Hämeen kauppakamari

Korona vauhditti Turengin Kuntovireen digiloikkaa

Jaa
Koronaepidemian rajoitettua keväällä monen hämäläisyrityksen toimintaa päättivät Hämeen kauppakamari ja Hämeen Hallituspartnerit yhteisestä kriisineuvonnasta. Toimijat kokosivat pikavauhtia yli 30 erittäin kokenutta laki- ja rahoitusalan asiantuntijaa, jotka tarjosivat maksutonta neuvontaa yrityksen ongelmatilanteissa. Turengin Kuntovire Oy:n toimitusjohtaja Pirjo Lehtonen tarttui maksuttomaan kriisineuvontaan ja yritys selvisi pahimman yli.
Kuvassa Turengin Kuntovireen terapeutit vasemmalta Tiia Leppänen, Suvi Räisälä, Hannamari Saarinen, Mari Sarkkinen, Pirjo Lehtonen, Tytti Virta, Niina Tokeensuu, Johanna Arisalo, Valma Heikinheimo ja Jaana Salmi. (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Kuvassa Turengin Kuntovireen terapeutit vasemmalta Tiia Leppänen, Suvi Räisälä, Hannamari Saarinen, Mari Sarkkinen, Pirjo Lehtonen, Tytti Virta, Niina Tokeensuu, Johanna Arisalo, Valma Heikinheimo ja Jaana Salmi. (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)

Turengin Kuntovire toimii Janakkalan Turengin lisäksi Riihimäellä. Yritys tarjoaa fysio- ja toimintaterapiaa neurologiseen kuntoutukseen. Palvelupiiriin kuuluvat lisäksi kaikenikäiset tuki- ja liikuntaelinongelmiin sairastuneet.

”Jouduimme maaliskuun lopussa keskeyttämään lähes kaiken toiminnan KELAN vaativan kuntoutuksen osalta lukuun ottamatta etäterapiaa. Työntekijämme eivät saaneet tehdä kuntoutuskäyntejä muun muassa liikuntavammaisten asumispalveluyksiköissä ja neurologiseen kuntoutukseen tarvittavat uima-altaat suljettiin”, kertoo Lehtonen.

Sitten hän näki Janakkalan kunnan Facebook-sivuilla tiedon Hämeen kauppakamarin ja Hämeen Hallituspartnereiden tarjoamasta kriisineuvonnasta ja päätti jättää viestin toimijoiden tukipalveluun.

”Heti samana päivänä sain yhteydenoton Matti Niemiseltä, joten asiat etenivät todella ripeästi. Tapasin hänet kerran ja pidimme etänä kaksi Teams-palaveria. Ennen Matin tapaamista me terapeutit ideoimme uusia palveluita ja mahdollisuuksia Kuntovireelle. Yhteistyömme hänen kanssaan toimi hyvin ja teimme viikossa toiminnan kehittämishakemuksen Business Finlandille. Yrityksemme sai myönteisen tukipäätöksen, jonka myötä aloitamme syksyn aikana kehittämään digitaalisuutta ja uusia palveluja”, Lehtonen toteaa. ”Olen erittäin tyytyväinen saadessani apua kauppakamarilta ja Matilta.”

Rahoitusalan ammattilainen Matti Nieminen (VT, MBA (Henley) on yksi neuvontaringin jäsenistä, mutta muutoin päivätyönään hän toimii Suomen Rahoitusneuvoja Oy:n liiketoimintajohtajana.

”Pirjo Lehtonen on innovatiivinen ja kehittämishaluinen yritysjohtaja. Seuraan mielenkiinnolla yrityksen kehittymistä jatkossa”, kertoo Nieminen.

Neuvontarinki jatkaa edelleen toimintaansa

Hämeen kauppakamarin ja Hämeen Hallituspartnereiden neuvontarinki on edelleen valmis antamaan neuvoja esimerkiksi sopeuttamistoimista, rahoitusjärjestelyistä tai avaamaan keskustelua uusista tulevaisuuden visioista sekä ohjaamaan eri yritystukiorganisaatioiden palveluiden piiriin.

”Palvelu on maksutonta ja avoin kaikille Kanta- ja Päijät-Hämeessä toimiville yrityksille ja yrittäjille. Vastaamalla tukipalvelussa muutamiin tarkentaviin kysymyksiin yritysasiantuntija ottaa yhteyttä viestin jättäneeseen”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen.

