Heinäluoma starttasi eurovaaleihin vauhdilla

SDP:n eurovaaliehdokas Eero Heinäluoman vaalibussi kiertää kolmen viikon aikana ympäri Suomea kymmenissä tilaisuuksissa. Maanantaina 6.5. vaalibussi tukijoukkoineen vieraili Lahdessa, Heinolassa, Äänekoskella ja Jyväskylässä.
Jyväskylässä Heinäluoma osallistui MTK:n, metsäyhdistysten ja yrittäjäjärjestöjen EU-paneeliin. Tilaisuudessa Heinäluoma esitti linjauksen Yhdessä olemme vahvempia. Filosofia sopii myös paneelin järjestäjien, MTK:n ja Suomen Yrittäjien, perusteluksi.
- EU onkin meille työkalu Suomen vaikuttamisessa paremman maailman rakentamiseksi, sanoi Heinäluoma.
Jyväskylässä puhuttiin paljon kestävästä metsienkäytöstä ja suunnitteilla olevista investoinneista.
– Suomen hallituksen, ja vielä vähemmän EU:n, ei tule päättää, mitä metsäinvestointeja Suomeen tehdään tai mitä ei. Sen pystyvät yritykset arvioimaan, mistä ja mihin hintaan raaka-aine tehtaisiin tulee, linjasi Heinäluoma paneelin metsä-osiossa.
Heinäluoma teki tehdasvierailun metsäteollisuuden korkean jalostusasteen vientiyritykseen Päijät-Hämeessä. Hän piti tärkeänä, että metsäteollisuudessa kehitys kohti uusia, pitkäaikaisia korkean jalostusasteen tuotteita jatkuu.
- Näin toimien saamme korkeamman hinnan tuotteistamme ja huolehdimme myös metsänieluista.
Brexit puhutti monissa paikoissa.
– Niille, jotka haahuilevat rajojen sulkemisen sameissa vesissä, viestini on selvä. Pitää muistaa, että jos rajoille pannaan stoppi, se stoppi tulee molempiin suuntiin. Sinne pysähtyy meidän vientituotteitammekin myös kaikkiin EU:n 27 muuhun jäsenmaahan. Se tosiasia kylmää selässä asti. Brexitin jäljet eivät imartele, emme kai halua ajaa vientiteollisuutta ulos maastamme brittien mallilla, kysyi Heinäluoma.
Bussikiertueen toisena päivänä Heinäluoma kiertää ja puhuu Pieksämäellä, Varkaudessa, Savonlinnassa, Kiteellä ja Joensuussa.
Yhteyshenkilöt
Yhteydenotot kampanjan lehdistövastaavan Merja Leskisen kautta:
p. 050 574 2112
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Nasima Razmyar: Orpon hallituksen sisällä on massiivinen ongelma2.6.2025 17:01:32 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon on käytettävä arvovaltaansa ja saatava hallituksensa rivit suoriksi tai myönnettävä rehellisesti, että nykyinen hallituskokoonpano ei pysty tunnustamaan Palestiinan valtiota, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työntekijän turva murenee – hallituksen esitys täysin vailla tukea2.6.2025 15:20:19 EEST | Tiedote
Tänään työministerin toimesta lausuntokierrokselle lähetetty hallituksen esitys työelämän pelisääntöjen muuttamisesta on herättänyt laajaa vastustusta – eikä syyttä. Esitys ei kelpaa kummallekaan työmarkkinaosapuolelle, silti sitä viedään eteenpäin vaikka esitys itsessään vie työmarkkinoita taaksepäin!
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Ministeri kujalla nuorisotyöttömyyden syistä – amikset ansaitsevat parempaa31.5.2025 13:31:15 EEST | Tiedote
- Olen hämmästynyt siitä, kuinka hatarin ehdotuksin tuore työministeri on liikkeellä nuorisotyöttömyyden kitkemiseksi. Yksittäiset toimet eivät tule ratkaisemaan kroonistunutta ongelmaa, toteaa SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Kokoomuksella on ainakin neljä eri kantaa Palestiinan tunnustamiseen29.5.2025 10:50:00 EEST | Tiedote
”Olen huolissani hallituksen ja samalla suomen ulkopolitiikan johtamisesta, sillä pääministeripuolue kokoomuksella ei ole vieläkään kantaa Palestiinan tunnustamiseen”, muistuttaa Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Suomi ei saa jäädä Palestiinan tunnustamisessa viimeisten maiden joukkoon25.5.2025 14:56:04 EEST | Tiedote
Luemme päivittäin mediasta järkyttäviä uutisia Gazassa tapahtuvasta humanitaarisesta kriisistä. Tästä huolimatta, Orpon hallituksen yhtenäisen linjan muodostus Gazan kriisistä ja Palestiinan valtion tunnustamisesta näyttäytyy mahdottomana. Myös ulkopoliittisen johdon ulostulot ovat olleet varovaisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme