
HD-maksu-tv-kanavia Digitan antenni-tv-verkkoon vuoden 2020 alusta

”Tulemme tarjoamaan tv-katsojille ja sisällöntarjoajille entistä joustavamman ja modernimman maksu-tv-ympäristön laajemmalla peitolla ja paremmalla laadulla kuin aiemmin. Runsaiden kanavasisältöjen lisäksi tuomme katsojille käyttöön hybridi-tv-palvelut ohjelmakirjastoineen ja erikseen tilattavine kanavineen ja ohjelmineen”, kertoo Broadcasting-liiketoiminnasta vastaava johtaja Pekka Mattila.
”Maksu-tv-palveluiden myötä myös Digitan antenni-tv-verkon HD-tarjonta kasvaa. Tarjoamme heti alkuvaiheessa sekä teräväpiirto- että peruslaatuisia maksu-tv-sisältöjä. Sisällöntarjoajille tarjoamme myös uusia kaupallisia malleja. Ajatuksena on, että kotimaiset ja ulkomaiset OTT-toimijat voisivat tarjota palvelujaan suoraan antenni-tv-kotitalouksille. Tuomme lisäksi mahdollisuuden tapahtumatelevisioon ja pop-up-kanaviin, jotka monipuolistavat maksullisten televisiopalveluiden liiketoimintamalleja”, kertoo Mattila.
Nykyisille antenni-tv-verkon maksu-tv-asiakkaille ei aiheudu muutoksesta toimenpiteitä. Tv-katsojien ei tarvitse tehdä lisähankintoja tai muutoksia antenneihinsa saadakseen maksu-tv-palvelut käyttöönsä. Muutoksen jälkeen HD-maksukanavat ovat saatavilla huomattavasti nykyistä laajemmalle joukolle antennitalouksia. Digitan maksu-tv-palveluja myydään toistaiseksi myös DNA:n myyntiverkostossa. Digita informoi tarkemmin antenniverkon maksu-tv-asiakkaita palveluista, verkon laajennuksesta ja tulevista uudistuksista myöhemmin marraskuussa.
Median yhteydenotot
Digita Oy, VP, Broadcasting, Pekka Mattila, p. 040 545 1309, pekka.mattila(at)digita.fi.
Digita omistaa ja operoi Suomen johtavaa valtakunnallista maanpäällistä televisio- ja radioverkkoa ja on maan suurin riippumaton tietoliikennemastojen omistaja. Yhtiö on digitaalisen infrastruktuurin ja palveluiden tarjoaja. Digitan palveluihin kuuluvat tietoliikennemastot, konesali- ja esineiden internet (IoT) -palvelut ja tulevaisuuden broadcasting-palvelut. Palveluita tarjotaan maan suurimmille matkapuhelinoperaattoreille, internet- ja mediayhtiöille, infrastruktuuriyhtiöille ja kiinteistöjen omistajille. Digitassa työskentelee valtakunnallisesti 180 alan osaajaa. www.digita.fi, www.digitamahdollistaa.fi
Yhteyshenkilöt
Minna Flink
johtaja, viestintä ja markkinointi
minna.flink(a)digita.fi, puh. 040 742 8849
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Digita omistaa ja operoi Suomen johtavaa valtakunnallista maanpäällistä televisio- ja radioverkkoa ja on maan suurin riippumaton tietoliikennemastojen omistaja. Yhtiö on digitaalisen infrastruktuurin ja palveluiden tarjoaja. Digitan palveluihin kuuluvat tietoliikennemastot, konesali- ja esineiden internet (IoT) -palvelut ja tulevaisuuden broadcasting-palvelut. Palveluita tarjotaan maan suurimmille matkapuhelinoperaattoreille, internet- ja mediayhtiöille, infrastruktuuriyhtiöille ja kiinteistöjen omistajille. Digitassa työskentelee valtakunnallisesti 180 alan osaajaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digita
PSOAS ja Digita yhteistyöhön mobiiliverkkojen kehittämiseksi Oulun alueella31.3.2021 09:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö PSOAS ja teknologiayhtiö Digita ovat allekirjoittaneet sopimuksen PSOASin kiinteistöjen hyödyntämisestä mobiilitukiasemien sijaintipaikkoina. PSOASilla on Oulun alueella noin 100 rakennusta, joissa on 4000 asuntoa alueen opiskelijoille.
St1 ja Digita yhteistyöhön mobiiliverkkojen kehittämiseksi12.3.2021 09:00:00 EET | Tiedote
Energiayhtiö St1 ja Digita ovat sopineet yhteistyöstä, jossa Digita kartoittaa St1- ja Shell-huoltoasemaverkoston maa-alueiden sopivuutta telecom-tukiasemien sijoituspaikoiksi. St1:n verkostoon Suomessa kuuluu yhteensä yli 400 St1- ja Shell-asemaa ympäri maata.
Kaarinan kaupungin vesihuoltolaitos hyödyntää Digitan IoT-verkkoa vesihuollon digitalisoinnissa4.3.2021 09:00:00 EET | Tiedote
Kaarinan kaupungin vesihuoltolaitos ja Digita ovat aloittaneet yhteistyön vesihuollon digitalisoinnista. Vesihuoltolaitoksen alueella tullaan siirtymään etäluettaviin vesimittareihin, jotka mahdollistavat veden kulutuksen reaaliaikaisen seurannan. Vesihuollon digitalisoinnissa hyödynnetään Digitan LoRaWAN-teknologiaan pohjautuvaa IoT-verkkoa.
Caruna myy tietoliikennemastojaan Digitalle19.2.2021 09:00:00 EET | Tiedote
Viestintäverkkoyhtiö Digita ja sähköverkkoyhtiö Caruna ovat sopineet Carunalta käytöstä poistuvien mastojen kaupasta Digitalle.
Hakunilan tv-täytelähettimen sijainti muuttuu – muutostöistä aiheutuu katkos tv-lähetyksiin 17.2.202116.2.2021 14:30:59 EET | Tiedote
Digitan Hakunilan vesitornissa sijaitseva täytelähetin tullaan siirtämään viereiseen mastoon keskiviikkona 17.2.2021 Hakunilan vesitornin vesikaton kunnostustyön ajaksi. Vesitornin kunnostustyö tullaan suorittamaan vuoden 2021 loppuun mennessä. Täytelähettimen siirrosta aiheutuu katkos tv-lähetyksiin täytelähettimestä signaalia vastaanottaville kotitalouksille. Katkoksen arvioitu kesto on klo 9.30–15.30 välillä noin 4 tuntia.