Torstai oli yllätystä täynnä Linnanmäellä!

Linnanmäelle saapuu vuosittain yli miljoona kävijää ja tänä vuonna miljoonas kävijä oli Olivia Lindberg, 10, joka saapui Linnanmäelle Lohjalta. Mukanaan Olivialla oli perheensä Elina, Mikko sekä pikkuveli Samuel, 8.
- Käymme Linnanmäellä kerran vuodessa ja tänään tulimme Linnanmäelle huvittelemaan siis ensi kertaa tänä vuonna. Kävimme myös viime vuonna iik!weekin aikaan Linnanmäellä ja päätimme tänäkin vuonna saapua kesäloman sijasta syksyllä huvittelemaan, sillä jonot laitteisiin ovat silloin lyhyemmät, mikä on lasten mielestä tosi kiva juttu, Elina Lindberg kertoo.
Linnanmäellä on menossa syyskuun 22. päivään saakka kauhuteematapahtuma iik!week, joka tarjoaa kauhua ja jännitystä niin aikuisille kuin perheen pienimmillekin. Kauhukohteisiin Olivia ei kuitenkaan aikonut ensimmäisenä suunnata, vaan päivän suunnitelmia kysyttäessä yli 140-senttisellä Olivialla oli selkeä ajatus.
- Suunnitelmissa on mennä Taigan kyytiin ja odotan sitä innolla! Olen valmistautunut Taigan siiville katsomalla videon ratalaitteesta, Olivia kertoo.
Linnanmäki palkitsi perheen Linnanmäki-aiheisella lahjakassilla, josta riittää iloa ja makeutta huvittelupäivän jälkeen vielä kotimatkalle asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiti FrimanViestintäpäällikkö
Puh:050 453 6588kiti.friman@linnanmaki.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Päivän Säätiön ovat perustaneet kuusi lastensuojelujärjestöä: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille ja Pelastakaa Lapset. Lasten Päivän Säätiö on jo vuosikymmeniä ylläpitänyt ja kehittänyt Linnanmäen Huvipuistoa kerätäkseen varoja lastensuojelutyölle. Vuoden 2019 lahjoitustavoite on 4,5 miljoonaa euroa. Huvittelemalla Linnanmäellä kaikki asiakkaamme tukevat lastensuojelutyötä. Linnanmäen pääyhteistyökumppanit vuonna 2019 ovat SOK / HOK-Elanto, Unilever Finland Oy ja Oy Hartwall Ab. Linnanmäen yhteistyökumppaneina nämä yritykset tukevat omalla panoksellaan arvokasta lastensuojelutyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Päivän Säätiö / Linnanmäki
Linnanmäen muutosneuvottelut ovat päättyneet12.12.2025 13:27:47 EET | Tiedote
Linnanmäellä marraskuussa alkaneet muutosneuvottelut ovat päättyneet. Ympärivuotista henkilökuntaa koskeneiden muutosneuvotteluiden lopputuloksena neljä työtehtävää päättyy, kolme tehtävää osa-aikaistetaan huvikauden ulkopuolella ja ympärivuotinen henkilöstö lomautetaan pääsääntöisesti kahdeksi viikoksi. -Haluan kiittää Linnanmäen henkilökuntaa rakentavassa hengessä käydyistä muutosneuvotteluista. Neuvotteluiden aikana löysimme monia keinoja investointi- ja avustuskyvykkyyden varmistamiseksi myös tulevaisuudessa, Linnanmäen toimitusjohtaja Satu Järvelä kertoo. Linnanmäen huvipuisto avautuu vappuaattona klo 15. Lomautuksilla ei ole vaikutusta asiakaspalveluun tai huvikauden aikaiseen toimintaan.
Lasten Päivän Säätiö jakoi 3,8 miljoonan euron avustuksen lastensuojelutyölle10.10.2025 09:56:44 EEST | Tiedote
Linnanmäen Huvipuistoa ylläpitävä Lasten Päivän Säätiö jatkaa tärkeää työtään lasten hyväksi lahjoittamalla perustehtävänsä mukaisesti 3,8 miljoonaa euroa lastensuojelutyölle.
Huvikauden huipentava Valokarnevaali loistaa Linnanmäellä 10.–19.10.8.10.2025 13:49:52 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvipuisto sädehtii perinteisessä huvikauden päätöstapahtumassaan Valokarnevaalissa Etelä-Suomen koululaisten syyslomien aikaan. Taianomainen tapahtuma huipentaa huvipuiston 75-vuotisjuhlakauden, kun puisto loistaa kauneimmillaan upean valaistuksen ja valohahmojen myötä.
Linnanmäen loisteliaat syksyn tapahtumat lähestyvät – uudistuneen iik!weekin ja keikkojentäyteisen Valokarnevaalin lipunmyynti on alkanut19.8.2025 16:38:54 EEST | Tiedote
Linnanmäen huvikalenteri kääntyy kohti syksyn innostavia tapahtumia. Uudistunut kauhufestivaali iik!week muuttaa huvipuiston mustanpuhuvaksi syyskuussa. Säkenöivässä Valokarnevaalissa nähdään jokaisena päivänä keikkoja ohjelmalava Estradilla lokakuussa.
Keikutin avautuu Linnanmäellä 4.8. – kesän toinen laiteuutuus täydentää siirtolapuutarhateeman tunnelmaa1.8.2025 12:33:36 EEST | Tiedote
Linnanmäki saa uuden iloisen tulokkaan, kun huvilaite Keikutin avautuu maanantaina 4. elokuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