Kaikki yritykset ja yrittäjät voivat edelleen jättää viestin tukipalveluun tästä linkistä

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen, p. 040 739 9303


Turengin Kuntovire Oy:n toimitusjohtaja Pirjo Lehtonen, p. 0400 859 521


Suomen Rahoitusneuvoja Oy:n liiketoimintajohtaja Matti Nieminen, p. 050 339 0979

Kuvat

Kuvassa Turengin Kuntovireen terapeutit vasemmalta Tiia Leppänen, Suvi Räisälä, Hannamari Saarinen, Mari Sarkkinen, Pirjo Lehtonen, Tytti Virta, Niina Tokeensuu, Johanna Arisalo, Valma Heikinheimo ja Jaana Salmi. (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Kuvassa Turengin Kuntovireen terapeutit vasemmalta Tiia Leppänen, Suvi Räisälä, Hannamari Saarinen, Mari Sarkkinen, Pirjo Lehtonen, Tytti Virta, Niina Tokeensuu, Johanna Arisalo, Valma Heikinheimo ja Jaana Salmi. (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Lataa
Turengin Kuntovireen terapeutit (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Turengin Kuntovireen terapeutit (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Lataa
Turengin Kuntovireen terapeutit (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Turengin Kuntovireen terapeutit (Kuva: Jari Kivelä, Pixoi)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Hämeen kauppakamari
Aleksanterinkatu 17 A
15110 Lahti

040 563 5013https://www.hamechamber.fi/

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat sekä Keski-Suomesta Kuhmoinen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

HHJ-tutkinnon suorittaneet vahvistavat yritysten hallitustyöskentelyä kasvun tukijoina9.9.2025 09:56:26 EEST | Tiedote

Hallitustyöskentelyn osaamista mittaava Hyväksytty hallituksen jäsen HHJ-tutkinto järjestettiin elokuussa. Tällä kertaa Hämeen kauppakamarin alueelta HHJ-kurssin käyneistä 16 henkilöä suoritti tutkinnon hyväksytysti. Kauppakamari onnittelee tutkinnon suorittaneita. ”Hienoa, että saimme uusia hallitusammattilaisia vahvistamaan yritysten hallitustyöskentelyä. Osaava hallituksen jäsen toimii myös yrityksen kasvun tukena”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen ensimmäinen työelämäarviointi toteutettiin Forssassa – systemaattisempaa yhteistyötä oppilaitosten ja yritysten välille22.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari on luovuttanut Lounais-Hämeen koulutuskuntayhtymälle Hämeen alueen ensimmäisen Hyväksytysti työelämäauditoitu (HTA) -sertifikaatin. ”Työelämäarvioinnin tavoitteena on vahvistaa yritysten ja oppilaitoksen välistä vuoropuhelua ja yhteistyötä sekä edistää ammattitaitoisen työvoiman saatavuutta tiivistyneen yhteistyön avulla”, kertoo Hämeen kauppakamarin kehityspäällikkö Mirja Ojantausta.

Hämeen talousnäkymät epävarmat – heinäkuun investointiuutiset tuovat kaivattua piristystä28.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Hämeessä yritysten suhdannetilanteessa ei ole tapahtunut suuria muutoksia huhtikuuhun verrattuna, selviää Hämeen kauppakamarin ja EK:n yhteistyössä heinäkuun alussa tekemästä Suhdannebarometrikyselystä. ”Tullit ja talouden yleinen epävarmuus näkyvät suhdannebarometrin tuloksissa koko maan osalta. Hämeessä näkymät ovat aavistuksen synkät, mutta viimeaikaiset positiiviset elinkeinoelämän uutiset tuovat kaivatun piristysruiskeen alueen elinkeinoelämälle”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari iloitsee Fazerin investointipäätöksestä14.7.2025 12:21:37 EEST | Tiedote

Fazer ilmoitti tänään tehdasinvestoinnistaan Lahden Pippo-Kujalaan. Investointipäätöstä on odotettu pitkään ja alueella otetaan päätös suurella ilolla vastaan. ”Tämän eteen on useat tahot tehneet tinkimättömästi töitä ja hienoa, että investointipäätös nyt viimein tehtiin. Päätös tuo kaivattua lisäpiristystä Lahden talousalueelle ja vahvistaa alueen roolia elintarviketeollisuuden keskittymänä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye