Korkeakoulujen etäopiskelu ja kansainvälisten vaihto-opiskelijoiden väheneminen helpottanevat syksyn vuokra-asuntotilannetta

Korkeakouluopinnot jatkuvat syksyllä laajalti etäopiskeluna. Yliopistot ovat lähes yhdessä rintamassa ilmoittaneet, että ne pyrkivät pääosin etäopiskeluun myös kesän jälkeen. Näin on ilmoittanut esimerkiksi Turun yliopisto, Helsingin yliopisto, Åbo Akademi, Jyväskylän yliopisto, Oulun yliopisto, Itä-Suomen yliopisto, Aalto-yliopisto, Tampereen yliopisto ja Vaasan yliopisto.
Tarkat ohjeistukset vaihtelevat korkeakouluittain, mutta pääsääntö on, että vain välttämätön opetus kuten laboratoriojaksot ja pienryhmäopetus sekä opiskelijoiden tukitoimet toteutetaan fyysisesti kampuksilla. Massaluennot pysyvät verkossa, jossa ne on myös helppo järjestää. Ensimmäisen vuoden opiskelijoiden osalta kampusopetus taas on pääsääntö.
Ammattikorkeakoulut ovat hanakimmin palaamassa kohtia normaalia opetusta, mutta niissäkin etäopetus lisääntyy. Ammattikorkeakoulut lähestyvät syyslukukautta ns. hybridimallilla, eli lähi- ja etäopetusta yhdistellen. Käytännöt vaihtelevat yliopistoja enemmän.
Vaikutus vuokramarkkinoihin kokonaisuutena pieni - voi kuitenkin olla paikallisesti merkittävä
Suomen Vuokranantajien arvion mukaan etäopiskelukäytännöt eivät todennäköisesti merkittävästi vaikuta vuokramarkkinoihin kokonaisuutena. Kuitenkin kaupunkien sisäiseen kysyntään asialla saattaa olla vaikutusta: esimerkiksi kampusalueiden lähellä opiskelijoiden kilpailu vuokra-asunnoista voi olla normaalia maltillisempaa. Lisäksi varsinkin pienimmillä korkeakoulupaikkakunnilla vaikutus voi olla merkittävä.
”Vuokramarkkinat ovat aina hyvin alueelliset. Tilanteen määrittää asuntojen kysyntä ja tarjonta. Etäopiskelulinjaukset vaikuttavat kysyntään jonkin verran, mutta vaikutuksen voimakkuus vaihtelee merkittävästi. Helsingissä asia voi näkyä lähinnä opiskelijoiden syksyn asuntojonojen lyhenemisenä, kun taas pienemmillä korkeakoulupaikkakunnilla tilanne voi näkyä selvemmin”, Suomen Vuokranantajien yhteiskuntasuhdepäällikkö Ville Valkonen arvioi.
”Toisaalta on muistettava, että asuminen on perustarve. Opiskelumuodolla ei ole vaikutuksia asumisen tukiin, mikä vähentää kannustinta jäädä asumaan esimerkiksi vanhempien luokse tai muuttaa muualle kuin opiskelupaikkakunnalle sen takia, että etäopetus on nykyistä laajempaa. Asumispäätöstä määrittelevät myös muut kuin opiskelutapa. Lisäksi korkeakoulut haluavat ensimmäisen vuoden opiskelijat edelleen kampuksille, joten uudet muuttajat etsivät asuntoja”, Valkonen avaa.
Suurin muutos on kansainvälisten opiskelijoiden merkittävä vähentyminen. Koronatilanteen vuoksi Suomeen arvioidaan tulevan erityisesti vaihto-opiskelijoita huomattavasti muita vuosia vähemmän. Epävarmuus heidän osaltaan on keskeisin vuokrakysyntään liittyvä tekijä. Heistä suuri osa suuntautuu opiskelija-asuntoyhteisöihin, ja kun sieltä vapautuu asuntoja, voi muiden markkinoiden vuokratilanne muuttua.
”Kansainvälisten opiskelijoiden määrä on oleellisempi kysymys kuin etäopiskelun lisääntyminen lyhyellä aikavälillä. Toisaalta etäopiskelun lisääntyminen tuskin jää tähän, kun yliopistot ovat nyt totuttaneet sekä opettajat että opiskelijat uusiin käytäntöihin. Pidemmällä aikavälillä kehitys saattaa vaikuttaa siihen, että korkeakoulukampukset eivät enää ole niin voimakkaasti vuokrakysynnän keskuksia, vaan kysyntä jakaantuu tasaisemmin ympäri kaupunkia. Jos tutkintoja muutettaisiin kokonaan virtuaalisiksi, merkitys koko vuokramarkkinaan saattaisi olla suurempi”, Valkonen arvioi.
