuva: Maija Astikainen
Vaatimattoman puutalon pikkuisessa salissa on muodikas trumpettisohva ja komea pietarilainen kirjoituslipasto. Kuva: Maija Astikainen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala



https://www.hel.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika

Ruiskumestarin talo

Kruununhaan jyhkeiden kivilinnojen kätköissä sijaitsee pieni keltainen puutalo, Ruiskumestarin talo. Se valmistui vuonna 1818 ja on kantakaupungin vanhin paikallaan säilynyt puurakennus. Ruiskumestarina toiminut Alexander Wickholm osti talon 1859 vaimonsa Erikan ja perheen kolmen lapsen kodiksi. Talon huoneet on entisöity ja sisustettu perunkirjoista saatujen tietojen pohjalta kuvaamaan varakkaan pikkuvirkamiesperheen elämää. Ruiskumestarin taloon on aina vapaa pääsy.

Ruiskumestarin talo on osa Helsingin kaupunginmuseota. Samaan organisaatioon kuuluvat myös Hakasalmen huvilaTyöväenasuntomuseo ja Ratikkamuseo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Helsingfors stads kulturcentrum, bibliotek och museer erbjuder ett brett utbud av gratisprogram på Konstens natt11.8.2025 11:49:21 EEST | Pressmeddelande

Stadens kulturcentrum, bibliotek och museer firar Konstens natt den 14 augusti med ett omfattande programutbud – gratis för deltagare i alla åldrar. På agendan bland andra: Vilma Jää och Josén Pimeä Puoli på Malms evenemangssommar, Ánnámáret med samisk kulturinspiration och dragspelskonstnären Kimmo Pohjonen på Esplanadestraden. Det nya Donarmuseet öppnar i Alphyddan, Simstadion tjuvstartar den 13 augusti med clownhoppshow och på Nordhuset sjunger Annica Cloe & co för fred. Se hela programutbudet på webbplatsen tapahtumat.hel.fi.

Helsingin kaupungin kulttuurikeskuksissa, kirjastoissa ja museoissa runsaasti maksutonta tarjontaa Taiteiden yönä11.8.2025 11:42:58 EEST | Tiedote

Kaupungin kulttuurikeskuksissa, kirjastoissa ja museoissa juhlitaan Taiteiden yötä 14.8. runsaalla ohjelmalla kaikenikäisille. Kaupunkifestivaali Malmin tapahtumakesässä esiintyvät Vilma Jää ja Josén Pimeä Puoli. Espan lavalle nousevat saamelaisesta kulttuuriperinteestä ammentava kokoonpano Ánnámáret sekä harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen. Uudistetun Duunarimuseon avajaisia juhlitaan Alppilassa. Uimastadionilla otetaan varaslähtö Taiteiden yöhön jo keskiviikkona 13.8., kun maauimalassa järjestetään perinteinen Jerobeam Salakyttä Teamin pellehyppyshow. Koko tarjontaan voi tutustua verkkosivuilla: tapahtumat.hel.fi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye