Solo Sokos Hotel Tornin vaiherikkaat vuosikymmenet asettuivat taiteeksi työmaa-aitoihin
23.9.2020 09:02:16 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Hotellin liiketoimintaa operoivan Sokotel Oy:n toimitusjohtaja Jarkko Härmälä kertoo, että taide on aina ollut osa Tornia siinä missä upeat näköalatkin. ”Talossa vallinnut vapauden tunne, tietynlainen juhlavuus ja moninaiset aistinautinnot toivat taiteilijoita, kuten muitakin merkkivieraita, taloon alusta asti. Tornissa sielu sai – ja saa jatkossakin – moninaista ravintoa.”
Katutaide tuo Tornin vahvat tarinat modernilla tavalla tähän päivään.
Rakennustyömaan aitoihin pystytetyt teokset on tehnyt helsinkiläinen graafikko Ale Lauraéus. Sekatekniikalla toteutettuja töitä on seitsemän, joista jokaisella on oma teemansa Tornin ravintolaelämästä pilvenpiirtäjäromantiikkaan. Kuvakollaasien kautta pääsee mielikuvamatkalle espanjalais- ja kiinalaisravintoloiden makuihin, kokemaan talvisodan alkuhetkiä, lentämään Zeppelinillä ja tutustumaan talon kiinnostavaan vieraskirjaan. Tornin merkkihetket ovat samalla osa koko Suomen historiaa.
”Teokset tuovat varmasti paljon muistoja Tornissa vierailleille. Niihin kannattaakin tutustua lähietäisyydeltä, toki rakennustyöt huomioiden”, taiteilija Lauraéus kehottaa.
”Torni on vahvojen tarinoiden talo, jonka historiaa ei voi ohittaa. Mielestäni Tornissa identifioituvat hienosti suomalaisuuden tärkeät ilmentymät; itsenäisyys, elämykset ja suomalainen sisu. Tarinat vetoavat matkailijoihin erityisesti nyt, kun elämme erikoisia aikoja”, Härmälä toteaa.
Mutta uusia puheenaiheita on Tornissa aina luotu. Nyt käynnissä oleva mittava uudistustyö tuo taloon sisältöä ja merkitystä, joilla hotelli palauttaa sille kuuluvan paikkansa helsinkiläisessä hotelli- ja ravintolamaailmassa.
Hotelli Torni on parhaillaan suljettuna peruskorjauksen vuoksi. Uusi Torni avautuu loppuvuonna 2021. Peruskorjauksen tilaaja on vakuutusyhtiö Varma, hotellioperaattorina toimii Sokotel Oy. Sisustussuunnittelusta vastaavat Sisustusarkkitehdit Fyra Oy ja Studio Joanna Laajisto.
Katutaideteokset ovat esillä Tornin pääsisäänkäynnin luona, osoitteessa Yrjönkatu 26, Helsinki.
Lisätietoja:
Jarkko Härmälä, toimitusjohtaja, Sokotel Oy, jarkko.harmala@sok.fi, puh. 050 388 4378
Ale Lauraéus, graafikko, Studio Lauraéus, Ale@Studiolauraeus.fi, puh. 040 358 1040
SOLO SOKOS HOTEL TORNI
Solo Sokos Hotel Torni on Helsingin designalueella sijaitseva persoonallinen hotelliklassikko, joka on tunnettu vivahteikkaasta ravintolaelämästään, taiteestaan ja näköaloistaan. Vuosikymmenten varrella monia puheenaiheita herättäneen pilvenpiirtäjähotellin suunnitteli maineikas arkkitehtitoimisto Jung & Jung ja se avautui vuonna 1931.
Solo Sokos Hotel Torni uudistuu vuosien 2020-2021 aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja Holmberg, Viestintätoimisto Pieni Ideapuoti Oy, puh. 050 327 8923,
s-posti tanja@pieni-ideapuoti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokotel Oy on SOK:n matkailu- ja ravitsemisliiketoimintaa harjoittava tytäryhtiö, joka operoi Suomessa seitsemää Radisson Blu Hotellia sekä neljäätoista Sokos Hotellia. Sokotel Oy toimii pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa ja Vaasassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Pikaruoan suosio kasvaa: Hesburger ja S-ryhmä laajentavat yhteistyötä ympäri Suomen16.6.2026 09:22:46 EEST | Tiedote
Nopean syömisen ravintolat vetävät tällä hetkellä asiakkaita ja vauhti vain kasvaa. Hesburger on suomalainen hampurilaisravintolaketju, S-ryhmä Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yritykset aloittivat nykyisin jo koko Suomen kattavan franchising-yhteistyön vuonna 1999 ja ovat nyt solmineet 10 vuoden jatkosopimuksen.
Punkit muuttavat lasten pukeutumista – suojaavat vaatteet käyvät kaupaksi Prismassa15.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Punkkien yleistyminen näkyy nyt myös lastenvaatteiden kysynnässä. Suomalaiset hakevat lapsilleen punkeilta ja muilta hyönteisiltä suojaavia vaatteita. Prisma vastaa kasvaneeseen kysyntään laajentuneella suojaavien vaatteiden tarjonnallaan.
Juhannuksen juomatrendit yllättävät – alkoholia ostetaan vuosi vuodelta vähemmän, sokerittomien virvoitusjuomien suosio kasvaa10.6.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Kaksi vuotta sitten juhannuksen alla S-ryhmän kauppojen juomavalikoima monipuolistui, kun juomaosastoille tuotiin ensimmäistä kertaa enintään 8-prosenttiset käymisteitse valmistetut viinit ja muut rypäletuotteet sekä panimojuomat. Muutos on näkynyt kuluttajakäyttäytymisessä: moni nappaa nykyisin ruokaostosten yhteydessä mukaansa myös viinipullon. Samalla alkoholillisten oluiden, siiderien ja lonkeroiden myynti on laskenut jopa 15 prosenttia vuodesta 2020.
S-ryhmä SuomiAreenassa 2026: tulevaisuuteen katsovaa puhetta työelämästä5.6.2026 08:51:11 EEST | Tiedote
Keskusteluja työelämän kehitysteoista, kotimaisen ruoan menestystekijöistä, Suomi-matkailun tulevaisuuden kasvusta sekä yritysten luontotyöstä – S-ryhmä on jälleen mukana SuomiAreenassa.
Ostoslista nappia painamalla ja päivän työ 40 sekunnissa: S-ryhmässä tekoäly valjastetaan arjen hyödyksi4.6.2026 08:56:32 EEST | Tiedote
S-ryhmän tekoälyratkaisuja yhdistää yksi tavoite: arjen helpottaminen. Kun tekoäly tuodaan asiakkaiden ja henkilökunnan arkeen, se nopeuttaa työntekoa ja personoi asiointia. Ravintoloissa päivän analyysityö hoituu sekunneissa, kaupassa ostoslista syntyy automaattisesti ja sovellukset oppivat tuntemaan asiakkaan. Tavoite on selkeä: enemmän aikaa ihmisille ja sujuvampi arki asiakasomistajille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