”Syksyllä opiskelijoiden voi olla tavallista helpompaa löytää uusi koti. Parhaat vuokra-asunnot opiskelupaikkakunnilla menevät kuitenkin edelleen nopeasti, joten uusien opiskelijoidenkin kannattaa tänäkin kesänä aloittaa asunnon etsiminen hyvissä ajoin”, Valkonen kannustaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenYhteiskuntasuhdepäällikkö
Puh:0445672201ville.valkonen@vuokranantajat.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomessa on noin 300 000 asuntoa, joita vuokraavat eteenpäin yksityiset vuokranantajat. Suomen Vuokranantajat on yksityisten vuokranantajien ja asuntosijoittajien valtakunnallinen järjestö. Teemme vuokraustoiminnasta palkitsevampaa, turvallisempaa ja helpompaa. Jäsenenämme on yli 21 000 vuokranantajaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Vuokranantajat ry
Vuokrien nousuvauhti hidastui lähes kaikkialla, ja Espoossa sekä Vantaalla vuokrat jopa laskivat – ”pääkaupunkiseudulla ei näy merkkejä vuokra-asuntopulasta edes kiikareilla”17.4.2025 09:30:54 EEST | Tiedote
Tilastokeskus on julkaissut vuokratilastot vuoden 2025 ensimmäiseltä neljännekseltä tammi-maaliskuulta. Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa keskimäärin 0,9 prosenttia vuoden takaisesta. Pääkaupunkiseudulla vuokrien nousu lähes pysähtyi – vuosimuutos oli vain 0,1 prosenttia. Muualla Suomessa vuokrat nousivat selvästi enemmän, 1,4 prosenttia, mutta myös siellä kasvu on hidastunut. Vuokrakehitys on hidastunut selvästi ja yhä useammalla alueella nähtiin laskevia vuokria. Vuokrakehityksen kärjessä jatkavat Rovaniemi, Oulu ja Tampere, kommentoi Suomen Vuokranantajien ekonomisti Eemeli Karlsson.
Suomen Vuokranantajien barometri: Asuntosijoittajien ostoaikeet kääntyivät hienoiseen laskuun, taloussuhdanteen heikkeneminen kasvava riski15.4.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Yksityisten vuokranantajien ostoaikeet ovat olleet maltillisessa nousussa viimeiset yli puolitoista vuotta, mutta kääntyivät nyt hienoiseen laskuun. Tulonhankkimislainan saanti asuntosijoitustoimintaan on vaikeutunut selvästi: näin kokee jopa 40 prosenttia lainaa hakeneista, selviää Suomen Vuokranantajien tuoreesta Vuokranantaja-barometrista. Barometriin vastasi yli 2000 asuntosijoittajaa.
Ihmetyttääkö taloyhtiön touhu? Käytä kyselyoikeuttasi kevään yhtiökokouksessa3.4.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Taloyhtiöiden yhtiökokouskausi on käynnistynyt. Suomen Vuokranantajien juristi Saara Penttilä kertoo, miksi jokaisen osakkaan kannattaa osallistua taloyhtiön yhtiökokoukseen myös kevätauringon paistaessa ja mihin asioihin siellä on hyvä kiinnittää huomiota. Myös vuokranantajaosakkaan kannattaa olla yhtiökokouksessa tarkkana, sillä kokouksen päätöksillä voi olla vaikutusta asuntosijoittajan verotukseen.
Työryhmän esitys pienriitamenettelystä pannukakku – häätöjen kustannukset kaatuisivat jatkossa muiden vuokralaisten niskaan26.3.2025 14:48:37 EET | Tiedote
Oikeusministeriö on tänään 26.3.2025 julkaissut työryhmän ehdotuksen uudeksi pienten riita-asioiden menettelyksi. Kyseessä olisi käräjäoikeudessa sovellettava uusi oikeudenkäyntimenettely, joka koskisi aluksi vain vuokrasuhteeseen liittyviä oikeudenkäyntejä.
Vuokranantaja: varmista, että ehdit hyödyntää verovähennykset - tänä vuonna aikaa aiempaa vähemmän13.3.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Esitäytetyt veroilmoitukset toimitetaan palkansaajille OmaVeroon maalis-huhtikuun aikana. Tänä vuonna aikaa ilmoituksen tarkistamiseen ja täyttämiseen on aiempaa vähemmän, sillä kaikkien tulee palauttaa veroilmoitus jo huhtikuun aikana. Vuokranantajien kannattaakin kerätä hyvissä ajoin kaikki tarvittava materiaali talteen. Asuntosijoittajan yleisimmät vähennykset aiheutuvat taloyhtiölle maksettavista vastikkeista, kaluste- ja kodinkonehankinnoista, huoneistossa suoritetuista remonteista sekä matkakuluista, Suomen Vuokranantajat kertoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme