Diakonissalaitos

Jaana Laaksonen johtamaan Diakonissalaitoksen asiakkuuksia ja myyntiä

17.9.2019 09:00:54 EEST | Diakonissalaitos | Tiedote

Jaa
Jaana Laaksonen on nimitetty Diakonissalaitoksen konsernin asiakkuus- ja myyntijohtajaksi ja samalla konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.9.2019 alkaen.
Jaana Laaksonen. Kuva: Olli Häkämies
Jaana Laaksonen. Kuva: Olli Häkämies

Laaksonen on toiminut aiemmin Diakonissalaitoksen tytärsäätiö Rinnekodin asiakkuus- ja myyntijohtajana. Laaksosella on pitkä kokemus sote-alalta eri tehtävistä Rinnekodilla, Pelastakaa Lapset ry:ssä ja Tampereen kaupungilla. Viime vuosien aikana hän on systemaattisesti ja tuloksekkaasti kehittänyt Rinnekodin asiakkuuksien hoitoa sekä myyntiä. Laaksonen jatkaa edelleen myös Rinnekodin johtoryhmän jäsenenä.

”Hyvän asiakaskokemuksen saavuttamiseen tarvitaan asiakkuuksien ja myynnin suunnitelmallista hallintaa, avointa ja rehtiä yhteistyötä kunta-asiakkaiden kanssa. Lisäksi herkkyys yksilölliseen palvelujen räätälöintiin varmistaa tukea tarvitseville henkilöille parhaan ja oikean palvelun. Hyvässä yhteistyössä ulkoisten ja sisäisten asiakkaiden kanssa on voimaa”, kertoo Jaana Laaksonen astuessaan innolla uuteen tehtävään.

”Jaanan johdolla Rinnekodin asiakkuuksien hoitoa ja myyntiä on kehitetty menestyksekkäästi viime vuosina. On hienoa saada Jaanan osaaminen koko konsernin käyttöön edistämään valtakunnallisia kasvutavoitteitamme.  Lämpimät onnittelut ja menestystä tehtävään”, toivottaa Diakonissalaitoksen toimitusjohtaja Olli Holmström.

Diakonissalaitos ja Rinnekoti ilmoittivat kesäkuussa 2019 aikeistaan yhdistyä. Lue uutinen täältä.

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:


Olli Holmström
toimitusjohtaja
olli.holmstrom@hdl.fi
puh. 050 483 6313


Jaana Laaksonen
asiakkuus- ja myyntijohtaja
jaana.laaksonen@rinnekoti.fi
puh. 040 536 4659


Taina Rönnqvist
viestintäpäällikkö
taina.ronnqvist@rinnekoti.fi
044 762 1992

Kuvat

Jaana Laaksonen. Kuva: Olli Häkämies
Jaana Laaksonen. Kuva: Olli Häkämies
Lataa
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Diakonissalaitos
Diakonissalaitos
Alppikatu 2
00530 HELSINKI

09 77 501https://www.hdl.fi

Diakonissalaitos toimii rohkeasti ihmisarvon puolesta yhteiskuntaa uudistaen

Olemme jo lähes 160 vuoden ajan kehittäneet kunnianhimoisesti luovia ratkaisuja yksilön arkeen ja yhteiskunnan haasteisiin. Yhdessä yhteiskunnallisen yrityksemme Rinnekotien kanssa elämme rinnalla, luomme kohtaamisia ja yhteisöjä, joissa jokainen löytää paikkansa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Diakonissalaitos

Kohtaamiskuiluista kohti osallisuuden kokemusta – katsaus näkymättömyyden juurisyihin ja ratkaisuihin torstaina 16.4.202630.3.2026 09:12:00 EEST | Kutsu

Mitä ovat kohtaamiskuilut? Entä mitä on tämän päivän näkymättömyys? Näkymättömät-ohjelma tarjoaa vastauksia. Kutsumme mukaan Teams-tilaisuuteen, jossa kerromme, miltä Suomi näyttää Näkymättömät-ohjelmasta katsottuna ja millaiset käytännöt arjen työssä on todettu toimiviksi. Tervetuloa kuulemaan ajankohtaista tietoa ja keskustelemaan lisää.

Diakonissalaitos vahvistaa nuorten hyvinvoinnin tukea Espoossa: uusi Olohuone ja Katutaso vastaavat nuorten kasvaviin tarpeisiin23.3.2026 09:10:53 EET | Tiedote

Diakonissalaitos laajentaa toimintaansa Espoossa kahdella palvelulla, jotka tarttuvat nuorten hyvinvoinnin heikkenemiseen ja palvelutarpeen kasvuun. Vamos Espoon yhteyteen avautunut Olohuone tarjoaa matalan kynnyksen yhteisön ja tukea monikulttuurisille nuorille, ja Katutaso käynnistää jalkautuvan päihdetyön Espoossa Helsingin ja Vantaan rinnalla.

Pitkäaikaisasunnottomuus, huumekuolemat ja nuorten tulevaisuususko - Millaisia uudistuksia Aurora Karamzin tänä päivänä ajaisi?10.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Diakonissalaitoksen perustaja Aurora Karamzin oli rikas kosmopoliitti, hyväntekijä ja rohkea vaikuttaja 1800-luvulla. Tämän päivän Suomi tarvitsee Auroransa. 10.3. vietettävä Auroran päivä on hyvä hetki pohtia, millaisia uudistuksia Aurora tänä päivänä ajaisi, keistä olisi huolissaan, kenen rinnalla ja tukena erityisesti kulkisi. Tähän vastaavat Diakonissalaitoksen tänään julkaistavat vaalitavoitteet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye